Սեյրան Օհանյանի հերթական աշխատանքային շրջայցը
22 Օգոստոսի, 2013 00:00Օգոստոսի 20-21-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հերթական շրջայցն է կատարել հյուսիսարևելյան սահմանագոտի: Նախարարին ուղեկցել են Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը և Տավուշի մարզպետ Արմեն Ղուլարյանը:
Սեյրան Օհանյանը այցելել է բանակային զորամիավորման մի շարք զորամասեր, ծանոթացել է զորամասերում իրականացվող շինարարական աշխատանքներին, եղել է զորանոցներում: Առանձնակի ուշադրության են արժանացել ստորաբաժանումներում գործող օժանդակ կառույցների շինությունների պահպանման և վերանորոգման աշխատանքները: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ծանոթացել է նաև զորամասերում գործող զինվորական ճաշարանների շենքային և սանիտարահիգենիկ պայմաններին, նախաճաշել է զինվորների հետ:
Իր և պաշտպանության նախարարության ղեկավարության անունից ողջունելով զինծառայողներին Ս.Օհանյանը նշել է. «Երբ ես այցելում եմ առաջնային գիծ, ինձ համար տարբերություն չկա, ես աջակցում, խրախուսում եմ և առաջնագծում կանգնած զինվորին և առաջնագծի խաղաղ բնակչությանը, որոնք, ըստ էության, մեր երկրի զինվորներն են և ամեն պահի կանգնած են զինվորի կողքին, իսկ զինվորը կանգնած է նրանց կողքին»: Նախարարը նշել է, որ «վերջին տարիներին ձեր զորամիավորումում նվազել են դժբախտ պատահարները, կանոնակարգվել են միջանձնային հարաբերությունները»: Ս.Օհանյանը պատասխանել է նաև զինծառայողների հարցերին:
Նախարարը մարտական հենակետերում ստուգել է պաշտպանական և ինժեներական կառույցների հուսալիությունը, ծանոթացել է զինծառայողների մարտական պատրաստությանը, բարոյահոգեբանական վիճակին, հետաքրքրվել զինվորների առօրյայով, կենցաղային պայմաններով: Սեյրան Օհանյանը մի շարք սպաների և զինվորների պարգևատրել է թանկարժեք նվերներով:
Շրջայցի ավարտին աշխատանքներն էլ ավելի արդյունավետ իրականացնելու համար պաշտպանության նախարարը հանձնարարականներ է տվել զորամիավորման ղեկավարությանը:

Очередная рабочая поездка С.Оганяна
22 Августа, 2013 00:00Министр обороны Армении Сейран Оганян 20-21 августа совершил очередную рабочую поездку в северо-восточную приграничную зону. Министра сопровождали губернаторы Лори и Тавуша Артур Налбандян и Армен Гуларян.
Сейран Оганян посетил ряд воинских частей армейского воинского об’единения, ознакомился с ходом проводимых здесь строительных работ, побывал и в казармах, в военных столовых, ознакомился с санитарными условиями, позавтракал с военнослужащими.
Приветствовав военнослужащих от имени руководства МО, Сейран Оганян сказал: «Когда я бываю на передовой, я всегда приветствую и поддерживаю как находящихся на передовой солдат, так и местное мирное население, поскольку все они, по сути, солдаты своей страны и они всегда стоят друг за друга». Министр с удовлетворением отметил, что за последние годы в этом подразделении сократилось число несчастных случаев, урегулировались и межличностные отношения. Сейран Оганян ответил и на вопросы военнослужащих.
Министр обороны Армении проверил надежность оборонных и инженерных структур, ознакомился с уровнем боевой подготовки военнослужащих, их морально-психологическим состоянием, поинтересовался буднями солдат, бытовыми условиями. Сейран Оганян наградил ряд офицеров и солдат ценными подарками.
В заключение рабочей поездки министр дал поручения руководству этого подразделения с целью повышения эффективности реализуемых работ.