30 Օգոստոսի, 2013 00:00Ս.թ. օգոստոսի 30-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ. Տոնոյանը հանդիպել է Հայաստանում ԿԽՄԿ գրասենյակի ղեկավար պարոն Լ. Կարաֆֆիին:
Պարոն Տոնոյանը տեղեկացրել է, որ հավատարիմ մնալով ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, ցուցաբերելով մարդու իրավունքներին ու մարդասիրական արժեքներին նվիրվածություն, ինչպես նաև հաշվի առնելով Ադրբեջանի նախկին քաղաքացու աներկդիմի որոշումը՝ իրավասու միջազգային կազմակերպության միջոցով վերջինս փոխանցվել է երրորդ երկիր, որտեղ նրան շնորհվել է փախստականի կարգավիճակ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը խնդրել է ԿԽՄԿ-ին տեղեկացնել փախստականի ծնողներին և հարազատներին, որ նա բարեհաջող կերպով տեղափոխվել է անվտանգ, ապահով, բարեկեցիկ և ժողովրդավար երկիր, որտեղ նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Իր երկրում անմարդկային ճնշումների ու խոշտանգումների ենթարկվելու պատճառով Ֆիրուզ Ֆարաջևը 2012թ. հուլիսին փախուստի էր դիմել ու հատել Հայաստանի սահմանը: Հայաստանում գտնվելու ընթացքում միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունները բազմիցս անարգել հանդիպել են նրան: Երրորդ երկիր փոխանցելու վերաբերյալ որոշումն ընդունվել է հիմնվելով Ֆարաջևի ազատ կամահայտնության վրա, ուսումնասիրելով փաստական հանգամանքները, ինչպես նաև հստակ պատկերացնելով Ադրբեջանում տիրող բարքերը և ռազմագերիներին սպասվող դաժան ճակատագիրը:

30 Августа, 2013 00:0030 августа первый заместитель министра обороны РА Давид Тоноян встретился с руководителем армянского офиса МККК Л. Караффи.
Д. Тоноян проинформировал, что Армения, оставаясь приверженной международным обязательствам, проявив добрую волю и гуманизм, а также учитывая желание бывшего азербайджанского гражданина, посредством правомочных международных организаций передала его третьей стране, где он получил статус беженца.
Д. Тоноян попросил осведомить родных и близких беженца, что в этой благополучной стране его жизни не грозит опасность.
Фируз Фараджев ввиду бесчеловечных притеснений и пыток у себя на родине в 2012г. совершил побег из Азербайджана и пересек границу с Арменией. В период пребывания в Армении представители гуманитарных организаций беспрепятственно и неоднократно его навещали.
Решение о передаче третьей стороне было принято с учетом свободного волеизъявления Фируза Фараджева, на основании изучения фактического материала, а также четкого представления царящих в Азербайджане нравов и ожидающей там военнопленных страшной участи.