Ռուս ականավոր գրողը պարգևատրվել է «Մարշալ Բաղրամյան» մեդալով
4 Հոկտեմբերի, 2013 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրամանով «Մարշալ Բաղրամյան» մեդալով պարգևատրվել է ռուս ականավոր գրող Դանիիլ Ալեքսանդրի Գրանինը:
Դ.Գրանինի կյանքն ու ստեղծագործական գործունեությունը հայրենասիրության, քաղաքացիական պատասխանատվության, մտավոր լարված փնտրումների օրինակ է: Մեծ Հայրենական պատերազմի սկզբին երիտասարդ ինժեներ-էլեկտրոմեխանիկը կամավոր մեկնեց ռազմաճակատ, պատերազմն ավարտեց որպես ծանր տանկերի վաշտի հրամանատար` բանակի գեներալ Հովհաննես Բաղրամյանի հրամանատարության ներքո գործող խմբավորման կազմում: Նրա «Փնտրողները», «Մեր կոմբատը», «Գնում եմ ամպրոպի վրա», «Նկարը», «Զուբր» վեպերը հայտնի են դարձել ոչ միայն գրական աշխարհում, իսկ վերջին տարիներին նա գրում է ինքնակենսագրական գրքեր («Իմ լեյտենանտ» վեպն արժանացել է «Մեծ գիրք» ռուսական ազգային գրական մրցանակի):

4 Октября, 2013 00:00Приказом министра обороны РА Сейрана Оганяна медалью “Маршал Баграмян” награжден выдающийся российский писатель Даниил Александрович Гранин.
Жизнь и творчество Д.А.Гранина – пример патриотизма, гражданской ответственности, напряженного интеллектуального поиска. С началом Великой отечественной войны молодой инженер-электромеханик добровольцем ушел на фронт, войну закончил командиром роты тяжелых танков, в группировке под командованием генерала армии И.Х.Баграмяна. Его повести “Искатели”, “Наш комбат”, романы “Иду на грозу”, “Картина”, “Зубр” стали знаковыми не только в литературном мире, а в последние годы он пишет автобиографические книги (роман “Мой лейтенант” стал победителем российской национальной литературной премии “Большая книга”).
Министерство обороны РА направляет самые сердечные пожелания человеку ратного, гражданского и писательского служения.