ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է վաշտերի և մարտկոցների հրամանատարների հետ
Հունվարի 12-ին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի դահլիճում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հանդիպել է մի շարք զորամասերի վաշտերի և մարտկոցների հրամանատարներին:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, պաշտպանության նախարարի և ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալները, բարձրաստիճան զինվորականներ, իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներ: Իր խոսքում պաշտպանության նախարարն ամփոփել է 2013թ. կատարված աշխատանքները, արձանագրված հաջողություններն ու բացթողումները: «Հաջողություններ առաջին հերթին ունեցել ենք մարտական հերթապահության իրականացման ոլորտում, առաջին գծում ինժեներական և հետախուզական նորագույն միջոցների տեղադրման, դրանց յուրացման գործում: Տարին եղել է մարտական խնդիրների արդյունավետության բարձրացման տարի, որի ապացույցը հատկապես խնդիրների յուրացումն ու կատարելագործումն էր հենց դիրքերում»,-ասել է նախարարը: Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ խորհրդակցության նպատակն է` վեր հանել վաշտ-մարտկոց օղակում առկա խնդիրները, նախանշել դրանց լուծման արդյունավետ ուղիները և 2014 թ. կատարելագործել այդ օղակի գործունեությունը: «Վաշտ-մարտկոց օղակը ուսուցման և դաստիարակության հիմնական կենտրոնն է բանակում: Մարտավարական պարապմունքների, զորավարժությունների անցկացումը, ընթացիկ ծանրաբեռնվածությունը հիմնականում այս օղակի հրամանատարների ուսերին են, պատահարներն ու դեպքերն էլ ընկալվում են որպես նրանց աշխատանքի թերացում: Այս օղակը ավելի հաճախ է քննադատվում, քանի որ այս օղակի հրամանատարներն իրենց ծառայողական առաջին քայլերն են անում, և նրանց թերանալու հավանականությունն ավելի մեծ է: Վաշտերի հրամանատարների համար կարևորում եմ ինքնակրթությունը, հմտությունների շարունակական կատարելագործումը և ժամկետային զինծառայողների հետ աշխատանքների նոր, սեփական մոտեցումների մշակումը: Դուք եք, որ սեփական օրինակով կարող եք օգնել զինվորին և խրախուսանքների տարբեր միջոցներով ստեղծել ընդհանուր փոխվստահության մթնոլորտ»,- ասել է Ս.Օհանյանը: Խոսելով անցած տարվա ընթացքում արձանագրված թերացումների մասին` պաշտպանության նախարարը շեշտել բացթողումները հատկապես դաստիարակչական աշխատանքներում, քանի որ «մենք չենք սովորել ծրագրերը իրականացնել հետևողականորեն` ուշադրություն դարձնելով մանրուքներին»: «Արձանագրված միջադեպերը մատնանշում են, որ մանրուքները ծավալվում են և դառնում հանցագործություն: Մարդկային կորուստները մեր խոցելի կողմն են: Կորուստների հետևանքով ամբողջ պետությունը սասանվում է, ընտանիքներ են դժբախտանում, զինվորական ծառայությունը դուրս է գալիս իր բնականոն հունից: Հանցագործությունների հիմքում ընկած է անհանդուրժողականությունը, պետք է բոլոր օղակներում բարելավենք մարդկային հարաբերությունները և վերջնականապես ձևավորենք ուժեղ և ինքնավստահ բանակ: Հասարակությունը մեզնից պահանջում է խստություն, մենք էլ պետք է հասկանանք, որ խիստ, բայց արդարացի մոտեցմամբ կհասնենք հաջողության: Այս առումով վաշտ-մարտկոց օղակի հրամանատարները շատ անելիքներ ունեն: Մենք արդեն 22 տարեկան ենք, բայց դա չի նշանակում, որ մեր փորձառությունն այդքան քիչ է: Մեր հրաշալի ռազմական հրամանատարների ղեկավարման բարձր ունակությունների շնորհիվ կարողացանք ձեռք բերել մեր հաղթանակները` այսօր տարածաշրջանում լինելով միակ հաղթանակած բանակ ունեցող երկիրը: Մեր հրաշալի ռազմական գիտության և համաշխարհային ասպարեզներում հռչակ բերած հայ զորահրամանատարների փորձն ու գիտելիքը բազմադարյա են, շարունակեք ավելացնել մեր պապերի և հաղթանակ կերտած մեր ընկերների սխրանքները»,- շեշտել է նախարարը: Ամփոփելով իր խոսքը, պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ցուցումներ է տվել հրամանատարներին, նշել, որ հրամանատարների համար, իհարկե, հեշտ չի լինի, բայց հաջողությունը միայն ու միայն իրենց հետևողականությամբ է պայմանավորված: Խորհրդակցության ավարտին մի շարք զինծառայողներ պաշտպանության նախարարի հրամանով պարգևատրվել են գերատեսչական մեդալներով:

Министр обороны РА встретился с командирами рот и батарей
13 Января, 2014 00:0012-го января в зале Национального академического театра оперы и балета им. А.Спендиаряна министр обороны Сейран Оганян встретился с командирами рот и батарей ряда воинских частей.
