ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է պետական լեզվաբանական համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ
22 Հունվարի, 2014 00:00
Ձևավորված ավանդույթի համաձայն` Բանակի օրվան ընդառաջ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հանդիպումներ է ունենում բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում: ԶՈՒ կազմավորման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ հունվարի 22-ին Սեյրան Օհանյանը եղել է Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանում:
ՀՀ պաշտպանության նախարարին ուղեկցել են պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը, բարձրաստիճան զինվորականներ և քաղաքացիական հատուկ ծառայողներ: Ողջույնի խոսքում շնոհավորելով Բանակի օրվա կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնելով պաշտպանության նախարարին այցելության համար, համալսարանի ռեկտոր Գայանե Գասպարյանը վստահեցրել է, որ բուհում ռազմահայրենասիրական դաստիարակությունը դրված է բարձր հիմքերի վրա: Այնուհետև ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են անկախության և հայրենիքի սահմանների պաշտպանության համար իրենց կյանքը զոհաբերած հայորդիների և հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը հակառակորդի դիվերսիոն խմբի գործողությունների հետևանքով արիաբար զոհված կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանի հիշատակը: Իր ելույթում Սեյրան Օհանյանը կարևորել է բանակ-բուհ համագործակցությունը արատավոր երևույթների, փողոցային բարքերի դեմ պայքարի, ինչպես նաև երիտասարդության հայրենասիրական դաստիարակության ամրապնդման գործում: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ուսանողներին հակիրճ ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերի անցած փառավոր ուղին, կազմավորման փուլերը, առանձնահատկությունները, պաշտպանական բարեփոխումները, խոսել է առկա բացթողումների և մարտահրավերների, ինչպես նաև` ուսումնական հաստատությունների հետ համագործակցությունը խորացնելու հեռանկարների շուրջ: ՀՀ պաշտպանության նախարարը նաև պատասխանել է կրթօջախի դասախոսների և ուսանողներին հուզող հարցերին: Միջոցառման ավարտին ՀՀ ԶՈւ կազմավորման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, ինչպես նաև բուհում հայրենասիրական դաստիարակությունն ամուր հիմքերի վրա պահելու համար Սեյրան Օհանյանը Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի ռեկտոր Գայանե Գասպարյանին և պրոֆեսորադասախոսական կազմի մի շարք ներկայացուցիչների պարգևատրել է գերատեսչական մեդալներով: Համալսարանի մի շարք դասախոսներ ու ուսանողներ արժանացել են նաև պատվոգրերի: Ուսումնական հաստատության գիտական խորհրդի որոշմամբ էլ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը պարգևատրվել է համալսարանի Ոսկե մեդալով:

Министр обороны РА встретился с профессорско-преподавательским составом и студентами Государственного лингвистического университета им. В. Брюсова
22 Января, 2014 00:00Согласно сложившейся традиции, накануне Дня Армии проходят встречи министра обороны Сейрана Оганяна со студентами вузов. По случаю 22-ой годовщины образования Вооруженных Сил министр обороны РА 22-го января посетил Ереванский государственный лингвистический университет им. В. Брюсова.
Министра обороны сопровождали замминистра обороны Ара Назарян, высокопоставленные военные и представители специальной госслужбы.
Поздравляя с Днем Армии и выражая благодарность министру обороны за посещение вуза, ректор Университета Гаяне Гаспарян заверила, что военно-патриотическое воспитание в вузе проводится на должном уровне.
После этого присутствующие почтили минутой молчания память пожертвовавших своей жизнью во имя независимости и защиты границ Родины сынов армянского народа, а также геройски погибшего вследствие действий диверсионной группы противника в ночь с 19-го на 20-е января младшего сержанта Армена Ованесяна.
В своем выступлении С.М. Оганян подчеркнул важность сотрудничества армия – вуз в деле борьбы с порочными явлениями, уличными нравами, а также укрепления патриотического воспитания молодежи.
Руководитель оборонного ведомства вкратце представил студентам славный путь, пройденный Вооруженными Силами РА, этапы становления, особенности, оборонные реформы, затронул тему наличествующих упущений и вызовов, а также перспектив углубления сотрудничества ВС с учебными заведениями.
Министр обороны Армении также ответил на вопросы, волнующие преподавателей и студентов.
В конце мероприятия по случаю 22-ой годовщины образования ВС РА, а также за поддержание на должном уровне патриотического воспитания в вузе С.М. Оганян наградил ректора Ереванского государственного лингвистического университета им. В. Брюсова Гаяне Гаспарян, а также ряд представителей профессорско-преподавательского состава ведомственными медалями. Также ряд преподавателей и студентов Университета был удостоен благодарственных грамот министра обороны.
По решению же ученого совета вуза министр обороны РА Сейран Мушегович Оганян был награжден Золотой медалью Университета.