Հայկ Քոթանջյան. Ինտեգրային փոխլրացման ռազմավարական ուղենիշների մասին
20 Նոյեմբերի, 2013 00:00Մոսկվայի ՄՄՀՊԻ(Հ)-ի գիտխորհրդի դահլիճում 2013 թ. նոյեմբերի 18-ին Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնային խորհրդի Խոսնակ Վալենտինա Իվանովնա Մատվիենկոյի նախագահությամբ տեղի ունեցավ նրա ղեկավարած Ինտեգրային ակումբի նիստը` «Պատմական արմատների ընդհանրությունը` որպես Եվրասիական միության կայացման գործոն» թեմայով:
Ակումբի նիստում ելույթ ունեցան` Ինտեգրային ակումբի Նախագահ Վալենտինա Իվանովնա Մատվիենկոն, Ռուսաստանի ԱԳՆ Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (համալսարան) ռեկտոր Անատոլի Վասիլևիչ Տորկունովը, Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Ընդհանուր պատմության ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Օհանի Չուբարյանը, Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Իրավիճակային վերլուծության կենտրոնի գիտական ղեկավար Եվգենի Մաքսիմովիչ Պրիմակովը, ՌԴ Նախագահի` տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրման հարցերով խորհրդական Սերգեյ Յուրիևիչ Գլազևը, Մոսկվայի Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտոր Վիկտոր Անտոնովիչ Սադովնիչին, Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության գծով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Եֆիմովիչ Շվիդկոյը, ՊՆ Դ. Կանայանի անվան ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ Հայկ Սարգսի Քոթանջյանը (Հայաստանի Հանրապետություն), ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործերով Ռուսաստանի Դաշնության հանձնաժողովի փոխնախագահ Ալեքսանդր Սերգեևիչ Ձասոխովը, Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի տնտեսագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուսլան Սեմյոնովիչ Գրինբերգը, Կիևի Տարաս Շևչենկոյի անվան ազգային համալսարանի փիլիսոփայության ֆակուլտետի դեկան Անատոլի Եվգենևիչ Կոնվերսկին (ՈՒկրաինա):
Ներկայացնում ենք ՀՀ ՊՆ ԱՌՀԻ-ի պետ–Պաշտպանության նախարարի` անվտանգային քաղաքականության հարցերով խորհրդական, քաղաքական գիտությունների դոկտոր (ՌԴ), Պաշտպանական ազգային համալսարանի հրավիրված պրոֆեսոր (ԱՄՆ), ՌԴ ռազմական գիտությունների ակադեմիայի իսկական անդամ, ՀԱՊԿ–ի գիտափորձաքննական խորհրդի անդամ գեներալ-մայոր Հայկ Սարգսի Քոթանջյանի զեկուցման տեքստը: ՈՒշագրավ է, որ դոկտոր Քոթանջյանը Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարական անվտանգային ուղենիշները Ռուսաստանի Սենատի Խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոյի Ինտեգրային ակումբի ամբիոնից վերահաստատեց Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հարցով ՀՀ և ԱդրՀ նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպման նախօրեին` «Արևմտյան գորընկերության» Վիլնյուսի գագաթնաժողովի և ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի Հայաստան կատարվելիք այցի նախաշեմին:
«Ռազմավարական Երկխոսությունը` Որպես Եվրասիական տարածությունում ինտեգրման առաջմղման բանալիական գործոն
Ձերդ Գերազանցություն, մեծարգո Վալենտինա Իվանովնա
հարգելի գործընկերներ
1991 թ. Հայաստանի անկախության ձեռքբերումից սկսած` նրա արտաքին քաղաքականության հիմնաքարը փոխլրացման սկզբունքն է, ինչպես հարևան պետությունների, այնպես էլ Հարավային Կովկասի անվտանգային դինամիկայի ձևավորման գործում ներգրավված ուժային կենտրոնների հետ գործընկերային հարաբերություններ հաստատելու ձգտումը: Տվյալ ընտրությունն արտացոլում է անկախ հայկական պետության` որպես Հայաստանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Սփյուռքի թվով տասը միլիոն հայության կայուն զարգացման և անվտանգության երաշխավորի արդյունավետ կենսագործունեության աշխարհաքաղաքական հրամայականները: Միևնույն ժամանակ պետք է նշել, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ փոխլրացման սկզբունքը ամենևին էլ չի նշանակում հավասար, նույնաչափ հարաբերություններ բոլոր գործընկերների հետ: Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցը և համար մեկ անվտանգային գործընկերը Ռուսաստանն է: Ռուսաստանի հետ երկկողմ ձևաչափով անվտանգային ռազմավարական դաշնակցությունը Հայաստանը հաջողությամբ լրացնում է ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում նրա և մյուս պետությունների հետ ծավալվող ռազմավարական գործընկերությամբ: Հայաստանի և Ռուսաստանի խոր, ստեղծագործաբար նորացվող երկխոսության գրավականը Մոսկվայի կողմից օպտիմալ ինտեգրումային որոշումների որոնման բազմավեկտորությունն է, որոնում, որի հիմքում Ռուսական պետականության արդիականացման ինչպես ասիական, այնպես էլ եվրոպական բաղադրիչների զարգացման` Պետրոս Մեծի մշակած ռազմավարական ուղենիշների նորամուծական ընթերցումն է:
Հայաստանը արդյունավետ շփումներ է հաստատել նաև Եվրաատլանտյան ուժային կենտրոնների հետ, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ը, ՆԱՏՕ-ն և ԵՄ-ը: 2005 թվականից Հայաստանը հաջողությամբ իրացնում է ՆԱՏՕ-ի Անհատական գործընկերության գործողության ծրագրերը` նպատակաուղղված պաշտպանական անվտանգային բարեփոխումների առաջմղմանը: Երկիրը նաև Իրաքում, Կոսովոյում, իսկ այժմ` Աֆղանստանում իրականացվող խաղաղարարական օպերացիաներին մասնակցության միջոցով ձեռք է բերում միջազգային անվտանգության համակարգում ներգրավման փորձ:
Հայաստանը 2009 թվականից ԵՄ-ի «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի մասնակիցն է և վերջին երեք տարիների ընթացքում` Մաքսային միությանը միանալու հնարավորության քննարկումներին զուգահեռաբար, ԵՄ-ի հետ բանակցություններ է վարել Ասոցիացման պայմանագրի ստորագրման վերաբերյալ: 2013 թ. սեպտեմբերին Հայաստանը պրագմատիկորեն ճշգրիտ որոշում ընդունեց Մաքսային միությանն անդամակցելու, ապա` Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորմանը մասնակցելու վերաբերյալ: Այդ որոշումն զգալի չափով պայմանավորված է Հարավային Կովկասում առկա ռազմաանվտանգային իրողություններով, ինչպես նաև նրան շրջապատող տարածաշրջանում ընթացող զինված հակամարտությունների և խռովարարական պատերազմների հետևանքով անվտանգության համար ծագող համաչափ ու անհամաչափ մարտահրավերներով և սպառնալիքներով:
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանը շարունակում է ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը` ուղղված ժողովրդավարական փոխակերպումների, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում հարաբերությունների և գիտության, կրթության ու մշակույթի բնագավառներում գործակցության հետագա զարգացմանը:
Տվյալ համատեքստում ուշագրավ է Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի նախաձեռնությունը` անցկացնելու միջազգային ռազմավարական ֆորումներ, որոնց մասնակցեն ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների այնպիսի առաջատար կազմակերպություններ, ինչպիսիք են ՄՄՀՊԻ(Հ)-ն, ՌԴ Նախագահին առընթեր Ռուսաստանի ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտը, Ղազախստանի Նախագահին առընթեր Ղազախստանյան ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտը, Բելառուսի Նախագահի աշխատակազմին առընթեր Տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնը, Ղրղզստանի ռազմավարական վերլուծության և կանխատեսումների ինստիտուտը, ինչպես նաև մեր արևմտյան գործընկերները, այդ թվում` Հարվարդի և Օքսֆորդի համալսարանները, ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանը, Արտաքին քաղաքականության ամերիկյան խորհուրդը, «Չաթամ Հաուսը», Երուսաղեմի համալսարանը և այլն:
Նման ֆորումները, գիտափորձագիտական մակարդակով լինելով տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի քննարկման մտավոր հարթակ, հնարավորություն են տալիս ակադեմիական ձևաչափով դիտարկելու սուր անվտանգային պրոբլեմների իմաստավորման նկատմամբ տարբեր մոտեցումներ և փոխանակելու երկխոսության շահագրգիռ կողմերին կառուցողական որոշումների որոնմանը կողմնորոշող ազդակներ:
Վերջին ֆորումի ժամանակ ՀԱՊԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Նիկոլաևիչ Բորդյուժան ՀԱՊԿ-ի քարտուղարությանը և ՀՀ Պաշտպանության նախարարությանը առաջարկեց Երևանում համատեղ անցկացնել ամենամյա ռազմավարական քաղաքական ֆորումներ, որոնցում ներգրավվեն ոչ միայն ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրները, այլև այն ուժային կենտրոնները, որոնք շահագրգռված են ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում անվտանգության ու կայունության պահպանման գործում: Այս գաղափարը արժանացել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ մեծարգո պարոն Սերժ Սարգսյանի հավանությանը:
Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի առաջատար ուղեղային կենտրոնների առավել արդյունավետ գիտակազմակերպական և մեթոդաբանական ձեռքբերումների համադրմամբ և նրանց հետ համագործակցությամբ իրականացվում է Հայաստանի Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի ստեղծման նախագիծը, ընդսմին համալսարանի հետազոտական բազան լինելու է ԱՌՀԻ-ն: Ապագա համալսարանը կարող է դառնալ ինչպես գիտնականների, այնպես էլ քաղաքական գործիչների սիներգիկ համագործակցությամբ ոչ միայն ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում, այլև սահմանակից շրջանների հրատապ անվտանգային պրոբլեմների քննարկման նոր կառուցողական հարթակ:
Կարող ենք հուսալ, որ Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարի առաջիկա այցը Հայաստան կօգնի ճշգրտելու մեր բարեկամական պետությունների միջև դաշնակցային համագործակցության ռազմավարական հորիզոնները Արևմուտքի և Արևելքի միջև երկխոսության համատեքստում, որն այդքան անհրաժեշտ է միջազգային անվտանգության և ժողովուրդների կայուն զարգացման երաշխավորման համար ինչպես մեր անհանգիստ տարածաշրջանում, այնպես էլ Եվրասիական տարածությունում և ընդհանրապես աշխարհում:
Եվ այս առումով Եվրասիական ինտեգրման թեմատիկան կարող է դառնալ մեր Պաշտպանական ազգային հետազոտությունների համալսարանի ռազմավարական քաղաքական ֆորումների գերակայություններից մեկը»(http://vmeste-rf.tv/news/29531.do):

Гайк Котанджян: О стратегических ориентирах интеграционной взаимодополняемости
В зале Ученого совета МГИМО (У) в Москве 18-го ноября 2013 года под председательством Спикера Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Матвиенко Валентины Ивановны состоялось заседание руководимого ею Интеграционного клуба на тему «ОБЩНОСТЬ ИСТОРИЧЕСКИХ КОРНЕЙ КАК ФАКТОР СТАНОВЛЕНИЯ ЕВРАЗИЙСКОГО СОЮЗА».
На заседании Клуба выступили Матвиенко Валентина Ивановна – Председатель Интеграционного клуба; Торкунов Анатолий Васильевич – Ректор Московского государственного института международных отношений (Университета) МИД России; Чубарьян Александр Оганович – Директор Института всеобщей истории Российской академии наук; Примаков Евгений Максимович – Научный руководитель Центра ситуационного анализа Российской академии наук; Глазьев Сергей Ю́рьевич – Советник Президента РФ по вопросам региональной экономической интеграции; Садовничий Виктор Антонович – Ректор Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова; Швыдкой Михаил Ефимович – Специальный представитель Президента Российской Федерации по международному культурному сотрудничеству; Котанджян Гайк Саргисович (Республика Армения) – Начальник Института национальных стратегических исследований им. Д.Канаяна МО; Дзасохов Александр Сергеевич – Заместитель Председателя Комиссии Российской Федерации по делам ЮНЕСКО; Гринберг Руслан Семенович – Директор Института экономики Российской академии наук; Конверский Анатолий Евгеньевич (Украина) – Декан философского факультета Киевского национального университета имени Тараса Шевченко. Приводим текст доклада генерал-майора Гайка Саргисовича Котанджяна – Начальника ИНСИ МО РА- Советника Министра Обороны РА по вопросам безопасностной политики, доктора политических наук (РФ), приглашенного профессора Национального университета обороны (США), действительного члена Академии военных наук РФ, члена Научно-экспертного совета ОДКБ. Примечательно, что стратегические безопасностные ориентиры Республики Армения доктором Котанджяном с трибуны Интеграционного клуба Российского Сената подтверждены накануне встречи президентов РА Сержа Саргсяна и АР Ильхама Алиева по разрешению Карабахского конфликта, в преддверии Вильнюсского Саммита по ”Восточному Партнерству” и визита Президента РФ Владимира Путина в Армению. ``Стратегический диалог как ключевой фактор продвижения Интеграции на Евразийском Пространстве Ваше Превосходительство, многоуважаемая Валентина Ивановна! Многоуважаемые Коллеги! Начиная с приобретения Арменией независимости в 1991 году краеугольным камнем ее внешней политики является взаимодополняемость, стремление наладить партнерские отношения как с соседними государствами, так и с центрами сил, вовлеченными в формирование безопасностной динамики Южного Кавказа. Данный выбор отражает геополитические императивы эффективной жизнедеятельности независимого армянского государства как гаранта устойчивого развития и безопасности десятимиллионного армянства Республики Армения, Нагорно-Карабахской Республики и Диаспоры. Между тем надо отметить, что взаимодополняемость во внешней политике Армении вовсе не означает равные, одинаковые отношения со всеми партнерами. Для Армении стратегическим союзником и безопасностным партнером номер один является Россия. Безопасностное стратегическое союзничество в двустороннем формате с Россией Армения успешно дополняет стратегическим партнерством с ней и другими государствами в рамках ОДКБ. Залогом глубокого, творчески обновляемого диалога Армении с Россией является многовекторность поиска оптимальных интеграционных решений самой Москвой, поиска, в основе которого лежит инновационное прочтение стратегических ориентиров Петра Великого