30 Սեպտեմբերի, 2013 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով գնդապետ Առաքել Մարատի Մարտիկյանը նշանակվել է Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) ՀՀ մշտական ներկայացուցչության ՀՀ զինված ուժերի ներկայացուցիչ:
Գնդապետ Առաքել Մարտիկյանը ծնվել է 1962թ.-ին Երևանում: 1985թ.-ին ավարտել է Երևանի պետական մանկավարժական ինստիտուտը: 1985-87թթ. անցել է պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայություն ԽՍՀՄ զինված ուժերում: 1992թ.-ից ծառայում է ՀՀ զինված ուժերում, զբաղեցնելով մի շարք ղեկավար պաշտոններ` հատուկ նշանակության գնդի շտաբի պետ, ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության ռազմական կցորդ, ՀՀ ԶՈւ ԳՇ կազմզորահավաքային վարչության պետ: 2000թ.-ին ավարտել է ՌԴ ԶՈւ համազորային ակադեմիան: Պարգևատրվել է ՀՀ կառավարական և ՀՀ ՊՆ գերատեսչական մի շարք մեդալներով, պատվոգրերով:

30 September, 2013 00:00By the order of the Minister of Defence of the Republic of Armenia, Seyran Ohanyan, Colonel Araqel Martikyan has been appointed as the representative of the Armenian Armed Forces in the Permanent Mission of the Republic of Armenia to the Collective Security Treaty Organization (CSTO).
Born in Yerevan in 1962, Colonel Araqel Martikyan graduated from Yerevan State Pedagogical Institute in 1985, followed by the mandatory military service in the Armed Forces of the Soviet Union from 1985 to 1987. Since 1992, he has been serving in the Armenian Armed Forces, holding a number of senior positions, including Chief of Staff of the special regiment, Military Attaché of the Armenian Embassy in Russian Federation, and Head of the Organization and Mobilization Department of General Staff of the Armenian Armed Forces. In 2000, he graduated the Combined Military Academy of the Russian Armed Forces. Colonel Martikyan has been awarded with number of ARM governmental and MoD departmental medals and certificates.