13 Փետրվարի, 2014 00:00Անտեսելով հայ-ադրբեջանական շփման գծում հրադադարի ռեժիմի պահպանման միջազգային հանրության և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների բազմաթիվ կոչերը` մասնավորապես` Սոչիում ընթացող ձմեռային օլիմպիական խաղերի ընթացքում հայտարարված ավանդական զինադադարի պահպանման կապակցությամբ, ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները շարունակում են կրակոցներ արձակել հայկական դիրքերի և բնակավայրերի ուղղությամբ, ինչը հիմք է տալիս ենթադրելու, որ Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումների գործողությունները կամ չեն վերահսկվում հրամանատարության կողմից, կամ` սահմանագծում իրավիճակի ապակայունացմանն ուղղված սադրանք են:
Անցած օրերի ընթացքում ՀՀ և ԼՂՀ սահմանի տարբեր հատվածներում ադրբեջանական կողմը բազմաթիվ անգամ խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Հրադադարի ռեժիմի խախտման անկանոն բնույթի կրակոցներ են արձանագրվել հիմնականում ԼՂՀ հատվածում: Թեև նախորդ օրերի համեմատությամբ հրադադարի ռեժիմի խախտման պարբերականությունը նվազել է, սակայն փետրվարի 9-ին արձանագրվել է հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդ կողմից արձակված 58 կրակոց, որոնցից 54-ը` ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների ուղղությամբ, փետրվարի 10-ին արձանագրվել է հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդ կողմից արձակված 66 կրակոց, որոնցից 62-ը` ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների ուղղությամբ, փետրվարի 11-ին արձանագրվել է հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդ կողմից արձակված 53 կրակոց, որոնցից 50-ը` ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների ուղղությամբ, փետրվարի 12-ին արձանագրվել է հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդ կողմից արձակված 61 կրակոց, որոնցից 59-ը` ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների ուղղությամբ: Կրակոցների 10 տոկոսը եղել է խոշոր տրամաչափի գնդացիրներով և դիպուկահարներով: Հայ դիրքապահները զերծ են մնացել պատասխան գործողություններից և ոչ մի կրակոց չեն արձակել:
ՀՀ զինված ուժերը վստահորեն վերահսկում են սահմանային իրավիճակը շփման գծի ամբողջ երկայնքով, խստորեն հետևում են հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և իրավիճակին համարժեք գործողությունների կդիմեն միայն հակառակորդի կողմից արձանագրվող նպատակային խախտումների դեպքում:
Ինչ վերաբերվում է ադրբեջանական քարոզչամեքենայի ջանքերով պարբերաբար հնչեցվող տեղեկություններին, թե իբր հայկական կողմը խախտում է հրադադարի պահպանման ռեժիմը սահմանագծի տարբեր հատվածներում, ապա նման լուրերն ընդամենն ապատեղեկատվության միջոցով միջազգային հանրությանն ու սեփական ժողովրդին ապակողնորոշելու ճղճիմ փորձեր են:

13 Февраля, 2014 00:00
Игнорируя многочисленные призывы международного сообщества и сопредседателей Минской группы ОБСЕ о соблюдении режима прекращения огня на линии соприкосновения армянских и азербайджанских сил, в частности, в связи с соблюдением с объявленным на время XXII зимних Олимпийских игр в Сочи традиционного перемирия, подразделения ВС Азербайджана продолжают обстреливать армянские позиции и населенные пункты, что, в свою очередь, дает основания полагать, что действия ВС Азербайджана либо не контролируются командованием, либо являются провокацией, нацеленной на дестабилизацию ситуации в приграничной зоне.
За последние дни на различных участках границы Армении и Нагорно-Карабахской Республики были зафиксированы многочисленные случаи нарушения режима прекращения огня со стороны ВС Азербайджана. Беспорядочная стрельба велась в основном на линии соприкосновения в НКР. Несмотря на уменьшение частоты нарушения режима перемирия по сравнению с предыдущими днями, тем не менее, 9 февраля было зафиксировано 58 выстрелов с азербайджанской стороны в направлении армянских позиций, из которых 54 – в направлении передовых подразделений Армии обороны НКР; 10 февраля было зафиксировано 66 выстрелов в направлении армянских позиций, из которых 62 – в направлении подразделений АО НКР; 11 февраля было зафиксировано 53 выстрела в направлении армянских позиций, из которых 50 – в направлении передовых подразделений Армии обороны НКР; 12 февраля был зафиксирован 61 выстрел в направлении армянских позиций, из которых 59 – в направлении подразделений Армии обороны НКР. При этом 10% выстрелов было произведено из крупнокалиберных пуеметов и со стороны снайперов. Армянские же передовые подразделения воздерживались от ответных действий и не произвели ни одного выстрела. ВС РА уверенно контролируют приграничную ситуацию по всей протяженности линии соприкосновения, строго соблюдают режим прекращения огня и прибегнут к соответствующим мерам лишь в случае целенаправленного нарушения противником режима перемирия. Что касается периодически распространяемых усилиями азербайджанской пропагандистской машины сообщений о якобы имеющих место нарушениях режима прекращения огня армянской стороной на различных участках в приграничной зоне, то подобные слухи являются не чем иным, как жалкими попытками путем дезинформации дезориентировать международное сообщество и собственную общественность.