по развитию как азиатской, так и европейской составляющих модернизации Российской государственности. Армения продуктивным образом контактирует и с евроатлантическими центрами сил, такими, как США, НАТО и ЕС. С 2005 г. Армения эффективно реализует Программы действия индивидуального партнерства НАТО, нацеленные на продвижение оборонно-безопасностных реформ. Страна также наращивает опыт участия в системе международной безопасности через миротворческие операции в Ираке, Косово, а сейчас и в Афганистане. С 2009 г. Армения является участником программы ”Восточное Партнерство” ЕС и в течение последних трех лет – наряду с обсуждениями возможности присоединения к Таможенному Союзу – вела переговоры о подписании Ассоциативного договора с ЕС. В сентябре 2013 г. Армения приняла прагматически выверенное решение о вступлении в Таможенный союз, а в последующем – участии в формировании Евразийского экономического союза. Данное решение в значительной мере объясняется военно-безопасностными реалиями на Южном Кавказе, а также симметрическими и асимметрическими вызовами и угрозами безопасности, обусловленными вооруженными конфликтами и мятежевойнами в окружающем регионе. В то же время Армения продолжает сотрудничество с ЕС, нацеленное на дальнейшее развитие отношений в сферах демократических преобразований, защиты прав человека, сотрудничества в области науки, образования и культуры. В данном контексте примечательна инициатива Института Национальных стратегических исследований Министерства Обороны Республики Армения проводить международные стратегические политические форумы с участием таких ведущих организаций государств – членов ОДКБ, как МГИМО, Российский институт стратегических исследований при Президенте РФ, Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Казахстана, Информационно-аналитический центр при Администрации Президента Беларуси, Институт стратегического анализа и прогноза Кыргызстана, а также наших западных партнеров, в том числе Гарвардского и Оксфордского университетов, Национального университета обороны США, Американского совета внешней политики, ``Чатэм Хауза”, Иерусалимского унверситета, Стамбульского университета ”Кадыр Хас” и др. Подобные форумы, являясь интеллектуальной платформой для обсуждения на научно-экспертном уровне вопросов региональной безопасности и стабильности, дают возможность в академическом формате рассматривать различные подходы к осмыслению острых безопасностных проблем и обмениваться мессиджами, ориентирующими заинтересованные стороны диалога на поиск конструктивных решений. В ходе последнего Форума Генеральный секретарь ОДКБ Николай Николаевич Бордюжа выступил с предложением о совместном проведении Секретариатом ОДКБ и Министерством Обороны РА ежегодных международных стратегических политических форумов в Ереване с вовлечением не только стран – членов ОДКБ, но и других государств и организаций, заинтересованных в безопасности и стабильности в зоне ответственности ОДКБ. Эта идея была поддержана Президентом Армении, многоуважаемым Сержом Саргсяном. На основе синтеза наиболее эффективных научно-организационных и методологических достижений ведущих мозговых центров России, США и Европы и в сотрудничестве с ними осуществляется проект создания Национального исследовательского университета обороны Армении, исследовательской базой которого является ИНСИ. Будущий университет может стать новой конструктивной платформой для обсуждения актуальных безопасностных проблем в синергическом сотрудничестве как ученых, так и политиков не только в зоне ответственности ОДКБ, но и в сопредельных регионах. Можно рассчитывать, что предстоящий визит Главы Российского Государства в Армению поможет уточнить стратегические горизонты союзнического сотрудничества между нашими дружественными государствами в контексте безопасностного диалога между Западом и Востоком, столь необходимого для гарантирования международной безопасности и устойчивого развития народов как в нашем беспокойном регионе, так и в Евразийском пространстве и в мире в целом. И в этом контексте тематика Евразийской интеграции может стать одним из приоритетов Стратегических политических форумов нашего Национального исследовательского университета обороны”(http://vmeste-rf.tv/news/29531.do).