Տեղի է ունեցել ազատամարտիկների բարձրացրած հարցերով զբաղվող աշխատանքային խմբի հերթական նիստը
11 Սեպտեմբերի, 2013 00:00Ս.թ. սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով ձևավորված ազատամարտիկների բարձրացրած հարցերով զբաղվող գերատեսչական աշխատանքային խմբի հերթական նիստը: Նիստին մասնակցել են նաև Ազատամարտիկների խորհրդի ներկայացուցիչներ:
Քննարկվել են գերատեսչական աշխատանքային խմբի՝ ս.թ. օգոստոսի 20-ին կայացած նիստի հանձնարարականների կատարման ընթացքը, ինչպես նաև հրավիրված ազատամարտիկների կողմից բարձրացված հարցեր, որոնց շուրջ հաղորդումներով են հանդես եկել և պարզաբանումներ տվել Խմբի անդամները՝ ըստ իրենց ներկայացրած ոլորտների: Նիստի ընթացքում, մասնավորապես, անդրադարձ է եղել «ազատամարտիկ» և «երկրապահ կամավորական» հասկացություններին, դրանց նույնականացմանը՝ իրավական և սոցիալական երաշխիքներ նախատեսելու տեսանկյունից: Խնդիրը, ըստ ազատամարտիկների, ծագել է «Երկրապահ կամավորականի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումից հետո՝ տարընթերցման և հանրային ընկալումների համատեքստում: Քննարկումներ ծավալվեցին նաև հայրենիքի պաշտպանությանը մասնակցած կամավորականների վաստակը պետության կողմից հավուր պատշաճի գնահատելու, այդ թվում, մարտական գործողություններին մասնակցելու բնույթով պայմանավորված` տարբերակված մոտեցում ցուցաբերելու ազատամարտիկների պահանջի շուրջ:
Հիշյալ և այլ հարցերի վերաբերյալ ազատամարտիկների բարձրացրած հարցերով զբաղվող գերատեսչական աշխատանքային խմբի ղեկավար, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը խմբի անդամներին տվել է հստակ հանձնարարականներ՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի համաձայնեցմանը սեղմ ժամկետներում ներկայացնելու առաջարկ-հիմնավորումներ՝ օրենսդրական դաշտում փոփոխություններ անելու նախաձեռնությամբ հանդես գալու նպատակով: Ամփոփելով նիստի աշխատանքները՝ Դ.Տոնոյանը մեկ անգամ ևս հավաստիացրել է, որ ազատամարտիկներին հուզող հարցերը եղել և գտնվում են պաշտպանության նախարարության ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում և նրանց բարձրացրած խնդիրներին ականջալուր լինելու, դրանց արագ արձագանքելու և լուծում տալու նպատակով գերատեսչական խումբը շարունակելու է պլանավորված աշխատանքները՝ հարկ եղած դեպքում նիստեր գումարելով նաև ազատամարտիկների առաջարկով՝ օրախնդիր հարցերը համատեղ քննարկելու համար:

A regular meeting of working group dealing with the issues raised by freedom fighters took place
11 September, 2013 00:00On September 11, the regular session of departmental working group set up by the order of the Minister of Defence, to deal with the issues raised by freedom fighters, was held at the administrative building of the Ministry of Defence. Representatives of the Freedom Fighters Council were also present at the session.
During the session, the instructions with their implementation process of the previous session of August 20th have been discussed in addition to the issues raised by the freedom fighters who were present at the session. The discussion were followed by the clarifications and the analysis of given issues by the group members according to their presented fields. In particular, the concepts of "freedom fighter" and "volunteer land defender" with their identifications were touched upon, in terms of providing legal and social safeguards. According to the freedom fighters, the problem has derived after the passage of the ARM law "On the status of the Volunteer Land Defenders", within the context of misreading and public perception. A focal point of the discussion was the proper reward to the volunteers for their contribution in defence of the homeland, in particular for showing a differentiated approach towards the demand of the freedom fighters due to the nature of hostilities with their involvement.
Clear instructions were given to the members by First Deputy Defence Minister David Tonoyan -the Head of departmental working group, to submit justifying proposal for Defence Minister`s approval within a short timeframe, in order to act with an initiative of making changes in legislative field. In concluding remarks, D. Tonoyan once more assured that the questions concerning freedom fighters have always been under the constant consideration of the Ministry`s leadership, hence the departmental working group will continue operating as scheduled in order to be aware and to demonstrate a quick response and solutions to the issues raised by freedom fighters. Furthermore, if need be, the working group will organize sessions and will jointly discuss the daily pressing issues proposed by freedom fighters.