25 Մարտի, 2014 00:00
Մարտի 25-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվեց ՀՀ նախագահի կարգադրությամբ ձևավորված ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական հերթական վերանայման գործընթացը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը:
Միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ամփոփվեցին վերանայման գործընթացի առաջին փուլի արդյունքները և համաձայնեցվեց Հայաստանի Հանրապետության շուրջ ձևավորված անվտանգային իրավիճակի և սպառնալիքների գնահատման փաստաթուղթը: Փաստաթղթում գնահատվել են Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմական բաղադրիչի դեմ ծառացած բոլոր սպառնալիքները` դրանց ներկայիս հավանականությամբ, հավանականության փոփոխության միտմամբ, երկրի կենսական շահերի վրա ազդեցությամբ և Հայաստանի կողմից հակազդեցության հնարավորություններով հանդերձ: Սպառնալիքների գնահատման փաստաթուղթը հիմք է ծառայելու պաշտպանության ռազմավարական վերանայման հաջորդ փուլի` ռազմավարական պլանավորման նկատառումների և ռազմաքաղաքական սցենարների մշակման համար, որի մեկնարկը նույնպես ազդարարվեց նիստի ընթացքում: Ռազմավարական վերանայման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովում ներկայացված են ՀՀ անվտանգության ու պաշտպանության հարցերում շահագրգիռ բոլոր պետական կառավարման մարմինները` նախարարների տեղակալների մակարդակով: Հանձնաժողովը համանախագահում են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը և Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը: Ամփոփելով նիստի արդյունքները, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր գերատեսչություններին համապետական նշանակության այս ձեռնարկում ցուցաբերած ակտիվ մասնակցության համար, վստահություն հայտնեց, որ միջգերատեսչական փոխգործակցության նույն բարձր մակարդակը կպահպանվի նաև ռազմավարական վերանայման հետագա փուլերի ընթացքում: Պաշտպանության ռազմավարական երկրորդ վերանայումը կիրականացվի մինչև 2015թ. վերջը և նպատակաուղղված կլինի Հայաստանի շուրջ ձևավորված անվտանգության միջավայրի երկարաժամկետ գնահատման հիման վրա պաշտպանության և անվտանգային դինամիկ համակարգի` մինչև 2020թ. հեռանկարային զարգացման երաշխավորմանը:

25 March, 2014 00:00On March 25, session was held at the administrative building of the ARM MoD, by the interagency committee coordinating the regular process of the ARM strategic defence review, formed by the presidential decree.
During the interagency committee session, the results of the first phase of the review process were evaluated as well as the document on threat assessment and security situation of the Republic of Armenia was agreed. All the possible threats against the military component of the ARM National Security as well as their current probability, the change of course, the impact on county`s interests and counter-reaction capacities, were evaluated in the document. The threat assessment document will serve as a foundation for the strategic planning considerations and development of the military strategic scenarios of the next phase of the strategic defence review, launched during the session.
The interagency committee coordinating the process of the ARM strategic defence review consists of all the governmental agencies on the vice-ministerial level, concerned over the issues of the ARM security and defence. The committee is co-chaired by the ARM Minister of Defence Seyran Ohanyan and the ARM Secretary of the National Security Council Artur Baghdasaryan.
Defence Minister Seyran Ohanyan summarized the results of the session and expressed his gratitude to all the agencies for the active participation in this initiative of national significance, assuring that the existing high level of inter-agency cooperation will also continue throughout the other stages of the strategic defence review.
The second review of the strategic defence will be carried out untill the of 2015, and will focus on ensuring the prospective development of the dynamic system of defence and security untill 2020, based on the long-term assessment of the security environment surrounding the Republic of Armenia.