Տեղի է ունեցել ազատամարտիկների բարձրացրած հարցերով զբաղվող աշխատանքային խմբի հերթական նիստը
11 Սեպտեմբերի, 2013 00:00Ս.թ. սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով ձևավորված ազատամարտիկների բարձրացրած հարցերով զբաղվող գերատեսչական աշխատանքային խմբի հերթական նիստը: Նիստին մասնակցել են նաև Ազատամարտիկների խորհրդի ներկայացուցիչներ:
Քննարկվել են գերատեսչական աշխատանքային խմբի՝ ս.թ. օգոստոսի 20-ին կայացած նիստի հանձնարարականների կատարման ընթացքը, ինչպես նաև հրավիրված ազատամարտիկների կողմից բարձրացված հարցեր, որոնց շուրջ հաղորդումներով են հանդես եկել և պարզաբանումներ տվել Խմբի անդամները՝ ըստ իրենց ներկայացրած ոլորտների: Նիստի ընթացքում, մասնավորապես, անդրադարձ է եղել «ազատամարտիկ» և «երկրապահ կամավորական» հասկացություններին, դրանց նույնականացմանը՝ իրավական և սոցիալական երաշխիքներ նախատեսելու տեսանկյունից: Խնդիրը, ըստ ազատամարտիկների, ծագել է «Երկրապահ կամավորականի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումից հետո՝ տարընթերցման և հանրային ընկալումների համատեքստում: Քննարկումներ ծավալվեցին նաև հայրենիքի պաշտպանությանը մասնակցած կամավորականների վաստակը պետության կողմից հավուր պատշաճի գնահատելու, այդ թվում, մարտական գործողություններին մասնակցելու բնույթով պայմանավորված` տարբերակված մոտեցում ցուցաբերելու ազատամարտիկների պահանջի շուրջ:
Հիշյալ և այլ հարցերի վերաբերյալ ազատամարտիկների բարձրացրած հարցերով զբաղվող գերատեսչական աշխատանքային խմբի ղեկավար, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը խմբի անդամներին տվել է հստակ հանձնարարականներ՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի համաձայնեցմանը սեղմ ժամկետներում ներկայացնելու առաջարկ-հիմնավորումներ՝ օրենսդրական դաշտում փոփոխություններ անելու նախաձեռնությամբ հանդես գալու նպատակով: Ամփոփելով նիստի աշխատանքները՝ Դ.Տոնոյանը մեկ անգամ ևս հավաստիացրել է, որ ազատամարտիկներին հուզող հարցերը եղել և գտնվում են պաշտպանության նախարարության ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում և նրանց բարձրացրած խնդիրներին ականջալուր լինելու, դրանց արագ արձագանքելու և լուծում տալու նպատակով գերատեսչական խումբը շարունակելու է պլանավորված աշխատանքները՝ հարկ եղած դեպքում նիստեր գումարելով նաև ազատամարտիկների առաջարկով՝ օրախնդիր հարցերը համատեղ քննարկելու համար:

Состоялась очередная встреча рабочей группы по делам воинов-освободителей
11 Сентября, 2013 00:0011 сентября в административном корпусе МО РА состоялась очередная встреча ведомственной рабочей группы по делам воинов-освободителей, сформированной приказом министра обороны РА. На заседании участвовали также представители Совета воинов-освободителей.
Был обсужден ход выполнения поручений, данных во время заседания рабочей группы 20-го августа, а также вопросы, поднятые со стороны приглашенных воинов-освободителей, по которым дали пояснения члены Группы по сферам, которые они представляют. В ходе встречи, в частности, было уделено внимание терминам “воин-освободитель” и “доброволец-защитник страны” (еркрапа), их отождествлению, с точки зрения предусмотрения правовых и социальных гарантий. По словам воинов-освободителей, проблема возникла после принятия закона РА “О статусе добровольца-еркрапа” в контексте разночтения и общественного восприятия. Был обсужден также вопрос об оценивании заслуг добровольцев должным образом со стороны государства.
Руководитель ведомственной рабочей группы, 1-ый замминистра обороны РА Давид Тоноян дал четкие поручения членам группы – в кратчайшие сроки представить предложения-обоснования на согласование министру, для выступления с инициативой об изменениях в законодательном поле. В завершение заседания Д.Тоноян еще раз подтвердил, что волнующие воинов-освободителей вопросы всегда были и остаются в центре внимания руководства министерства, и для их разрешения ведомственная группа продолжит свою работу.