26 Դեկտեմբերի, 2013 00:00Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 26-ին հանդիպումներ է ունեցել ՉԺՀ կենտրոնական ռազմական խորհրդի նախագահի տեղակալ, գեներալ-գնդապետ Սույ Ցիլյանի և ՉԺՀ պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Չան Վանցյուանի հետ:
Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են հայ-չինական պաշտպանական համագործակցության հետագա զարգացման ուղիները: Մասնավորապես` քննարկվել են ռազմական կրթության, բժշկության, մարտական պատրաստության, ինչպես նաև ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման հեռանկարները:
Երկու պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարներն ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետությանը Չինաստանի կողմից անհատույց տրամադրվող ամենամյա ռազմական օգնության վերաբերյալ համաձայնագիրը` 5 միլլիոն չինական յուանի չափով:

26 December, 2013 00:00On December 2, within the framework of the visit to the People`s Republic of Chinathe delegation headed by the ARM Minister of DefenceSeyranOhanyan, had meetings with the Deputy Chairman of the PRC Central Military Council, Colonel-General Sui Tsilyani and PRC National Defense Minister, Colonel-General Chang Vantsyuani.
Focal points of the negotiations were further directions of development of the Armenian-Chinese military cooperation, particularly prospects of development, in the areas of military education, medicine, combat training and military-technical cooperation.
Defence Ministers of both countries signed an agreement on the annual military assistance of 5 million Chinese Yuans by the Chinese side to the Republic of Armenia.