14 Հոկտեմբերի, 2013 00:00ՀԱՊԿ-ում Ղրղզական Հանրապետության նախագահության շրջանակներում հոկտեմբերի 10-ին Բիշկեքում տեղի ունեցավ «Աֆղանստան - 2014. Աֆղանստանի Իսլամական Հանրապետությունում իրադրության զարգացման հեռանկարները, Կենտրոնական Ասիայում անվտանգությանն ուղղված մարտահրավերներն ու սպառնալիքները անվտանգությանն աջակցության միջազգային ուժերի հիմնական թվակազմի դուրսբերման համատեքստում» գիտագործնական խորհրդաժողովը: Գիտաժողովի աշխատանքներին մասնակցեցին 27 պետություններ, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ը, ՆԱՏՕ-ն, ՄԱԿ-ը, ԵԱՀԿ-ն, ԵՄ-ը, ՀՇԿ-ն, ԿԽՄԿ-ն և այլ միջազգային կազմակերպություններ ներկայացնող մասնագետներ:
Ներկայացնում ենք ՀԱՊԿ-ի Գիտափորձաքննական խորհրդի անդամ, գեներալ-մայոր, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Հայկ Սարգսի Քոթանջյանի «Աֆղանստանից դաշնադրային ուժերի դուրսբերման հետ կապված` Կենտրոնական Ասիայում կայունության ապահովման գծով ՀԱՊԿ-ի գերակայությունների մասին» զեկուցումը:
* * *
Սոչիում վերջերս կայացած Հավաքական անվտանգության խորհուրդը շեշտեց, թե անհրաժեշտ է սևեռուն ուշադրություն դարձնել այն հանգամանքի վրա, որ Աֆղանստանից դաշնադրային ուժերի դուրսբերումը Կենտրոնասիական տարածաշրջանում և ընդհանուր առմամբ ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում եղած անվտանգային դինամիկայի մեջ ներբերում է մարտահրավերների և սպառնալիքների նոր ուրվապատկեր: Մեր կարծիքով` նպատակահարմար է այդ մարտահրավերների իմաստավորումը կատարել Հարվարդի հայտնի պրոֆեսոր Ջոզեֆ Նայի կողմից առաջարկված ‹‹խելացի ուժի›› ժամանակակից մոտեցման դիրքերից` նպատակ ունենալով այդ մարտահրավերները կերպափոխել իրավաքաղաքական, քաղաքական-դիվանագիտական, ռազմաքաղաքական, ռազմատնտեսական, ռազմական և տեղեկատվական ոլորտներում մեր Կազմակերպության արդյունավետության մեծացման նոր հնարավորությունների: Խոսքը հեռանկարում ՀԱՊԿ-ի քաղաքական և ռազմական բաղադրիչները ինչպես համաչափ պայքարի և իր անդամների նկատմամբ ագրեսիան քաղաքական, դիվանագիտական ու ռազմական միջոցներով զսպելու, այնպես էլ միջազգային ահաբեկչության, թմրանյութերի ու մարդկանցով առևտրի կանխման և այլ տարրեր ներառող անհամաչափ պայքարի վարման հնարավորություններով համակարգված կերպով հարստացնելու նպատակի մասին է:
Կիսելով այն համընդհանուր կարծիքը, որ ՀԱՊԿ-ի կենսագործունեության մեջ գերակայում է քաղաքական բաղադրիչը, պարտքս եմ համարում հայտնելու իմ տեսակետը Աֆղանստանի տարածքում ռազմական հակամարտության մեջ մեր կազմակերպության կամ նրա առանձին անդամների հնարավոր ռազմական ներքաշման հեռանկարների վերաբերյալ: Տվյալ հարցում ես հնարավորություն ունեմ Աֆղանստանում դաշտային հետազոտողի իմ մեկ և կես տարվա փորձը հարաբերակցելու այն գիտելիքների հետ, որոնք վերջին տարիներին ձեռք եմ բերել ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանում, Հարվարդի համալսարանի Պետութենագիտության դպրոցում հակաահաբեկչության և միջազգային անվտանգության հարցերով իմ գիտական ստաժավորումների, ինչպես նաև անցած տարի Իսրայելում Ազգային անվտանգության ծրագրին մասնակցելու ժամանակ: Հարկ եմ համարում նշել, որ Աֆղանստանից զորքերի դուրսբերման հարցին մեծ ուշադրություն էր հատկացված ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանի շրջանավարտ-ռազմավարների հավաքում, որը վերջերս կայացել էր Վաշինգտոնում, և որի աշխատանքներին ՀԱՊԿ-ի անդամ պետություններից մասնակցել էինք ես և իմ հարգելի գործընկերը Ռուսաստանից:
