ՀՀ ԶՈւ ինժեներական զորքերը 21 տարեկան են
13 Սեպտեմբերի, 2013 00:00Զինվորական տոնացույցում սեպտեմբերի յոթը նշվում է որպես ինժեներական զորքերի օր: Այս տարի լրացավ զորատեսակի կազմավորման 21-րդ տարեդարձը:
ՀՀ ԶՈՒ ինժեներական զորքերի կազմավորման 21-րդ տարեդարձի կապակցությամբ զորատեսակի զորամասերից մեկում կազմակերպվել էր հանդիսավոր միջոցառում, որին ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալներ, բարձրաստիճան այլ զինվորականներ:
Միջոցառման մասնակիցները նախ հարգանքի տուրք մատուցեցին զոհված ազատամարտիկների հիշատակին` ծաղկեպսակ և ծաղիկներ դնելով նրանց սխրանքը հավերժացնող հուշաքարին: Այնուհետև Սեյրան Օհանյանն ու նրան ուղեկցող անձինք ծանոթացան ինժեներական զորքերի կողմից գործածվող արդի զինատեսակներին, ծանր զրահատեխնիկային, ականազերծման ընթացքում կիրառվող հագուստներին և մասնագիտական այլ սարքավորումներին, հետևեցին ականների հայտնաբերման ցուցադրական պարապմունքին:
Հանդիսության ընթացքում շնորհավորական ելույթներ ունեցան զորատեսակի նախկին և ներկայիս ղեկավարները, ովքեր ներկայացրեցին զորատեսակի կայացման և զարգացման տարեգրությունը, ընդգծեցին սակրավորի գործի կարևորությունը:
Տարեդարձի կապակցությամբ շնորհավորելով ինժեներասակրավորային զորքերի անձնակազմին, ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորեց ինժեներական զորքերում ընդգրկված զինծառայողների կողմից մատուցված ծառայությունը, նշելով, որ նրանց մասնագիտական ունակություններից է մեծապես կախված մյուս զորատեսակների գործողությունների անվտագ ապահովումը:
Միջոցառման շրջանակներում տեղի ունեցավ նաև պարգևատրման արարողություն, որի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով ինժեներական զորքերի մի շարք զինծառայողներ Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար արժանացան գերատեսչական մեդալների, պատվոգրերի և արժեքավոր նվերների:

Engineering troops of the Armenian Armed Forces celebrate their 21st anniversary
13 September, 2013 00:00September 7th is celebrated as Engineering Troops Day in the military calendar. Current year is the 21st anniversary of the formation of given military branch.
On the occasion of the 21st anniversary of formation of the Engineering Troops of the Armenian Armed Forces,a ceremonial event was held at one of the branch’s military unit. The event was attended by Minister of Defence of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan, Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces Yuri Khachaturov, Deputy Ministers of Defence and Chiefs of Staff, as well as by other high-ranking military personnel.
The participants of the event started off by paying tribute to the memory freedom fighters fallen in actions, putting a wreath and flowers at the memorial perpetuating their triumph.Subsequently Seyran Ohanyan and personnel accompanying him, were briefed on the weaponry and heavy armoured vehicles currently used by the engineering troops as well as garments and other professional equipment used in anti-mining. They also watched a demonstration of mine-detection training.
During the ceremony, congratulatory remarks were given by the former and current leaders of the military unit who presented chronology of formation and development of the unit, emphasizing importance of the work that sappers do.
Dedicated to the anniversary, Defence Minister Seyran Ohanyan congratulated engineer-sapper troops and emphasized the service rendered by the servicemen of the engineering troops, highlighting that their professional skills ensure the security of actions of the other branches.
Within the framework of the event, award ceremony took place during which a number of servicemen of the engineering troops were awarded departmental medals, certificates and valuable gifts by the order of the Minister of Defence for the services rendered to Motherland.