Վալերի Մարության. մարդ, բժիշկ, զինվորական
2 Նոյեմբերի, 2013 00:00Նոյեմբերի 3-ին լրանում է, բժիշկ, ազատամարտիկ, գնդապետ, Արցախի բուժծառայության և ռազմադաշտային վիրաբուժության հիմնադիր Վալերի Մարությանի ծննդյան 70-ամյակը: Այդ կապակցությամբ նոյեմբերի 2-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում կազմակերպվել էր հուշ-ցերեկույթ` նվիրված զինվորական բժշկի հերոսական կյանքին:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, բարձրաստիճան զինվորականներ, ռազմաուսումնական հաստատությունների կուրսանտներ, ժամկետային զինծառայողներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լեգենդար բժշկի հարազատները և զինակից ընկերներ:
Հարգանքի և երախտիքի խոսքերով հանդես եկան Վալերի Մարությանի մարտական ընկերները, գրող-հրապարակախոս Զորի Բալայանը, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Վերհիշելով և արժևորելով արցախյան ազատամարտի դրվագները, ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն իր խոսքում ազատամարտի մասնակից բազմաթիվ քաջորդիների շարքում կարևորեց Վալերի Մարությանի դերը, ընդգծելով, որ հայրենիքի հանդեպ նրա նվիրումը պետք է վառ օրինակ ծառայի ներկա և գալիք սերունդների համար: «Վալերի Մուրաթյանի անմիջական ջանքերի շնորհիվ Լեռնային Ղարաբաղում հիմնադրվել են բազմաթիվ զինվորական հոսպիտալներ: Արցախյան պատերազմի տարիներին Վալերի Մարությանը դաշտային հոսպիտալներում կատարել է հազարավոր վիրահատություններ և ավելի քան 8 հազար մարտիկների վերադարձրել է ռազմի դաշտ»,- իր խոսքում մասնավորապես նշեց նախարարը:
Հուշ-ցերեկույթի ընթացքում ներկայացվեց ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունում պատրաստված «Այրվելով լույս եմ տալիս ուրիշներին» փաստավավերագրական ֆիլմը` նվիրված Վալերի Մարությանին: Ֆիլմը ռազմական բժիշկի գործունեության ամփոփ գնահատականն է, հայրենիքի նվիրյալ սքանչելի մարդու և ընկերոջ նկարագիրը:
Հուշ-ցերեկույթի ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրամանով Վալերի Մարությանի որդին` Արթուր Մարությանը, ռազմաբժշկության զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար պարգևատրվեց «ՀՀ զինված ուժեր 20 տարի» հոբելյանական մեդալով:
Հատկանշական է, որ ինչպես Վալերի Մարությանի որդին` Արթուր Մարությանը, այնպես էլ նրա թոռը` Մարութ Մարությանը, այսօր շարունակում են լեգենդար բժիշկի սկսած գործը: Մարութ Մարությանն այժմ ծառայում է զինված ուժերում, բուժծառայության լեյտենանտ է:

2 November, 2013 00:00November 3 marks the 70th birthday anniversary of Colonel Valeri Marutyan- the founder of medical services and field surgery of Artsak, a doctor and a freedom fighter during the war. On November 2 a memorial ceremony was held in the administrative building of the ARM MoD, dedicated to Valeri Marutyan`s heroic life.
The ceremony was attended by the Minister of Defence of the Republic of Armenia, Seyran Ohanyan, high-ranking military officials, students from military academies, conscript servicemen, civil society representatives, and relatives and friends in arms of the legendary doctor.
Tribute speeches were given by Defence Minister Seyran Ohanyan, Valeri Marutyan`s comrades in arms and writer-publicist Zori Balayan. Recalling various episodes of the Artsakh Liberation war in his speech, Defence Minister appreciated Valeri Marutyan`s role amongst other brave sons of the Armenian nation, highlighting his loyalty to the motherland, and his significance as a role model for the present and upcoming generations. ``Thanks to Valeri Marutyan`s exceptional efforts numerous military hospitals were established in Nagorno-Karabagh. During the Artsakh war Valeri Marutyan performed thousands of operations in field hospitals returning more than 8 thousand warriors back to the battle front``-said Defence Minister.
During the ceremony a narrative movie titled ``I am giving light to others while burning`` was shown shot by the ARM MoD Department of Information and Public Affairs, and dedicated to Valeri Marutyan. The movie represents a humble appreciation of doctor`s work, carried out by an admirable individual and a loyal person to his country.
At the end of the ceremony, by the decree of the ARM Minister of Defence, Seyran Ohanyan, Valeri Marutyan`s son, Arthur Marutyan was awarded the Jubilee Medal of ``20 years in the Armenian Armed Forces``, for contribution in development of military-medical services in the Armenian Armed Forces.
It is also remarkable that Valeri Marutyan`s grandson Marut Marutyan, falls in his father`s and Valeri`s steps and carries the work of the legendary doctor. Marut Marutyan currently serves in the Armed Forces as a Lieutenant in military medical services.