Հայկական բանակն ինքնին ամենամեծ երիտասարդական կառույցն է
9 Նոյեմբերի, 2013 00:00Նոյեմբերի 10-ը Երիտասարդության համաշխարհային օրն է, որը նշվում է որպես համերաշխության և համախմբվածության տոն: Այդ կապակցությամբ նոյեմբերի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում տեղի ունեցավ հանդիսավոր միջոցառում:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի և ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալներ, ՀՀ ՊՆ, ԶՈւ և ԶՈւ ԳՇ վարչությունների պետեր, բարձրաստիճան զինվորականներ, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների և երիտասարդական կառույցների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ռազմաուսումնական հաստատությունների կուրսանտներ և սպաներ, սփյուռքահայ երիտասարդներ:
Ելույթներով հանդես եկան ԲՈւՀ-երի ուսանողական խորհուրդների նախագահներ, երտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ովքեր կարևորեցին իրենց ներկայացրած կառույցների համագործակցությունը ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ: Ընդգծվեց նաև, որ խելացի, կրթված ու նախաձեռնող հայ երիտասարդը մեր երկրի զարգացման հիմնաքարն է:
Խոսքով հանդես եկավ նաև ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Շնորհավորելով ներկաներին Երիտասարդության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ, Ս. Օհանյանը բարձր գնահատեց երիտասարդության դերը հասարակական կյանքում և ազգային անվտանգության ապահովման գործում: «Երիտասարդների համաշխարհային օրը նշելով մենք կարևորում ենք այն փաստը, որ տարիներ առաջ երիտասարդները համախմբվելով պայքար են մղել բռնության դեմ և պայքարել են հանուն ժողովրդավարության, ազատության ու անկախության»:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը շեշտեց, որ հայկական բանակն ինքնին ամենամեծ երիտասարդական կազմակերպությունն է: «Մեր բանակը երիտասարդ բանակ է՝ ընդամենը 21 տարեկան»:
Միջոցառման ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրամանով բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդման, ինչպես նաև երիտասարդության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ գերատեսչական մեդալներով, պատվոգրերով ու արժեքավոր նվերներով պարգևատրվեցին մի խումբ երիտասարդների: Գերատեսչական մեդալներով ՀՀ պաշտպանության նախարարը պարգևատրեց այն երիտասարդներին, ովքեր ծառայել են ՀՀ զինված ուժերում և այսօր էլ իրենց գործունեությամբ ավանդ են ներդնում ՀՀ զինված ուժերի զարգացման գործում:

The Armenian Army is as such the largest youth structure
9 November, 2013 00:00November 10 celebrates World Youth Day and symbolises a day of solidarity and consolidation. On this occasion, a ceremonial event was organised on 9 November at the administrative building of the Ministry of Defence.
The event was attended by Minister of Defence of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan, Deputy Ministers of Defence and Chiefs of General Staff of the Armenian Armed Forces, Heads of departments of the Ministry of Defence, the Armed Forces and General Staff of AR, high-ranking officers, representatives of higher education institutions and youth and civil society organizations, as well as cadets and officers from military educational institutions, Diaspora youth.
Presidents of student unions from higher education institutions and representatives of youth organizations delivered speeches, in which they emphasized the importance of the collaboration between their respective organizations and the Ministry of Defence. The need for a clever, educated and initiative driven Armenian youth as a cornerstone for the development of our county was also stressed.
The event was also marked by a speech of Minister of Defence of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan. The Minister congratulated those present on occasion of the World Youth Day and highly valued the role of the youth in social life and in providing national security. ``The celebration of World Youth Day stands as an important reminder that years ago it is the youth that united in order to struggle against aggression and fought in the name of democracy, freedom and independence.``
The Head of Defence noted that the Armenian Army is as such the largest youth organization. ``Our Army is a young Army, one that is only 21 years old``.
At the end of the event, by the order of Minister of Defence Seyran Ohanyan, a group of young people were awarded medals and presented with certificates and valuable gifts on occasion of the strengthening of Army-society relations, as well as World Youth Day. The medals presented by the Minister of Defence were particularly handed out to those young people, who have served in the Armenian Armed Forces and still continue to contribute to the development of the Armenian Armed Forces by their activities.