Հայկ Քոթանջյան. Ինտեգրային փոխլրացման ռազմավարական ուղենիշների մասին
20 Նոյեմբերի, 2013 00:00Մոսկվայի ՄՄՀՊԻ(Հ)-ի գիտխորհրդի դահլիճում 2013 թ. նոյեմբերի 18-ին Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնային խորհրդի Խոսնակ Վալենտինա Իվանովնա Մատվիենկոյի նախագահությամբ տեղի ունեցավ նրա ղեկավարած Ինտեգրային ակումբի նիստը` «Պատմական արմատների ընդհանրությունը` որպես Եվրասիական միության կայացման գործոն» թեմայով:
Ակումբի նիստում ելույթ ունեցան` Ինտեգրային ակումբի Նախագահ Վալենտինա Իվանովնա Մատվիենկոն, Ռուսաստանի ԱԳՆ Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (համալսարան) ռեկտոր Անատոլի Վասիլևիչ Տորկունովը, Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Ընդհանուր պատմության ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Օհանի Չուբարյանը, Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Իրավիճակային վերլուծության կենտրոնի գիտական ղեկավար Եվգենի Մաքսիմովիչ Պրիմակովը, ՌԴ Նախագահի` տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրման հարցերով խորհրդական Սերգեյ Յուրիևիչ Գլազևը, Մոսկվայի Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտոր Վիկտոր Անտոնովիչ Սադովնիչին, Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության գծով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Եֆիմովիչ Շվիդկոյը, ՊՆ Դ. Կանայանի անվան ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ Հայկ Սարգսի Քոթանջյանը (Հայաստանի Հանրապետություն), ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործերով Ռուսաստանի Դաշնության հանձնաժողովի փոխնախագահ Ալեքսանդր Սերգեևիչ Ձասոխովը, Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի տնտեսագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուսլան Սեմյոնովիչ Գրինբերգը, Կիևի Տարաս Շևչենկոյի անվան ազգային համալսարանի փիլիսոփայության ֆակուլտետի դեկան Անատոլի Եվգենևիչ Կոնվերսկին (ՈՒկրաինա):
Ներկայացնում ենք ՀՀ ՊՆ ԱՌՀԻ-ի պետ–Պաշտպանության նախարարի` անվտանգային քաղաքականության հարցերով խորհրդական, քաղաքական գիտությունների դոկտոր (ՌԴ), Պաշտպանական ազգային համալսարանի հրավիրված պրոֆեսոր (ԱՄՆ), ՌԴ ռազմական գիտությունների ակադեմիայի իսկական անդամ, ՀԱՊԿ–ի գիտափորձաքննական խորհրդի անդամ գեներալ-մայոր Հայկ Սարգսի Քոթանջյանի զեկուցման տեքստը: ՈՒշագրավ է, որ դոկտոր Քոթանջյանը Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարական անվտանգային ուղենիշները Ռուսաստանի Սենատի Խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոյի Ինտեգրային ակումբի ամբիոնից վերահաստատեց Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հարցով ՀՀ և ԱդրՀ նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպման նախօրեին` «Արևմտյան գորընկերության» Վիլնյուսի գագաթնաժողովի և ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի Հայաստան կատարվելիք այցի նախաշեմին:
«Ռազմավարական Երկխոսությունը` Որպես Եվրասիական տարածությունում ինտեգրման առաջմղման բանալիական գործոն
Ձերդ Գերազանցություն, մեծարգո Վալենտինա Իվանովնա
հարգելի գործընկերներ
1991 թ. Հայաստանի անկախության ձեռքբերումից սկսած` նրա արտաքին քաղաքականության հիմնաքարը փոխլրացման սկզբունքն է, ինչպես հարևան պետությունների, այնպես էլ Հարավային Կովկասի անվտանգային դինամիկայի ձևավորման գործում ներգրավված ուժային կենտրոնների հետ գործընկերային հարաբերություններ հաստատելու ձգտումը: Տվյալ ընտրությունն արտացոլում է անկախ հայկական պետության` որպես Հայաստանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Սփյուռքի թվով տասը միլիոն հայության կայուն զարգացման և անվտանգության երաշխավորի արդյունավետ կենսագործունեության աշխարհաքաղաքական հրամայականները: Միևնույն ժամանակ պետք է նշել, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ փոխլրացման սկզբունքը ամենևին էլ չի նշանակում հավասար, նույնաչափ հարաբերություններ բոլոր գործընկերների հետ: Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցը և համար մեկ անվտանգային գործընկերը Ռուսաստանն է: Ռուսաստանի հետ երկկողմ ձևաչափով անվտանգային ռազմավարական դաշնակցությունը Հայաստանը հաջողությամբ լրացնում է ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում նրա և մյուս պետությունների հետ ծավալվող ռազմավարական գործընկերությամբ: Հայաստանի և Ռուսաստանի խոր, ստեղծագործաբար նորացվող երկխոսության գրավականը Մոսկվայի կողմից օպտիմալ ինտեգրումային որոշումների որոնման բազմավեկտորությունն է, որոնում, որի հիմքում Ռուսական պետականության արդիականացման ինչպես ասիական, այնպես էլ եվրոպական բաղադրիչների զարգացման` Պետրոս Մեծի մշակած ռազմավարական ուղենիշների նորամուծական ընթերցումն է:
Հայաստանը արդյունավետ շփումներ է հաստատել նաև Եվրաատլանտյան ուժային կենտրոնների հետ, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ը, ՆԱՏՕ-ն և ԵՄ-ը: 2005 թվականից Հայաստանը հաջողությամբ իրացնում է ՆԱՏՕ-ի Անհատական գործընկերության գործողության ծրագրերը` նպատակաուղղված պաշտպանական անվտանգային բարեփոխումների առաջմղմանը: Երկիրը նաև Իրաքում, Կոսովոյում, իսկ այժմ` Աֆղանստանում իրականացվող խաղաղարարական օպերացիաներին մասնակցության միջոցով ձեռք է բերում միջազգային անվտանգության համակարգում ներգրավման փորձ:
Հայաստանը 2009 թվականից ԵՄ-ի «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի մասնակիցն է և վերջին երեք տարիների ընթացքում` Մաքսային միությանը միանալու հնարավորության քննարկումներին զուգահեռաբար, ԵՄ-ի հետ բանակցություններ է վարել Ասոցիացման պայմանագրի ստորագրման վերաբերյալ: 2013 թ. սեպտեմբերին Հայաստանը պրագմատիկորեն ճշգրիտ որոշում ընդունեց Մաքսային միությանն անդամակցելու, ապա` Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորմանը մասնակցելու վերաբերյալ: Այդ որոշումն զգալի չափով պայմանավորված է Հարավային Կովկասում առկա ռազմաանվտանգային իրողություններով, ինչպես նաև նրան շրջապատող տարածաշրջանում ընթացող զինված հակամարտությունների և խռովարարական պատերազմների հետևանքով անվտանգության համար ծագող համաչափ ու անհամաչափ մարտահրավերներով և սպառնալիքներով:
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանը շարունակում է ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը` ուղղված ժողովրդավարական փոխակերպումների, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում հարաբերությունների և գիտության, կրթության ու մշակույթի բնագավառներում գործակցության հետագա զարգացմանը:
Տվյալ համատեքստում ուշագրավ է Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի նախաձեռնությունը` անցկացնելու միջազգային ռազմավարական ֆորումներ, որոնց մասնակցեն ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների այնպիսի առաջատար կազմակերպություններ, ինչպիսիք են ՄՄՀՊԻ(Հ)-ն, ՌԴ Նախագահին առընթեր Ռուսաստանի ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտը, Ղազախստանի Նախագահին առընթեր Ղազախստանյան ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտը, Բելառուսի Նախագահի աշխատակազմին առընթեր Տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնը, Ղրղզստանի ռազմավարական վերլուծության և կանխատեսումների ինստիտուտը, ինչպես նաև մեր արևմտյան գործընկերները, այդ թվում` Հարվարդի և Օքսֆորդի համալսարանները, ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանը, Արտաքին քաղաքականության ամերիկյան խորհուրդը, «Չաթամ Հաուսը», Երուսաղեմի համալսարանը և այլն:
Նման ֆորումները, գիտափորձագիտական մակարդակով լինելով տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի քննարկման մտավոր հարթակ, հնարավորություն են տալիս ակադեմիական ձևաչափով դիտարկելու սուր անվտանգային պրոբլեմների իմաստավորման նկատմամբ տարբեր մոտեցումներ և փոխանակելու երկխոսության շահագրգիռ կողմերին կառուցողական որոշումների որոնմանը կողմնորոշող ազդակներ:
Վերջին ֆորումի ժամանակ ՀԱՊԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Նիկոլաևիչ Բորդյուժան ՀԱՊԿ-ի քարտուղարությանը և ՀՀ Պաշտպանության նախարարությանը առաջարկեց Երևանում համատեղ անցկացնել ամենամյա ռազմավարական քաղաքական ֆորումներ, որոնցում ներգրավվեն ոչ միայն ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրները, այլև այն ուժային կենտրոնները, որոնք շահագրգռված են ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում անվտանգության ու կայունության պահպանման գործում: Այս գաղափարը արժանացել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ մեծարգո պարոն Սերժ Սարգսյանի հավանությանը:
Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի առաջատար ուղեղային կենտրոնների առավել արդյունավետ գիտակազմակերպական և մեթոդաբանական ձեռքբերումների համադրմամբ և նրանց հետ համագործակցությամբ իրականացվում է Հայաստանի Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի ստեղծման նախագիծը, ընդսմին համալսարանի հետազոտական բազան լինելու է ԱՌՀԻ-ն: Ապագա համալսարանը կարող է դառնալ ինչպես գիտնականների, այնպես էլ քաղաքական գործիչների սիներգիկ համագործակցությամբ ոչ միայն ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում, այլև սահմանակից շրջանների հրատապ անվտանգային պրոբլեմների քննարկման նոր կառուցողական հարթակ:
Կարող ենք հուսալ, որ Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարի առաջիկա այցը Հայաստան կօգնի ճշգրտելու մեր բարեկամական պետությունների միջև դաշնակցային համագործակցության ռազմավարական հորիզոնները Արևմուտքի և Արևելքի միջև երկխոսության համատեքստում, որն այդքան անհրաժեշտ է միջազգային անվտանգության և ժողովուրդների կայուն զարգացման երաշխավորման համար ինչպես մեր անհանգիստ տարածաշրջանում, այնպես էլ Եվրասիական տարածությունում և ընդհանրապես աշխարհում:
Եվ այս առումով Եվրասիական ինտեգրման թեմատիկան կարող է դառնալ մեր Պաշտպանական ազգային հետազոտությունների համալսարանի ռազմավարական քաղաքական ֆորումների գերակայություններից մեկը»(http://vmeste-rf.tv/news/29531.do):

Hayk Kotanjian: On the strategic guidelines of the integrational complementarity
20 November, 2013 00:00On November 18, 2013, at the Academic Council Hall of MGIMO University in Moscow under the chairmanship of the Speaker of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation Valentina Matvienko, a session of the Integration Club entitled ``THE COMMUNITY OF HISTORICAL ROOTS AS A FACTOR IN THE FORMATION OF THE EURASIAN UNION`` took place.
At the Club session speeches were delivered by Valentina Matvienko – Chairman, Integration Club, Anatoly Torkunov ‒ Rector, Moscow State University of International Relations, MGIMO University of the Russian MFA; Alexander Chubaryan – Director, Institute of the World History, Russian Academy of Sciences; Yevgeny Primakov ‒ Academic Director, Center for Situational Analysis, Russian Academy of Sciences; Sergey Glazyev ‒ Advisor to the President of the RF on Issues of Regional Economic Integration; Victor Sadovnichy – Rector, Moscow State University named after Lomonosov; Mikhail Shvydkoj – Special Representative of the Russian President for International Cultural Cooperation; Hayk Kotanjian (Armenia) ‒ Head, Institute for National Strategic Studies after D. Kanayan, MOD; Alexander Dzasokhov ‒ Deputy Chairman, Commission of the Russian Federation on UNESCO Affairs; Ruslan Grinberg – Director, Institute of Economics, Russian Academy of Sciences; Konversky Anatoly (Ukraine) – Dean, Philosophy Department, Kyiv National University after Taras Shevchenko.
Here is the text of the presentation delivered by Hayk Kotanjian, Head, INSS, MOD, RA ̶ Advisor of the RA Minister of Defense on Defense Policy, Doctor of Political Science (RF), Visiting Professor at the US INSS, National Defense University, Full Member of the RF Academy of Military Sciences, Member of the Academic-Expert Council of the CSTO. It is noteworthy that the main security guidelines of the Republic of Armenia are re-affirmed by Doctor Kotanjian from the podium of the Integration Club of the Speaker of the Federation Council of the RF Valentina Matviyenko on the eve of the meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev on the resolution of the Karabakh conflict, in the run-up to the Vilnius summit on the ``Eastern Partnership`` and the visit of the Russian Federation President Vladimir Putin to Armenia.
