30 Սեպտեմբերի, 2013 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով գնդապետ Առաքել Մարատի Մարտիկյանը նշանակվել է Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) ՀՀ մշտական ներկայացուցչության ՀՀ զինված ուժերի ներկայացուցիչ:
Գնդապետ Առաքել Մարտիկյանը ծնվել է 1962թ.-ին Երևանում: 1985թ.-ին ավարտել է Երևանի պետական մանկավարժական ինստիտուտը: 1985-87թթ. անցել է պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայություն ԽՍՀՄ զինված ուժերում: 1992թ.-ից ծառայում է ՀՀ զինված ուժերում, զբաղեցնելով մի շարք ղեկավար պաշտոններ` հատուկ նշանակության գնդի շտաբի պետ, ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության ռազմական կցորդ, ՀՀ ԶՈւ ԳՇ կազմզորահավաքային վարչության պետ: 2000թ.-ին ավարտել է ՌԴ ԶՈւ համազորային ակադեմիան: Պարգևատրվել է ՀՀ կառավարական և ՀՀ ՊՆ գերատեսչական մի շարք մեդալներով, պատվոգրերով:

30 Сентября, 2013 00:00
По приказу министра обороны РА полковник Аракел Маратович Мартикян назначен представителем вооруженых сил РА Постоянного представительства РА в ОДКБ.
Полковник Аракел Мартикян родился в 1962г. в Ереване. В 1985г. окончил Ереванский государственный педагогический институт. С 1985-87гг. прошел обязательную срочную воинскую службу в вооруженных силах СССР. С 1992г. служит в ВС РА, занимал ряд руководящих должностей: начальник штаба полка особого назначения, военный атташе посольства РА в РФ, начальник организационно-мобилизационного управления ГШ ВС РА. В 2000г. окончил Общевойсковую академию ВС РФ. Награжден правительнственными и ведомственными медалями и грамотами РА. Женат, имеет 2 дочерей.