14 Հոկտեմբերի, 2013 00:00ՀԱՊԿ-ում Ղրղզական Հանրապետության նախագահության շրջանակներում հոկտեմբերի 10-ին Բիշկեքում տեղի ունեցավ «Աֆղանստան - 2014. Աֆղանստանի Իսլամական Հանրապետությունում իրադրության զարգացման հեռանկարները, Կենտրոնական Ասիայում անվտանգությանն ուղղված մարտահրավերներն ու սպառնալիքները անվտանգությանն աջակցության միջազգային ուժերի հիմնական թվակազմի դուրսբերման համատեքստում» գիտագործնական խորհրդաժողովը: Գիտաժողովի աշխատանքներին մասնակցեցին 27 պետություններ, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ը, ՆԱՏՕ-ն, ՄԱԿ-ը, ԵԱՀԿ-ն, ԵՄ-ը, ՀՇԿ-ն, ԿԽՄԿ-ն և այլ միջազգային կազմակերպություններ ներկայացնող մասնագետներ:
Ներկայացնում ենք ՀԱՊԿ-ի Գիտափորձաքննական խորհրդի անդամ, գեներալ-մայոր, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Հայկ Սարգսի Քոթանջյանի «Աֆղանստանից դաշնադրային ուժերի դուրսբերման հետ կապված` Կենտրոնական Ասիայում կայունության ապահովման գծով ՀԱՊԿ-ի գերակայությունների մասին» զեկուցումը:
* * *
Սոչիում վերջերս կայացած Հավաքական անվտանգության խորհուրդը շեշտեց, թե անհրաժեշտ է սևեռուն ուշադրություն դարձնել այն հանգամանքի վրա, որ Աֆղանստանից դաշնադրային ուժերի դուրսբերումը Կենտրոնասիական տարածաշրջանում և ընդհանուր առմամբ ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում եղած անվտանգային դինամիկայի մեջ ներբերում է մարտահրավերների և սպառնալիքների նոր ուրվապատկեր: Մեր կարծիքով` նպատակահարմար է այդ մարտահրավերների իմաստավորումը կատարել Հարվարդի հայտնի պրոֆեսոր Ջոզեֆ Նայի կողմից առաջարկված ‹‹խելացի ուժի›› ժամանակակից մոտեցման դիրքերից` նպատակ ունենալով այդ մարտահրավերները կերպափոխել իրավաքաղաքական, քաղաքական-դիվանագիտական, ռազմաքաղաքական, ռազմատնտեսական, ռազմական և տեղեկատվական ոլորտներում մեր Կազմակերպության արդյունավետության մեծացման նոր հնարավորությունների: Խոսքը հեռանկարում ՀԱՊԿ-ի քաղաքական և ռազմական բաղադրիչները ինչպես համաչափ պայքարի և իր անդամների նկատմամբ ագրեսիան քաղաքական, դիվանագիտական ու ռազմական միջոցներով զսպելու, այնպես էլ միջազգային ահաբեկչության, թմրանյութերի ու մարդկանցով առևտրի կանխման և այլ տարրեր ներառող անհամաչափ պայքարի վարման հնարավորություններով համակարգված կերպով հարստացնելու նպատակի մասին է:
Կիսելով այն համընդհանուր կարծիքը, որ ՀԱՊԿ-ի կենսագործունեության մեջ գերակայում է քաղաքական բաղադրիչը, պարտքս եմ համարում հայտնելու իմ տեսակետը Աֆղանստանի տարածքում ռազմական հակամարտության մեջ մեր կազմակերպության կամ նրա առանձին անդամների հնարավոր ռազմական ներքաշման հեռանկարների վերաբերյալ: Տվյալ հարցում ես հնարավորություն ունեմ Աֆղանստանում դաշտային հետազոտողի իմ մեկ և կես տարվա փորձը հարաբերակցելու այն գիտելիքների հետ, որոնք վերջին տարիներին ձեռք եմ բերել ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանում, Հարվարդի համալսարանի Պետութենագիտության դպրոցում հակաահաբեկչության և միջազգային անվտանգության հարցերով իմ գիտական ստաժավորումների, ինչպես նաև անցած տարի Իսրայելում Ազգային անվտանգության ծրագրին մասնակցելու ժամանակ: Հարկ եմ համարում նշել, որ Աֆղանստանից զորքերի դուրսբերման հարցին մեծ ուշադրություն էր հատկացված ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանի շրջանավարտ-ռազմավարների հավաքում, որը վերջերս կայացել էր Վաշինգտոնում, և որի աշխատանքներին ՀԱՊԿ-ի անդամ պետություններից մասնակցել էինք ես և իմ հարգելի գործընկերը Ռուսաստանից:
Աֆղանստանից 2014 թ. վերջերին դաշնադրային ուժերի դուրսբերումից հետո ՀԱՊԿ-ի, ինչպես նաև նրա առանձին անդամների անմիջական ներքաշումը ներաֆղանական հակամարտության մեջ կարող է ծանր հետևանքներ ունենալ մեր Կազմակերպության համար: Այս առումով դասեր կարելի է քաղել Ռուսաստանյան և Բրիտանական կայսրությունների միջև ‹‹Մեծ խաղի›› ժամանակ Աֆղանստանում Մեծ Բրիտանիայի կրած անհաջողությունից, Աֆղանստան Խորհրդային զորքեր մտցնելու բացասական հետևանքներից և վերջին իրադարձություններից` կապված Աֆղանստանում դաշնադրային ուժերի առկայության հետ, երբ առաջադրված խնդիրների բերումով սրվեց իրավիճակը ոչ միայն բուն Աֆղանստանում, այլև նրան սահմանակից պետություններում, որտեղ մեծ թվով բնակվում են այդ նույն ժողովուրդները, ազգությունները և ցեղերը, որոնք նաև նույն դավանանքը կրողներ են:
Ըստ իս` պետք է հուսադրող համարել այն առաջին ազդակները, որոնք վերաբերում են Մերձավորարևելյան տարածաշրջանային անվտանգության մի շարք սկզբունքային պրոբլեմներով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հովանու ներքո ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ծավալվող երկխոսության հաստատման մասին: Խորհրդանշական է այն ազդանշանը, որ Իրանը կարող է ճանաչել Ողջակիզումը: Միջազգային անվտանգության դինամիկայում նոր միտումների հաշվառմամբ նպատակահարմար կլիներ, որ ՀԱՊԿ-ը Ռուսաստանի և այլ անդամ պետությունների միջոցով շարունակեր ինչպես ԱՄՆ-ի, այնպես էլ ՆԱՏՕ-ի հետ խորհրդատվությունները Կենտրոնական Ասիայում կայուն խաղաղության հաստատման հեռանկարների վերաբերյալ: Հայաստանի Հանրապետությունը, որն ունի Աֆղանստանում դաշնադրային ուժերի գործունեությանը, ինչպես նաև Իրաքում և Կոսովոյում խաղաղարարական մասնակցության բազմամյա փորձ, կարող է դառնալ նման երկխոսության օգտակար մասնակից:
Հայաստանի Հանրապետությունը, լինելով ՀԱՊԿ-ի հիմնադիր անդամ, շահագրգռված է Կազմակերպության կոլեկտիվ անվտանգության համակարգի զարգացման գործում` վերջին տարիներին դառնալով ՀԱՊԿ-ի զարգացման ռազմավարական ուղղությունների գիտափորձաքննական մակարդակով կատարվող քննարկումների մտավոր հարթակներից մեկը: Այսպես. 2011 թ. մայիսին Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարությունը ՀԱՊԿ-ի Քարտուղարության հետ համատեղ Երևանում կազմակերպեց ՀԱՊԿ-ի միջազգային գիտաժողով, որը նվիրված էր Կազմակերպության զարգացման ռազմավարական հայեցակարգի մշակման գիտական կողմնորոշիչների քննարկմանը: Ընդսմին որոշակի ուշադրություն էր դարձված ՆԱՏՕ-ի կողմից Լիսաբոնյան գագաթնաժողովում իր զարգացման ռազմավարական հայեցակարգի քննարկման ժամանակ ձեռք բերված փորձին:
2013 թ. հունիսին Երևանում կայացավ ‹‹ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի ձևավորման քաղաքական անվտագային ուղենիշները›› ռազմավարական համաժողովը, որին մասնակցում էին ՀԱՊԿ-ի Միացյալ շտաբի, Վերլուծական ասոցիացիայի և Գիտափորձաքննական խորհրդի ներկայացուցիչները, և որը կազմակերպել էին ՀԱՊԿ-ի Քարտուղարությունը և մեր` Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտը: Երևանյան համաժողովը դարձավ այն առաջին քայլերից մեկը, որոնք ձեռնարկվեցին Կազմակերպության ռազմական բաղադրիչը որակապես նոր մակարդակի հասցնելու մասշտաբային խնդիրների իմաստավորման ուղղությամբ, մի մակարդակի, որը հնարավորություն է տալիս պատեհաժամորեն և արդյունավետ կերպով արձագանքելու անդամ պետությունների ազգային և կոլեկտիվ անվտանգության համար գոյություն ունեցող և սպասվելիք մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին, որոնք սահմանվել էին ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների ղեկավարների` 2012 թ. դեկտեմբերի 19-ի որոշմամբ:
Երևանյան համաժողովի գերակայություններից մեկը դարձավ ‹‹Մինչև 2020 թ.-ը ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ռազմական համագործակցության հիմնական ուղղությունների›› իրագործմանն ուղղված միջոցառումների պլանի նախագծի մշակման քաղաքական-ռազմավարական ուղենիշների քննարկումը:
Հատկանշական է, որ Երևանյան համաժողովից հետո Սոչիում կայացած գագաթնաժողովում, ի թիվս այլ հիմնական հարցերի, քննարկվեցին նաև ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի զարգացման և Հավաքական ուժերի կառավարման կատարելագործման հարցերը: Թվում է, թե Բիշկեքի ներկայիս համաժողովը կարող է հաղորդել լրացուցիչ ազդակ` հօգուտ ՀԱՊԿ-ի ժամանակակից համալիր Հավաքական ավիացիոն ուժերի ստեղծման, որոնք սահմանափակված չլինեն միայն ռազմատրանսպորտային ավիացիայի շրջանակներով, այլ ներառեն նաև մարտական ավիացիայի բաղադրատարրեր, այդ թվում` անօդաչու ավիամիջոցներ: Տվյալ մանրաչափ մասնագիտացված անօդաչու սարքերը (դրոնները), ինչպես նաև հեռահար խոցման զենք կրող դրոնները կապահովեն արդյունավետ հետախուզում և գերճշգրիտ հարվածներ անօրինական զինված կազմավորումներին և անգամ առանձին ահաբեկիչներին` առանց կանոնավոր ցամաքային ուժերի մեծ թվակազմերի ներգրավման:
Հենց մարտահրավերների կերպափոխումը ՀԱՊԿ-ի անվտանգային հնարավորությունների համակարգային զարգացմանը պետք է պատասխան դառնա Աֆղանստանում այն անկայունությանը, որն սպասվում է զորքերի դուրսբերումից և 2014 թ. նշանակված նախագահական ընտրություններից հետո` թալիբների իշխանության գալով: Սոչիում կայացած գագաթնաժողովի արդյունքներով ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի զարգացման քաղաքական-ռազմավարական գերակայությունների քննարկումը, ինչպես նաև տաջիկա-աֆղանական սահմանի ամրացման նպատակով Տաջիկստանի սահմանապահ զորքերին ռազմատեխնիկական օգնություն ցույց տալու վերաբերյալ որոշումը վճռորոշ դեր կխաղան ՀԱՊԿ-ի անդամ կենտրոնասիական պետությունների անվտանգության ապահովման գործում:
Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչների առաջմղումը համարում է նաև Հարավային Կովկասում կայունության ու անվտանգության պահպանման կարևոր գործոն: Ցավոք, մեր տարածաշրջանում պահպանվում է իրադրության ապակայունացման մեծ հավանականություն` կապված Ադրբեջանի կողմից սպառազինությունների մրցավազքի ուժգնացման հետ, որն ուղեկցվում է ռազմական գործողությունները վերսկսելու անթաքույց սպառնալիքներ պարունակող ագրեսիվ ճարտասանությամբ, որով հանդես են