25 Մարտի, 2014 00:00
Մարտի 25-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվեց ՀՀ նախագահի կարգադրությամբ ձևավորված ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական հերթական վերանայման գործընթացը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը:
Միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ամփոփվեցին վերանայման գործընթացի առաջին փուլի արդյունքները և համաձայնեցվեց Հայաստանի Հանրապետության շուրջ ձևավորված անվտանգային իրավիճակի և սպառնալիքների գնահատման փաստաթուղթը: Փաստաթղթում գնահատվել են Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմական բաղադրիչի դեմ ծառացած բոլոր սպառնալիքները` դրանց ներկայիս հավանականությամբ, հավանականության փոփոխության միտմամբ, երկրի կենսական շահերի վրա ազդեցությամբ և Հայաստանի կողմից հակազդեցության հնարավորություններով հանդերձ: Սպառնալիքների գնահատման փաստաթուղթը հիմք է ծառայելու պաշտպանության ռազմավարական վերանայման հաջորդ փուլի` ռազմավարական պլանավորման նկատառումների և ռազմաքաղաքական սցենարների մշակման համար, որի մեկնարկը նույնպես ազդարարվեց նիստի ընթացքում: Ռազմավարական վերանայման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովում ներկայացված են ՀՀ անվտանգության ու պաշտպանության հարցերում շահագրգիռ բոլոր պետական կառավարման մարմինները` նախարարների տեղակալների մակարդակով: Հանձնաժողովը համանախագահում են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը և Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը: Ամփոփելով նիստի արդյունքները, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր գերատեսչություններին համապետական նշանակության այս ձեռնարկում ցուցաբերած ակտիվ մասնակցության համար, վստահություն հայտնեց, որ միջգերատեսչական փոխգործակցության նույն բարձր մակարդակը կպահպանվի նաև ռազմավարական վերանայման հետագա փուլերի ընթացքում: Պաշտպանության ռազմավարական երկրորդ վերանայումը կիրականացվի մինչև 2015թ. վերջը և նպատակաուղղված կլինի Հայաստանի շուրջ ձևավորված անվտանգության միջավայրի երկարաժամկետ գնահատման հիման վրա պաշտպանության և անվտանգային դինամիկ համակարգի` մինչև 2020թ. հեռանկարային զարգացման երաշխավորմանը:

25 Марта, 2014 00:0025 марта в административном комплексе Министерства обороны Армении прошло заседание сформированной распоряжением Президента РА межведомственной комиссии, координирующей процесс очередного стратегического пересмотра обороны Армении.
В ходе заседания межведомственной комиссии были подведены итоги первого этапа процесса пересмотра и согласован документ по оценке сформировавшейся вокруг Армении безопастностной ситуации и угроз.
В документе дана оценка всех угроз военной составляющей национальной безопасности, с учетом их нынешней вероятности, тенденции изменения вероятности, влияния на жизненно важные интересы страны и возможности противодействия со сороны Армении.
Документ оценки угроз станет основой для следующего этапа стратегического пересмотра обороны –разработки соображений стратегического планирования и военно-политических сценариев, и в ходе состоявшегося заседания было объявлено также и о начале указанного этапа. В состав межведомственной комиссии вошли представители всех заинтересованных ведомств в сфере безопасности и обороны – на уровне заместителей министра.
Сопредседателями комисси являются министр обороны Сейран Оганян и секретарь Совета национальной безопасности Артур Багдасарян.
Подводя итог совещания, министр обороны Сейран Оганян поблагодарил все ведомства за активное участие в данном мероприятии, имеющем общегосударственное значение и выразил уверенность, что подобный высокий уровень межведомственного взаимодействия сохранится также и в ходе дальнейших этапов стратегического пересмотра. Второй этап стратегического пересмотра обороны продлится до конца 2015 года и будет направлен на гарантирование перспективного развития до 2020г. динамичной системы безопасности и обороны, основанной на долгосрочной оценке сформировавшейся вокруг Армении безопастностной среды.