Տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարին առընթեր Հասարակական խորհրդի նիստը
14 Սեպտեմբերի, 2013 00:00Սեպտեմբերի 14-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի ունեցավ ՀՀ պաշտպանության նախարարին առընթեր Հասարակական խորհրդի նիստը, որը վարում էր ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նիստին մասնակցում էին ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալները, բարձրաստիճան զինվորականներ, վարչությունների պետեր։
Նիստի ընթացքում ամփոփվեցին անցած մեկ տարվա ընթացքում Հասարակական խորհրդի գործունեության, ինչպես նաև Հասարակական խորհրդի հովանու ներքո ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով ստեղծված 2013թ. գարնանային զորակոչի ընթացքում քաղաքացիների դիմումների և բողոքների քննարկման հանձնաժողովի իրականացրած աշխատանքների արդյունքները։
Ամփոփելով նիստը` ՀՀ պաշտպանության նախարարն իր խոսքում կարևորեց Հասարակական խորհրդի կատարած աշխատանքները, ինչպես նաև զորակոչային հանձնաժողովի գործունեությունը։

A Public Council session adjunct to the Minister of Defence of the Republic of Armenia took place
14 September, 2013 00:00On 14 September a Public Council session adjunct to the Minister of Defence of the Republic of Armenia took place at the Administrative building of the Ministry of Defence. Minister of Defence Seyran Ohanyan chaired the session.
The meeting was attended by Deputy Ministers of Defence of the Republic of Armenia, high-ranking military personnel, as well as by Heads of Departments.
The session reviewed the results of the Public Council activities during the last year, as well as the activities carried out by the committee to examine applications and appeals presented by civilians during the 2013 Spring conscription,set up on orders of the Minister of Defence of the Republic of Armenia, under the supervision of the Public Council.
The session was concluded by a speech from the Minister of Defence, in which he emphasised the importance of the works accomplished by the Public Council, as well as of the activities of the conscription committee.