գալիս այդ պետության իշխանությունները: Նման պայմաններում Հայաստանն ստիպված է ձեռնարկել համապատասխան քայլեր` նպատակաուղղված տարածաշրջանում ուժերի հաշվեկշռի պահպանմանը, և այդ հարցում մենք հիմնվում ենք ինչպես Ռուսաստանի հետ երկկողմ պայմանավորվածությունների, այնպես էլ ՀԱՊԿ-ում ՀՀ անդամության վրա: Հենց այդ ռազմաանվտանգային իրողություններով է զգալի չափով բացատրվում Մաքսային միության մեջ մտնելու և Եվրասիական միության ձևավորման գործընթացում ներգրավվելու վերաբերյալ Հայաստանի որոշումը:
Միևնույն ժամանակ պետք է նշել, որ ՀԱՊԿ-ի գործունեության արդյունավետության հետագա մեծացումը անմիջականորեն կախված է ինչպես մեր Կազմակերպության ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս ծավալվող քաղաքական գործունեության համադասվածության մակարդակից: Ինչպես Սոչիում հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ պարոն Սերժ Սարգսյանը, ‹‹Կարևոր է, որ ՀԱՊԿ-ն այսուհետ ևս հավատարիմ մնա տարածաշրջանային և գլոբալ համագործակցության գործընկերային կապերի հաստատման ուղղությանը: Ընդ որում, արդարացված կլիներ այն, որ այս ոլորտում փոխգործակցությունը կառուցվեր այդ կազմակերպությունների կողմից ՀԱՊԿ-ի հանդեպ դրսևորվող վերաբերմունքին համաչափ›› (http://www.president.am/hy/statements-and-messages/item/2013/09/23/President-Serzh-Sargsyan-participated-at-the-session-of-the-CSTO-Collective-Security-Council-speech/): Միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության գծով անդամ պետությունների համադասման ամրապնդման անհրաժեշտության հարցում Հայաստանի դիրքորոշմանը սատարեց նաև նախագահությունն ընդունած Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ պարոն Վլադիմիր Պուտինը, որը նշեց` ‹‹սկզբունքորեն կարևոր ենք համարում, որ այս կամ այն հարցի վերաբերյալ ՀԱՊԿ-ի պետությունները իրենց դիրքորոշումը ձևավորելիս առաջնորդվեն դաշնակցային պարտավորություններով և հաշվի առնեին գործընկերների կարծիքները››(http://www.kremlin.ru/transcripts/19270):
Ավարտելով ելույթս` ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Գիտաժողովի տանտերերին և կազմակերպիչներին, ՀԱՊԿ-ի Քարտուղարությանը, Գլխավոր քարտուղար մեծարգո Նիկոլայ Նիկոլաևիչին այս կարևոր միջազգային խորհրդակցությանը մասնակցելու հրավերի համար և բոլոր մասնակիցներին մաղթել հաջողություններ Աֆղանստանից դաշնադրային զորքերի դուրսբերման հետ կապված մարտահրավերների ու սպառնալիքների առկայության պայմաններում ՀԱՊԿ-ի արդյունավետ զարգացման ու կենսագործունեության գիտափորձաքննական ապահովման գործում:

14 October, 2013 00:00
On October 10, within the framework of the Kyrgyz Republic`s chairmanship in the CSTO, an academic-practical conference “AFGHANISTAN 2014: PROSPECTS OF THE SITUATION IN THE ISLAMIC REPUBLIC OF AFGHANISTAN, CHALLENGES AND THREATS TO SECURITY IN CENTRAL ASIA IN THE CONTEXT OF THE WITHDRAWAL OF MAIN CONTINGENTS OF THE INTERNATIONAL SECURITY ASSISTANCE FORCE`` took place in Bishkek. Experts from 27 countries, as well as from the CSTO, NATO, the UN, the OSCE, the EU, the SCO, the ICRC and other international organizations attended the conference.
