ՀՀ ԶՈւ ինժեներական զորքերը 21 տարեկան են
13 Սեպտեմբերի, 2013 00:00Զինվորական տոնացույցում սեպտեմբերի յոթը նշվում է որպես ինժեներական զորքերի օր: Այս տարի լրացավ զորատեսակի կազմավորման 21-րդ տարեդարձը:
ՀՀ ԶՈՒ ինժեներական զորքերի կազմավորման 21-րդ տարեդարձի կապակցությամբ զորատեսակի զորամասերից մեկում կազմակերպվել էր հանդիսավոր միջոցառում, որին ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալներ, բարձրաստիճան այլ զինվորականներ:
Միջոցառման մասնակիցները նախ հարգանքի տուրք մատուցեցին զոհված ազատամարտիկների հիշատակին` ծաղկեպսակ և ծաղիկներ դնելով նրանց սխրանքը հավերժացնող հուշաքարին: Այնուհետև Սեյրան Օհանյանն ու նրան ուղեկցող անձինք ծանոթացան ինժեներական զորքերի կողմից գործածվող արդի զինատեսակներին, ծանր զրահատեխնիկային, ականազերծման ընթացքում կիրառվող հագուստներին և մասնագիտական այլ սարքավորումներին, հետևեցին ականների հայտնաբերման ցուցադրական պարապմունքին:
Հանդիսության ընթացքում շնորհավորական ելույթներ ունեցան զորատեսակի նախկին և ներկայիս ղեկավարները, ովքեր ներկայացրեցին զորատեսակի կայացման և զարգացման տարեգրությունը, ընդգծեցին սակրավորի գործի կարևորությունը:
Տարեդարձի կապակցությամբ շնորհավորելով ինժեներասակրավորային զորքերի անձնակազմին, ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորեց ինժեներական զորքերում ընդգրկված զինծառայողների կողմից մատուցված ծառայությունը, նշելով, որ նրանց մասնագիտական ունակություններից է մեծապես կախված մյուս զորատեսակների գործողությունների անվտագ ապահովումը:
Միջոցառման շրջանակներում տեղի ունեցավ նաև պարգևատրման արարողություն, որի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով ինժեներական զորքերի մի շարք զինծառայողներ Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար արժանացան գերատեսչական մեդալների, պատվոգրերի և արժեքավոր նվերների:

Инженерным войскам ВС РА – 21 год
13 Сентября, 2013 00:00В военном календаре 7 сентября отмечается как день инженерных войск. В этом году исполнился 21 год формирования этого рода войск.
В связи с 21 годом формирования инженерных войск ВС РА в одной из воинских частей рода войск было организовано торжественное мероприятие, в котором присутствовали министр обороны РА Сейран Оганян, начальник ГШ ВС РА генерал-полковник Ю.Хачатуров, заместители министра обороны и начальника ГШ, другие высокопоставленные военные.
Участники мероприятия вначале воздали дань уважения памяти павшим воинам-освободителям, поставили венки и цветы на мемориале. Затем С.Оганян и сопровождающие его лица ознакомились с современными видами оружия, тяжелой бронетехникой, одеждой, используемой во время разминирования и другими профессиональными установками, которые используются инженерными войсками, следили за показательным занятием обнаружения мин.
Во время торжественного мероприятия с поздравительным словом выступили бывшие и нынешние руководители рода войск, которые представили хронологию становления и развития рода войск, подчеркнули важность работы саперов.
Поздравив персонал инженерно-саперных войск в связи с годовщиной, министр обороны Оганян отметил важность службы военнослужащих инженерных войск и сказал, что от их профессиональных навыков во многом зависит безопасность действий других родов войск
В рамках мероприятия состоялась также церемония награждения, во время которой ряд офицеров инженерных войск по приказу министра обороны были награждены ведомственными медалями, грамотами и ценными подарками.