ՀՀ ԶՈւ տեսչական խումբը հայտարարված վայրերի տեսչություններ է անցկացնում Թուրքիայի տարածքում
6 Նոյեմբերի, 2013 00:002013թ. նոյեմբերի 5-ից 12-ը Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի (ԵՍԶՈՒ) մասին պայմանագրի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի տեսչական խմբի կողմից Թուրքիայի Հանրապետության տարածքում անցկացվում են հայտարարված վայրերի տեսչություններ:
Մեկ այցի ընթացքում կիրականացվեն երկու տեսչություններ` համաձայն ԵՍԶՈՒ պայմանագրի «Տեսչություններ» արձանագրության 17 կետի:
Տեսչության առարկաներն են (հսկողության օբյեկտներ)` Թուրքիայի Հանրապետության ԶՈՒ 3-րդ դաշտային բանակի 9-րդ բանակային կորպուսի Արդահանում և Սարիղամիշում տեղակայված բրիգադները:
Տեսչության ընթացքում կստուգվեն պայմանագրով սահմանափակվող տեխնիկայի և սպառազինության (մարտական տանկեր, մարտական զրահապատ մեքենաներ, հրետանի) քանակը և դրանց առկայությունը հսկողության օբյեկտներում:

Инспекционная группа ВС РА проводит инспекцию об’явленных районов на территории Турции
6 Ноября, 2013 00:00В рамках договора об обычных вооруженных сил в Европе (ОВСЕ) с 5 по 12 ноября инспекционная группа вооруженных сил Республики Армения проводит инспекцию об’явленных районов на территории Турецкой Республики.
Во время одного визита будут осуществлены две инспекции согласно 17 пункту протокола “Инспекции” договора ОВСЕ.
Предметы инспекции (об’екты контроля) – бригады 9-го армейского корпуса 3-ей полевой армии ВС Турецкой Республики, дислоцированные в Ардагане и Сарикамыше.
Во время инспекции будет проверено число ограниченных договором техники и вооружения (боевые танки, боевые бронемашины, артиллерия) и их наличие в об’ектах контроля.