We are presenting the presentation of the CSTO Academic-Expert Council`s member, Major-General, Doctor of Political Science Hayk Kotanjian “ON THE CSTO PRIORITIES IN ENSURING STABILITY IN CENTRAL ASIA IN TERMS OF THE WITHDRAWAL OF COALITION FORCES FROM AFGHANISTAN``. * * * The recent session of the CSTO`s Collective Security Council in Sochi highlighted the need for close attention to the fact that the withdrawal of coalition forces from Afghanistan would introduce a new pattern of challenges and threats into the security dynamics of Central Asia and the CSTO responsibility area in general. We believe that it is expedient to perceive these challenges from the position of the modern ``smart power`` approach proposed by Harvard University Distinguished Professor Joseph Nye – targeting at the transformation of these new challenges into new opportunities to improve the efficiency of our Organization in the political and legal, politico-diplomatic, military-political, military-economic, and military and information fields. It is about the goal of systemic enrichment of the CSTO`s political and military component - in the future - both with the capabilities to conduct symmetric warfare and deter with politico-diplomatic and military means aggression against its members, as well as asymmetric warfare including elements of suppression of international terrorism, drug trafficking, human trafficking, etc. Sharing the common view of the primacy of the political component in the activities of the CSTO, I consider it my duty to share my view on the perspectives of a possible military involvement of our Organization or its members in an armed conflict in the territory of Afghanistan. In this regard, I am able to correlate my one-and-half-year experience of field researcher gained in Afghanistan with the knowledge acquired over the last years during my academic trainings on counter-terrorism and international security issues at the US National Defense University (NDU), JFK School of Government of Harvard University, as well as in the last year`s National Security Program in Israel. I have the honor to note that the withdrawal of troops from Afghanistan came into sharp focus at the recent Conference-meeting of the US NDU strategists-alumni in Washington with the participation of my distinguished colleague from Russia and me from the CSTO member states. The direct involvement of the CSTO, as well as its individual members in the intra-Afghan conflict after the withdrawal of coalition forces in late 2014 could have dire consequences for the Organization. As an example, we can specify the failure of Great Britain in Afghanistan during the ``Great Game`` between the Russian and British Empires, the negative effects of the Soviet invasion of Afghanistan, and the recent events regarding the coalition forces in Afghanistan, where the objectives actually led to further aggravation of the situation not only in Afghanistan but also in its neighboring countries where large contingents of the same peoples, nationalities and tribes - followers of the same confessions - reside. In my opinion, it should be considered as an encouraging fact the first signals of establishing a dialogue among the Russian Federation, the United States and Iran - under the auspices of the UN Security Council - on a number of fundamental regional security issues in the Middle East. It`s symptomatic the signal from Iran on the possibility of recognition of Holocaust. Monitoring the new trends appearing in the international security system, it would be appropriate for the CSTO - through Russia and other member states` mediation - to continue consultations with both the US and NATO on the perspectives of establishing lasting peace in Central Asia. The Republic of Armenia having long-term experience of participation in the peacekeeping activities of coalition forces in Afghanistan, as well as in Iraq and Kosovo, could become a useful party to such a dialogue. The Republic of Armenia as a state co-founder of the CSTO takes great interest in the development of the Organization`s collective security system, in recent years becoming one of the intellectual platforms for academic-expert level discussions of the strategic directions of the CSTO`s development. Thus, in May 2011, the Ministry of Defense of the Republic of Armenia in cooperation with the CSTO Secretariat organized a CSTO international conference in Yerevan, covering the discussion of the academic guidelines of elaborating the strategic concept of its development. Meanwhile, certain attention was paid to the assessment of the lessons of NATO when discussing the strategic concept of the Alliance`s development at the Lisbon Summit. In June 2013, Yerevan hosted the Strategic Forum “Political and Security