ՀՀ պաշտպանության նախարարի այցը սահմանային զորամասեր
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը փետրվարի 21-ին աշխատանքային այցով գտնվել է հանրապետության արևմտյան սահմանագոտում տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական հենակետերում:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին ուղեկցել են ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Հայկազ Բաղմանյանը, բանակային զորամիավորման, ինչպես նաև զորամասի հրամանատարական կազմը: Հենակետերում Սեյրան Օհանյանը ծանոթացել է դիրքերի կահավորմանը, ծառայության կազմակերպման առանձնահատկություններին, զրուցել անձնակազմի հետ, տվել համապատասխան հրահանգներ: Նույն օրը պաշտպանության նախարարը եղել է նաև Սիսիանում տեղակայված զինվորական կլինիկական հոսպիտալում: Այցի ընթացքում պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին ուղեկցել է ՀՀ ԶՈւ ռազմաբժշկական վարչության պետ, գնդապետ Կամավոր Խաչատրյանը: Սեյրան Օհանյանը ծանոթացել է հոսպիտալային իրավիճակին, հիվանդների բուժման և սնվելու կարգին, զրուցել հոսպիտալում ստացիոնար բուժման ենթարկվող զինծառայողների հետ, բուժանձնակազմին տվել համապատասխան ցուցումներ: Այցի ընթացում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև շենքի որոշ հատվածի վերանորոգման վերաբերյալ: Փետրվարի 22-ին 4-րդ բանակային զորամիավորման զորամասերից մեկում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի և ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն: Խորհրդակցությանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարարի 1-ին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի 1-ին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էնրիկո Ապրիամովը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալներ գեներալ-լեյտենանտ Հայկազ Բաղմանյանը, գեներալ-լեյտենանտ Ստեփան Գալստյանը, գեներալ-մայոր Լևոն Մնացականյանը, զորամիավորումների և զորամասերի հրամանատարներ: Հաշվետու զեկույցներով հանդես են եկել բանակային զորամիավորումների ու զորամասերի հրամանատարներ, պատասխանատու սպաներ: Նշվել է, որ զինվորական իրավապահ մարմինների աշխատակիցների հետ համատեղ աշխատանք է տարվել զորամասերում կարգապահության ամրապնդման, բռնարարքների, ինքնախեղումների, հիվանդությունների, դժբախտ պատահարների և միջադեպերի կանխարգելման, դրանց պատճառները հնարավորինս արագ բացահայտելու ուղղությամբ: Միջոցառումներ են իրականացվել նաև բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդման, ուսումնադաստիարակչական աշխատանքների արդյունավետության և իրավագիտակցության բարձրացման, զորամասերում սանիտարահիգիենիկ պայմանների, բուժսպասարկման, սննդի որակի բարելավման ուղղությամբ: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը զեկուցողներին տվել է հստակ ցուցումներ և հանձնարարականներ իրականացվող աշխատանքների արդյունավետությունն առավել բարձրացնելու նպատակով:

Визит министра обороны РА в приграничные воинские части
21-го февраля министр обороны РА Сейран Оганян находился с рабочим визитом на боевых позициях одной из дислоцированных в западной приграничной зоне республики воинских частей.
Главу оборонного ведомства сопровождали заместитель начальника Генштаба ВС РА генерал-лейтенант Айказ Багманян, командный состав корпуса, а также воинской части. На позициях Сейран Оганян ознакомился с обустройством позиций, особенностями организации службы, побеседовал с личным составом, дал соответствующие инструкции. В тот же день министр обороны побывал в дислоцированном в Сисиане клиническом военном госпитале. Во время визита главу оборонного ведомства сопровождал начальник военно-медицинского управления ВС РА полковник Камавор Хачатрян. Сейран Оганян ознакомился с ситуацией в госпитале, с порядком лечения и питания больных, побеседовал с проходящими стационарное лечение в госпитале военнослужащими, дал соответствующие указания медперсоналу. В ходе визита также была достигнута договоренность о ремонте части здания. 22-го февраля в одной из воинских частей 4-го армейского корпуса под председательством министра обороны РА Сейрана Оганяна и начальника Генштаба ВС РА генерал-полковника Юрия Хачатурова состоялось совещание. На совещании присутствовали первый заместитель министра обороны РА Давит Тоноян, заместитель министра обороны Ара Назарян, первый заместитель начальника Генштаба ВС РА Энрико Априамов, заместители начальника Генштаба ВС РА генерал-лейтенант Степан Галстян, генерал-майор Левон Мнацаканян, командиры корпусов и воинских частей. С отчетными докладами выступили командиры армейских корпусов и воинских частей, ответственные офицеры. Было отмечено, что совместно с сотрудниками военных правоохранительных органов была проведена работа по укреплению дисциплины, предотвращению насильственных действий, членовредительства, болезней, несчастных случаев и происшествий, а также по скорейшему выявлению их причин. Также были проведены мероприятия по укреплению связи армия-общество, по учебно-воспитательной работе и повышению правосознания, улучшению санитарно-гигиенических условий, медицинского обслуживания, качества питания в воинских частях. С целью максимального повышения эффективности проводимых работ глава оборонного ведомства дал четкие указания и поручения докладчикам.