Աֆղանստանից 2014 թ. վերջերին դաշնադրային ուժերի դուրսբերումից հետո ՀԱՊԿ-ի, ինչպես նաև նրա առանձին անդամների անմիջական ներքաշումը ներաֆղանական հակամարտության մեջ կարող է ծանր հետևանքներ ունենալ մեր Կազմակերպության համար: Այս առումով դասեր կարելի է քաղել Ռուսաստանյան և Բրիտանական կայսրությունների միջև ‹‹Մեծ խաղի›› ժամանակ Աֆղանստանում Մեծ Բրիտանիայի կրած անհաջողությունից, Աֆղանստան Խորհրդային զորքեր մտցնելու բացասական հետևանքներից և վերջին իրադարձություններից` կապված Աֆղանստանում դաշնադրային ուժերի առկայության հետ, երբ առաջադրված խնդիրների բերումով սրվեց իրավիճակը ոչ միայն բուն Աֆղանստանում, այլև նրան սահմանակից պետություններում, որտեղ մեծ թվով բնակվում են այդ նույն ժողովուրդները, ազգությունները և ցեղերը, որոնք նաև նույն դավանանքը կրողներ են:
Ըստ իս` պետք է հուսադրող համարել այն առաջին ազդակները, որոնք վերաբերում են Մերձավորարևելյան տարածաշրջանային անվտանգության մի շարք սկզբունքային պրոբլեմներով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հովանու ներքո ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ծավալվող երկխոսության հաստատման մասին: Խորհրդանշական է այն ազդանշանը, որ Իրանը կարող է ճանաչել Ողջակիզումը: Միջազգային անվտանգության դինամիկայում նոր միտումների հաշվառմամբ նպատակահարմար կլիներ, որ ՀԱՊԿ-ը Ռուսաստանի և այլ անդամ պետությունների միջոցով շարունակեր ինչպես ԱՄՆ-ի, այնպես էլ ՆԱՏՕ-ի հետ խորհրդատվությունները Կենտրոնական Ասիայում կայուն խաղաղության հաստատման հեռանկարների վերաբերյալ: Հայաստանի Հանրապետությունը, որն ունի Աֆղանստանում դաշնադրային ուժերի գործունեությանը, ինչպես նաև Իրաքում և Կոսովոյում խաղաղարարական մասնակցության բազմամյա փորձ, կարող է դառնալ նման երկխոսության օգտակար մասնակից:
Հայաստանի Հանրապետությունը, լինելով ՀԱՊԿ-ի հիմնադիր անդամ, շահագրգռված է Կազմակերպության կոլեկտիվ անվտանգության համակարգի զարգացման գործում` վերջին տարիներին դառնալով ՀԱՊԿ-ի զարգացման ռազմավարական ուղղությունների գիտափորձաքննական մակարդակով կատարվող քննարկումների մտավոր հարթակներից մեկը: Այսպես. 2011 թ. մայիսին Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարությունը ՀԱՊԿ-ի Քարտուղարության հետ համատեղ Երևանում կազմակերպեց ՀԱՊԿ-ի միջազգային գիտաժողով, որը նվիրված էր Կազմակերպության զարգացման ռազմավարական հայեցակարգի մշակման գիտական կողմնորոշիչների քննարկմանը: Ընդսմին որոշակի ուշադրություն էր դարձված ՆԱՏՕ-ի կողմից Լիսաբոնյան գագաթնաժողովում իր զարգացման ռազմավարական հայեցակարգի քննարկման ժամանակ ձեռք բերված փորձին:
2013 թ. հունիսին Երևանում կայացավ ‹‹ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի ձևավորման քաղաքական անվտագային ուղենիշները›› ռազմավարական համաժողովը, որին մասնակցում էին ՀԱՊԿ-ի Միացյալ շտաբի, Վերլուծական ասոցիացիայի և Գիտափորձաքննական խորհրդի ներկայացուցիչները, և որը կազմակերպել էին ՀԱՊԿ-ի Քարտուղարությունը և մեր` Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտը: Երևանյան համաժողովը դարձավ այն առաջին քայլերից մեկը, որոնք ձեռնարկվեցին Կազմակերպության ռազմական բաղադրիչը որակապես նոր մակարդակի հասցնելու մասշտաբային խնդիրների իմաստավորման ուղղությամբ, մի մակարդակի, որը հնարավորություն է տալիս պատեհաժամորեն և արդյունավետ կերպով արձագանքելու անդամ պետությունների ազգային և կոլեկտիվ անվտանգության համար գոյություն ունեցող և սպասվելիք մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին, որոնք սահմանվել էին ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների ղեկավարների` 2012 թ. դեկտեմբերի 19-ի որոշմամբ:
Երևանյան համաժողովի գերակայություններից մեկը դարձավ ‹‹Մինչև 2020 թ.-ը ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ռազմական համագործակցության հիմնական ուղղությունների›› իրագործմանն ուղղված միջոցառումների պլանի նախագծի մշակման քաղաքական-ռազմավարական ուղենիշների քննարկումը:
Հատկանշական է, որ Երևանյան համաժողովից հետո Սոչիում կայացած գագաթնաժողովում, ի թիվս այլ հիմնական հարցերի, քննարկվեցին նաև ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի զարգացման և Հավաքական ուժերի կառավարման կատարելագործման հարցերը: Թվում է, թե Բիշկեքի ներկայիս համաժողովը կարող է հաղորդել լրացուցիչ ազդակ` հօգուտ ՀԱՊԿ-ի ժամանակակից համալիր Հավաքական ավիացիոն ուժերի ստեղծման, որոնք սահմանափակված չլինեն միայն ռազմատրանսպորտային ավիացիայի շրջանակներով, այլ ներառեն նաև մարտական ավիացիայի բաղադրատարրեր, այդ թվում` անօդաչու ավիամիջոցներ: Տվյալ մանրաչափ մասնագիտացված անօդաչու սարքերը (դրոնները), ինչպես նաև հեռահար խոցման զենք կրող դրոնները կապահովեն արդյունավետ հետախուզում և գերճշգրիտ հարվածներ անօրինական զինված կազմավորումներին և անգամ առանձին ահաբեկիչներին` առանց կանոնավոր ցամաքային ուժերի մեծ թվակազմերի ներգրավման:
Հենց մարտահրավերների կերպափոխումը ՀԱՊԿ-ի անվտանգային հնարավորությունների համակարգային զարգացմանը պետք է պատասխան դառնա Աֆղանստանում այն անկայունությանը, որն սպասվում է զորքերի դուրսբերումից և 2014 թ. նշանակված նախագահական ընտրություններից հետո` թալիբների իշխանության գալով: Սոչիում կայացած գագաթնաժողովի արդյունքներով ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի զարգացման քաղաքական-ռազմավարական գերակայությունների քննարկումը, ինչպես նաև տաջիկա-աֆղանական սահմանի ամրացման նպատակով Տաջիկստանի սահմանապահ զորքերին ռազմատեխնիկական օգնություն ցույց տալու վերաբերյալ որոշումը վճռորոշ դեր կխաղան ՀԱՊԿ-ի անդամ կենտրոնասիական պետությունների անվտանգության ապահովման գործում:
Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչների առաջմղումը համարում է նաև Հարավային Կովկասում կայունության ու անվտանգության պահպանման կարևոր գործոն: Ցավոք, մեր տարածաշրջանում պահպանվում է իրադրության ապակայունացման մեծ հավանականություն` կապված Ադրբեջանի կողմից սպառազինությունների մրցավազքի ուժգնացման հետ, որն ուղեկցվում է ռազմական գործողությունները վերսկսելու անթաքույց սպառնալիքներ պարունակող ագրեսիվ ճարտասանությամբ, որով հանդես են գալիս այդ պետության իշխանությունները: Նման պայմաններում Հայաստանն ստիպված է ձեռնարկել համապատասխան քայլեր` նպատակաուղղված տարածաշրջանում ուժերի հաշվեկշռի պահպանմանը, և այդ հարցում մենք հիմնվում ենք ինչպես Ռուսաստանի հետ երկկողմ պայմանավորվածությունների, այնպես էլ ՀԱՊԿ-ում ՀՀ անդամության վրա: Հենց այդ ռազմաանվտանգային իրողություններով է զգալի չափով բացատրվում Մաքսային միության մեջ մտնելու և Եվրասիական միության ձևավորման գործընթացում ներգրավվելու վերաբերյալ Հայաստանի որոշումը:
Միևնույն ժամանակ պետք է նշել, որ ՀԱՊԿ-ի գործունեության արդյունավետության հետագա մեծացումը անմիջականորեն կախված է ինչպես մեր Կազմակերպության ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս ծավալվող քաղաքական գործունեության համադասվածության մակարդակից: Ինչպես Սոչիում հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ պարոն Սերժ Սարգսյանը, ‹‹Կարևոր է, որ ՀԱՊԿ-ն այսուհետ ևս հավատարիմ մնա տարածաշրջանային և գլոբալ համագործակցության գործընկերային կապերի հաստատման ուղղությանը: Ընդ որում, արդարացված կլիներ այն, որ այս ոլորտում փոխգործակցությունը կառուցվեր այդ կազմակերպությունների կողմից ՀԱՊԿ-ի հանդեպ դրսևորվող վերաբերմունքին համաչափ›› (http://www.president.am/hy/statements-and-messages/item/2013/09/23/President-Serzh-Sargsyan-participated-at-the-session-of-the-CSTO-Collective-Security-Council-speech/): Միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության գծով անդամ պետությունների համադասման ամրապնդման անհրաժեշտության հարցում Հայաստանի դիրքորոշմանը սատարեց նաև նախագահությունն ընդունած Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ պարոն Վլադիմիր Պուտինը, որը նշեց` ‹‹սկզբունքորեն կարևոր ենք համարում, որ այս կամ այն հարցի վերաբերյալ ՀԱՊԿ-ի պետությունները իրենց դիրքորոշումը ձևավորելիս առաջնորդվեն դաշնակցային պարտավորություններով և հաշվի առնեին գործընկերների կարծիքները››(http://www.kremlin.ru/transcripts/19270):
Ավարտելով ելույթս` ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Գիտաժողովի տանտերերին և կազմակերպիչներին, ՀԱՊԿ-ի Քարտուղարությանը, Գլխավոր քարտուղար մեծարգո Նիկոլայ Նիկոլաևիչին այս կարևոր միջազգային խորհրդակցությանը մասնակցելու հրավերի համար և բոլոր մասնակիցներին մաղթել հաջողություններ Աֆղանստանից դաշնադրային զորքերի դուրսբերման հետ կապված մարտահրավերների ու սպառնալիքների առկայության պայմաններում ՀԱՊԿ-ի արդյունավետ զարգացման ու կենսագործունեության գիտափորձաքննական ապահովման գործում:

14 Октября, 2013 00:00В Бишкеке 10 октября в рамках председательства Кыргызской Республики в ОДКБ состоялась Научно-практическая конференция ”АФГАНИСТАН-2014: ПЕРСПЕКТИВЫ РАЗВИТИЯ ОБСТАНОВКИ В ИСЛАМСКОЙ РЕСПУБЛИКЕ АФГАНИСТАН, ВЫЗОВЫ И УГРОЗЫ БЕЗОПАСНОСТИ В ЦЕНТРАЛЬНОЙ АЗИИ В КОНТЕКСТЕ ВЫВОДА ОСНОВНЫХ КОНТИНГЕНТОВ МЕЖДУНАРОДНЫХ СИЛ СОДЕЙСТВИЯ БЕЗОПАСНОСТИ”. В работе конференции приняли участие специалисты, из 27 государств, а также ОДКБ, НАТО, ООН, ОБСЕ, ЕС, ШОС, МККК и других международных организаций.
Представляем доклад члена Научно-экспертного совета ОДКБ, генерал-майора, доктора политических наук Гайка Саргисовича Котанджяна ”О ПРИОРИТЕТАХ ОДКБ ПО ОБЕСПЕЧЕНИЮ СТАБИЛЬНОСТИ В ЦЕНТРАЛЬНОЙ АЗИИ В СВЯЗИ С ВЫВОДОМ КОАЛИЦИОННЫХ СИЛ ИЗ АФГАНИСТАНА”.