Guidelines for the Formation of the CSTO`S Military Component” with the participation of representatives from the Joint Staff, Analytical Association and Academic-Expert Council of the CSTO organized by the CSTO Secretariat, our Institute for National Strategic Studies. The Yerevan Forum became one of the first steps in understanding the large-scale problems of furthering the military component of the Organization to a qualitatively new level enabling to promptly and effectively respond to the existing and anticipated challenges and threats to national and collective security of the member states, which were identified by the Heads of CSTO member states by the December 19, 2012 resolution. One of the priorities of the Yerevan Forum became the discussion of the political-strategic guidelines for elaboration of the draft Action Plan for the implementation of the Main development directions of the military cooperation of the CSTO member states for the period up to 2020. It is significant that following the Yerevan forum among important issues at the Sochi summit were the CSTO`s military component development and the improvement of the CSTO Collective Forces` management. I think that the current Bishkek forum can provide an additional impetus for the creation of the up-to-date integrated CSTO Collective Air Force not limited merely by the scope of the military-transport aircraft but also involving the components of combat aviation, including unmanned aircrafts. These small-sized specialized drones, as well as remote strike weapons` drone-carriers would allow effectively reconnoitering and launching high-precision strikes on paramilitary groups or even on terrorists without involving big contingents of regular ground forces. The transformation of the challenges into the systemic promotion of the CSTO`s security capacities should become a response to the possible instability in Afghanistan after the withdrawal of forces and the 2014 presidential elections with the return to power of the ``Taliban`` movement. The discussion of the political-strategic priorities for the development of the CSTO`s military component on the results of the Sochi Summit, as well as the decision taken in the same place to provide military-technical assistance to the border troops of Tajikistan to strengthen the Tajik-Afghan border are to play a key role in ensuring the security of the CSTO`s Central Asian member states. Armenia considers the consolidation of the CSTO military component an important factor in maintaining stability and security also in the South Caucasus. Unfortunately, in our region there is a high probability of destabilization due to the intensifying arms race on the part of Azerbaijan, which is accompanied by its authorities` aggressive rhetoric containing overt threats of resuming hostilities. Under these conditions, Armenia is obliged to take adequate steps to keep the balance of power in the region, and in this issue we rely on the bilateral agreements with Russia, as well as on the membership in the CSTO. Armenia`s decision on accession to the Customs Union and entry into the formation process of the Eurasian Union is largely due to these defense-security realities. At the same time, it should be noted that further enhancement of the CSTO`s efficiency directly depends on the coordination level of political activities both within our Organization and beyond. As the President of the Republic of Armenia Mr. Serzh Sargsyan stated in Sochi: - “It is critical that the CSTO carries on with the course of establishing partnership relations for regional and global cooperation. At the same time, it would be reasonable if interaction in that area is based proportionately to the attitude manifested by these organizations towards the CSTO”(http://www.president.am/ru/press-release/item/2013/09/23/President-Serzh-Sargsyan-participated-at-the-session-of-the-CSTO-Collective-Security-Council/). Armenia`s position on the necessity to strengthen the coordination of the member states on international and regional security issues was backed up by the Russian President Mr. Vladimir Putin, who stated: - ``We consider it essential that in shaping positions on various issues the CSTO countries are guided by allied commitments and consider the views of the partners (http://www.kremlin.ru/transcripts/19270).`` In conclusion I would like to thank the hosts and organizers of the Conference, the CSTO Secretariat, highly esteemed Secretary-General Nikolay Bordyuzha for the invitation to participate in this important international conference, and wish all participants success in academic-expert support to effective development and activities of the CSTO under the challenges and threats in terms of the withdrawal of coalition forces from Afghanistan.