В совещании приняли участие начальник Генштаба ВС РА, генерал-полковник Юрий Хачатуров, заместители министра обороны и начальника Генштаба ВС РА, высокопоставленные военные, представители правоохранительных органов.
В своем выступлении министр обороны обобщил итоги выполненных в 2013-м году работ, достигнутые успехи и упущения.
«У нас были успехи в первую очередь в вопросе несения боевого дежурства, дислоцирования на передовой новейших инженерных и разведывательных средств, их освоения. Прошедший год был годом повышения эффективности боевых задач, доказательством чего стало особенно освоение и усовершенствование задач прямо на позициях», - сказал министр.
Сейран Оганян отметил, что цель совещания – выявить наличествующие в звене рота-батарея проблемы, наметить эффективные пути их решения и усовершенствовать функционирование этого звена в 2014-м году.
«Звено рота-батарея является основным центром обучения и воспитания в армии. Проведение тактических занятий,учений,текущая нагрузка лежит в основном на плечах командиров этих подразделений, происшествия и случаи же воспринимаются как недостатки в их работе. Это звено более часто подвергается критике, поскольку командиры этого звена делают свои первые шаги в службе, и вероятность упущений с их стороны выше.
Для командиров рот важны самообразование, перманентное совершенствование навыков и вырабатывание новых, собственных подходов в работе с военнослужащими срочной службы. Именно вы можете помочь солдату собственным примером и различными поощрениями создать атмосферу всеобщего доверия»,- сказал С.М. Оганян. Говоря о недостатках, имевших место в прошедшем году, Министр обороны особо акцентировал упущения в воспитательной работе, поскольку «мы не научились осуществлять намеченное последовательно, придавая значение мелочам».
«Зафиксированные инциденты указывают на то, что подобные мелочи разрастаются и превращаются в преступление. Людские потери – наша уязвимая сторона. Вследствие этих потерь сотрясается все государство, несчастье приходит в семьи, воинская служба выходит из нормального русла. В основе преступлений лежит нетерпимость, и мы во всех звеньях должны улучшить человеческие отношения и окончательно сформировать сильную и самоуверенную армию. Общество требует от нас строгости, и мы должны понимать, что благодаря строгому, но справедливому подходу достигнем успеха. В этом плане командирам звена рота-батарея есть много чего делать. Нам уже 22 года, но это не означает, что наш опыт столь мал. Благодаря высоким командным способностям наших прекрасных военных командиров мы смогли добыть наши победы, стать на сегодняшний день единственной в регионе страной, имеющей победившую армию. Опыт и знания нашей прекрасной военной науки и прославившихся на мировой арене полководцев-армян – многовековые, продолжайте приумножать подвиги наших дедов и сотворивших победу наших боевых товарищей » - подчеркнул министр.
Завершая свое выступление, руководитель оборонного ведомства дал указания командирам и подчеркнул, что для командиров, конечно, не будет легко, однако успех обусловлен только и только их последовательностью.
В конце совещания приказом министра обороны ряд военнослужащих был награжден ведомственными медалями.