* * *
Недавний Совет коллективной безопасности в Сочи подчеркнул необходимость пристального внимания к тому, что вывод коалиционных сил из Афганистана привносит новую конфигурацию вызовов и угроз в безопасностную динамику в Центральноазиатском регионе и зоне ответственности ОДКБ в целом. На наш взгляд, целесообразно осуществить осмысление этих вызовов с позиций современного подхода ”умной силы”, предложенного именитым Гарвардским профессором Джозефом Наем, – с нацелом на их трансформирование в новые возможности повышения эффективности нашей Организации в политико-правовой, политико-дипломатической, военно-политической, военно-экономической, военной и информационной сферах. Речь идет о цели системного обогащения политической и военной составляющей ОДКБ – на перспективу – как возможностями ведения симметрической борьбы и сдерживания политико-дипломатическими и военными средствами агрессии в отношении своих членов, так и асимметрической борьбы, включающей элементы пресечения международного терроризма, наркотрафика, торговли людьми и т. д.
Разделяя общее мнение о примате политической составляющей в жизнедеятельности ОДКБ, считаю долгом поделиться своим мнением о перспективах возможного военного вовлечения нашей Организации или ее членов в вооруженный конфликт на территории Афганистана. В данном вопросе я имею возможность соотносить мой полуторагодичный опыт полевого исследователя в Афганистане со знаниями, приобретенными в течение последних лет во время моих научных стажировок по проблемам контртерроризма и международной безопасности в Национальном университете обороны США, в Школе государствоведения Гарвардского университета, а также в прошлогодней Программе национальной безопасности в Израиле. Имею честь заметить, что выводу войск из Афганистана было уделено большое внимание на недавнем сборе стратегов-выпускников Национального университета обороны США в Вашингтоне, в работе которой из государств-членов ОДКБ участвовали я и мой уважаемый коллега из России.
Прямое вовлечение ОДКБ, а также ее отдельных членов во внутриафганский конфликт после вывода оттуда коалиционных сил в конце 2014 года может иметь тяжелые последствия для Организации. В качестве уроков можно обратиться к неудаче Великобритании в Афганистане во времена “большой игры” между Российской и Британской империями, негативным последствиям ввода советских войск в Афганистан и последним событиям, связанным с коалиционными силами в Афганистане, когда поставленные задачи привели к усложнению ситуации не только в Афганистане, но и в сопредельных с ним государствах, где проживают большие контингенты тех же народов, народностей и племен – последователей тех же конфессий.
На мой взгляд, следует считать обнадеживающими первые сигналы о налаживании диалога между РФ, США и Ираном – под эгидой Совета Безопасности ООН – по ряду принципиальных проблем региональной безопасности на Ближнем Востоке. Симптоматичен сигнал о возможном признании Ираном Холокоста. Прослеживая новые тенденции в динамике международной безопасности, ОДКБ было бы целесообразно при посредстве России и других государств-членов продолжить консультации как с США, так и НАТО по перспективам установления прочного мира в Центральной Азии. Республика Армения, имея многолетний опыт миротворческого участия в деятельности коалиционных сил в Афганистане, а также в Ираке и Косово, могла бы стать полезным участником подобного диалога.
Республика Армения, как государство-соучредитель ОДКБ, заинтересована в развитии системы коллективной безопасности Организации, в последние годы становясь одной из интеллектуальных платформ для обсуждения на научно-экспертном уровне стратегических направлений развития ОДКБ. Так, в мае 2011 года Министерство обороны Республики Армения совместно с Секретариатом ОДКБ организовало в Ереване международную конференцию ОДКБ, посвященную обсуждению научных ориентиров разработки стратегической концепции ее развития. Определенное внимание при этом было уделено оценке уроков НАТО при обсуждении стратегической концепции ее развития на Лиссабонском саммите.
В июне 2013 года в Ереване состоялся стратегический форум “Политико-безопасностные ориентиры формирования военной составляющей ОДКБ” с участием представителей Объединенного штаба, Аналитической ассоциации и Научно-экспертного совета ОДКБ, организованный Секретариатом ОДКБ и нашим Институтом национальных стратегических исследований. Ереванский форум стал одним из первых шагов по осмыслению масштабных задач продвижения военной составляющей Организации на качественно новый уровень, позволяющий своевременно и эффективно реагировать на существующие и ожидаемые вызовы и угрозы национальной и коллективной безопасности государств-членов, которые были определены главами государств-членов ОДКБ решением от 19 декабря 2012 года.
