Վալերի Մարության. մարդ, բժիշկ, զինվորական
2 Նոյեմբերի, 2013 00:00Նոյեմբերի 3-ին լրանում է, բժիշկ, ազատամարտիկ, գնդապետ, Արցախի բուժծառայության և ռազմադաշտային վիրաբուժության հիմնադիր Վալերի Մարությանի ծննդյան 70-ամյակը: Այդ կապակցությամբ նոյեմբերի 2-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում կազմակերպվել էր հուշ-ցերեկույթ` նվիրված զինվորական բժշկի հերոսական կյանքին:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, բարձրաստիճան զինվորականներ, ռազմաուսումնական հաստատությունների կուրսանտներ, ժամկետային զինծառայողներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լեգենդար բժշկի հարազատները և զինակից ընկերներ:
Հարգանքի և երախտիքի խոսքերով հանդես եկան Վալերի Մարությանի մարտական ընկերները, գրող-հրապարակախոս Զորի Բալայանը, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Վերհիշելով և արժևորելով արցախյան ազատամարտի դրվագները, ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն իր խոսքում ազատամարտի մասնակից բազմաթիվ քաջորդիների շարքում կարևորեց Վալերի Մարությանի դերը, ընդգծելով, որ հայրենիքի հանդեպ նրա նվիրումը պետք է վառ օրինակ ծառայի ներկա և գալիք սերունդների համար: «Վալերի Մուրաթյանի անմիջական ջանքերի շնորհիվ Լեռնային Ղարաբաղում հիմնադրվել են բազմաթիվ զինվորական հոսպիտալներ: Արցախյան պատերազմի տարիներին Վալերի Մարությանը դաշտային հոսպիտալներում կատարել է հազարավոր վիրահատություններ և ավելի քան 8 հազար մարտիկների վերադարձրել է ռազմի դաշտ»,- իր խոսքում մասնավորապես նշեց նախարարը:
Հուշ-ցերեկույթի ընթացքում ներկայացվեց ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունում պատրաստված «Այրվելով լույս եմ տալիս ուրիշներին» փաստավավերագրական ֆիլմը` նվիրված Վալերի Մարությանին: Ֆիլմը ռազմական բժիշկի գործունեության ամփոփ գնահատականն է, հայրենիքի նվիրյալ սքանչելի մարդու և ընկերոջ նկարագիրը:
Հուշ-ցերեկույթի ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրամանով Վալերի Մարությանի որդին` Արթուր Մարությանը, ռազմաբժշկության զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար պարգևատրվեց «ՀՀ զինված ուժեր 20 տարի» հոբելյանական մեդալով:
Հատկանշական է, որ ինչպես Վալերի Մարությանի որդին` Արթուր Մարությանը, այնպես էլ նրա թոռը` Մարութ Մարությանը, այսօր շարունակում են լեգենդար բժիշկի սկսած գործը: Մարութ Մարությանն այժմ ծառայում է զինված ուժերում, բուժծառայության լեյտենանտ է:

2 Ноября, 2013 00:00
3-го ноября исполняется 70 лет со дня рождения врача, воина-освободителя, полковника, основателя Арцахской медицинской службы и военно-полевой хирургии Валерия Марутяна. В этой связи 2-го ноября в административном комплексе МО РА было организовано мероприятие, посвященное героической жизни военного врача.
Присутствовали министр обороны Сейран Оганян, высокопоставленные военные, курсанты военно-учебных заведений, срочные военнослужащие, представители общественных организаций, родственники и соратники легендарного врача. Словами уважения и благодарности выступили боевые товарищи Валерия Марутяна, писатель-публицист Зорий Балаян, министр обороны Сейран Оганян. Вспоминая эпизоды Арцахской войны, руководитель оборонного ведомства отметил важность роли В.Марутяна, подчеркнув, что его преданность родине должно стать ярким примером для нынешнего и будущего поколений. ``Благодаря непосредственным усилиям Валерия Марутяна в Нагорном Карабахе были основаны многочисленные военные госпитали. В годы Арцахской войны В.Марутян в полевых госпиталях сделал тысячи операций и вернул на поле боя более 8000 бойцов``, - в частности отметил министр. Во время мероприятия был представлен документальный фильм ``Сгорая, даю свет другим``, посвященный Валерию Марутяну, подготовленный Управлением информации и по связям с общественностью МО РА. В завершение встречи по приказу министра Оганяна сын В.Марутяна Артур Марутян был награжден юбилейной медалью ``20 лет вооруженных сил`` за большой вклад в деле развития военной медицины. Примечательно, что как сын Валерия Марутяна Артур, так и его внук Марут сегодня продолжают дело легендарного врача. Марут Марутян сейчас служит в вооруженных силах, он – лейтенант медицинской службы.