28 Հոկտեմբերի, 2013 00:00Ս.թ. հոկտեմբերի 28-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինը մասնակցեցին «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի օժանդակությամբ կահավորված երկու լսարանների բացման արարողությանը:
Ծրագիրն իրականացվել է ՀՀ ՊՆ և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի միջև երկկողմ համագործակցության 2013թ. ծրագրի շրջանակում:
«Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տարածքում շրջայցից հետո կայացած հանդիպման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը դեսպան Սորոկինին շնորհակալություն հայտնեց իրականացվող օժանդակության համար: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց մարդասիրական ականազերծման ոլորտում ԵԱՀԿ մանդատի շրջանակում համագործակցությունը շարունակելու վերաբերյալ:

28 October, 2013 00:00On October 28, First Deputy Minister of Defence Davit Tonoyan and Head of the OSCE Office in Yerevan, Ambassador Andrey Sorokin attended the opening ceremony of two furnished classrooms at the "Humanitarian Demining and Expertise Center SNCO". The furnishing was funded by the OSCE Office in Yerevan.
The program was carried out within the frame of the bilateral cooperaton program of 2013 between the ARM MoD and the OSCE Office in Yerevan
After the tour in the area of "Humanitarian Demining and Expertise Center SNCO", a meeting followed ,during which ARM First Deputy Minister of Defence expressed his gratitude to Ambassador Sorokin for the assistance, carried out within the frame of the cooperation. Parties also agreed to continue cooperation in the area of humanitarian demining within the frame of the OSCE mandate.