Одним из приоритетов Ереванского форума стало обсуждение политико-стратегических ориентиров разработки проекта Плана мероприятий по реализации Основных направлений развития военного сотрудничества государств-членов ОДКБ на период до 2020 года.
Знаменательно, что вослед Ереванскому форуму на саммите в Сочи в числе главных были рассмотрены вопросы развития военной составляющей ОДКБ и совершенствования управления Коллективными Силами ОДКБ. Думаю, нынешний Бишкекский форум может дать дополнительный импульс в пользу создания современных комплексных Коллективных Авиационных Сил ОДКБ, не ограниченных лишь рамками военно-транспортной авиации, а включающих также компоненты боевой авиации, в том числе беспилотные авиасредства. Эти малогабаритные специализированные дроны, а также дроны-носители оружия дистанционного поражения обеспечат ведение эффективной разведки и нанесение высокоточных ударов по незаконным вооруженным формированиям и даже по отдельным террористам – без вовлечения больших контингентов регулярных сухопутных сил.
Трансформирование вызовов в системное продвижение безопасностных возможностей ОДКБ и должно стать ответом на ожидаемую в Афганистане нестабильность после вывода войск и намеченных на 2014 президентских выборов с прогнозируемым возвращением к власти движения «Талибан». обсуждение политико-стратегических приоритетов по развитию военной составляющей ОДКБ по итогам Саммита в Сочи, а также принятое там решение – в соответствии с этими приоритетами – по оказанию военно-технической помощи Пограничным войскам Таджикистана для укрепления таджикско-афганской границы призваны сыграть ключевую роль в деле обеспечения безопасности центральноазиатских государств-членов ОДКБ.
Армения считает продвижение военной составляющей ОДКБ важным фактором сохранения стабильности и безопасности также и на Южном Кавказе. К сожалению, в нашем регионе сохраняется высокая вероятность дестабилизации обстановки в связи с наращиванием гонки вооружений со стороны Азербайджана, которая сопровождается агрессивной риторикой властей этой страны, содержащей открытые угрозы по возобновлению военных действий. В данных условиях Армения вынуждена предпринимать адекватные шаги для сохранения баланса сил в регионе, и в этом вопросе мы опираемся как на двухсторонние договоренности с Россией, так и на членство в ОДКБ. В значительной мере решение Армении о вступлении в Таможенный союз и в процесс формирования Евразийского союза объясняется данными военно-безопасностными реалиями.
В то же время нужно отметить, что дальнейшее повышение эффективности работы ОДКБ напрямую зависит от уровня координации политической деятельности как внутри нашей Организации, так и за ее пределами. Как заявил в Сочи Президент Республики Армения г-н Серж Саргсян: - ”Важно, чтобы ОДКБ и далее придерживалась курса на налаживание партнерских связей регионального и глобального сотрудничества. При этом, оправданным было бы то, чтобы взаимодействие в этой области строилось соразмерно проявляемому со стороны этих организаций к ОДКБ отношению” (http://www.president.am/ru/press-release/item/2013/09/23/President-Serzh-Sargsyan-participated-at-the-session-of-the-CSTO-Collective-Security-Council/). Позицию Армении в вопросе необходимости укрепления координации стран-членов по проблемам международной и региональной безопасности поддержал принявший председательство Президент Российской Федерации г-н Владимир Путин, заявивший: “Считаем принципиально важным, чтобы при формировании позиции по тем или иным вопросам страны ОДКБ руководствовались союзническими обязательствами и учитывали мнения партнеров” (http://www.kremlin.ru/transcripts/19270).
В завершение позвольте поблагодарить хозяев и организаторов Конференции, Секретариат ОДКБ, Генерального секретаря, многооуважаемого Николая Николаевича за приглашение участвовать в этой важной международной конференции и пожелать всем участникам успехов в научно-экспертном обеспечении эффективного развития и жизнедеятельности ОДКБ в условиях вызовов и угроз, связанных с выводом коалиционных войск из Афганистана.