``The strategic dialogue as a key factor for promoting integration in the Eurasian space
Your Excellency, the Honorable Valentina Ivanovna!
Dear Colleagues!
Since Armenia gained independence in 1991, the cornerstone of its foreign policy has been the complementarity and the desire to build partnerships both with the neighboring states and with power centers involved in the security dynamics formation of the South Caucasus. This choice reflects the geopolitical imperatives of the efficiency of the independent Armenian state as a guarantor of the sustainable development and security of the ten-million Armenians of the Republic of Armenia, the Nagorno-Karabakh Republic, and the Diaspora. Meanwhile, we should note that the complementarity in the foreign policy of Armenia does not mean equal and similar relations with all partners. The strategic ally and number one security partner for Armenia is Russia. Armenia successfully complements the bilateral security strategic alliance with Russia with the strategic partnership with her and other states within the framework of the CSTO. The key to the deep and creatively updated dialogue between Armenia and Russia is the multi-vector search for optimal integration solutions by Moscow itself that is based on the innovative interpretation of Peter the Great’s strategic guidelines for the development of both the Asian and European dimensions of the Russian statehood’s modernization.
Armenia also keeps productive contacts with the Euro-Atlantic power centers such as the United States, NATO and the EU. Since 2005, Armenia has effectively implemented the programs within the scope of NATO’s Individual Partnership Action Plan aimed at promoting the defense security reforms. My nation has also been enriching the experience of participation in the international security system through peacekeeping operations in Iraq, Kosovo, and currently in Afghanistan.
Since 2009, Armenia has been the member of the EU’s Eastern Partnership Program, and over the last three years – along with the consultations on the possibility to join the Customs Union ‒ she negotiated the signing of the Association Agreement with the EU. In September 2013, Armenia made a pragmatically calibrated decision to join the Customs Union, and in the future – to participate in the formation of the Eurasian Economic Union. This decision is largely due to the military-security realities in the South Caucasus, as well as to the symmetric and asymmetric threats and challenges to the security, caused by the armed conflicts and mutinies in the surrounding region.
At the same time, Armenia continues the cooperation with the EU aimed at furthering relations in the areas of democratic reforms, human rights, cooperation in science, education and culture.
In this context, we should note the initiative of the Institute for National Strategic Studies of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia to conduct international Strategic Policy Forums with the participation of the CSTO member states’ leading organizations, such as MGIMO University; the Russian Institute for Strategic Studies under the President of the Russian Federation; Kazakhstan Institute for Strategic Studies under the President of Kazakhstan; Information-Analytical Center under the Administration of the President of the Republic of Belarus; Kyrgyzstan Institute for Strategic Analysis and Forecast, as well as with the engagement of our Western partners, including Harvard and Oxford Universities; US National Defense University; American Foreign Policy Council; Chatham House; Jerusalem University; Istanbul Kadir Has University etc. These fora – as an intellectual platform for the discussion of regional security and stability issues at the academic-expert level – provide an opportunity to consider in the academic format different approaches to the solution of thorny security problems and to exchange messages that orient the interested parties of the dialog to the search of constructive solutions.
At the last Forum, the CSTO’s Secretary General Mr. Nikolay Bordyuzha put forward the proposal of the joint organization by the CSTO Secretariat and the RA Ministry of Defense of Annual Strategic Policy Fora in Yerevan with the involvement of not only the CSTO member states but also the power centers interested in the security and stability in the CSTO’s area of responsibility. This idea was supported by the President of Armenia the Honorable Mr. Serzh Sargsyan.
On the basis of the synthesis of the most effective academic-organizational and methodological achievements of the leading think tanks of Russia, the US and Europe, and in cooperation with them, the project to establish the Armenian National Defense Research University is being implemented, the research basis of which is the Armenian INSS. The University may become a new constructive platform for the discussion, in synergic cooperation of both scholars and policy makers, of focal security problems not only in the CSTO’s area of responsibility but also in the neighboring regions.
We can expect, that the forthcoming visit of the Head of the Russian State to Armenia will help to clarify the strategic horizons of the allied cooperation between our two friendly states in the context of the security dialogue between the West and the East – so essential for guaranteeing international security and sustainable development of the people in our volatile region, as well as in Eurasia and the World at large.
In this context, the agenda of the Eurasian integration prospects may be one of the priorities of Strategic Policy Fora of the Armenian National Defense Research University`` (http://vmeste-rf.tv/news/29531.do).