23 Օգոստոսի, 2013 00:00Օգոստոսի 23-ին ՀՀ ՊՆ առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը առանձին հանդիպումներ է ունեցել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի Հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Դեմթյու Դեսալեյնիի և Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավար Լորենցո Կարաֆիի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացի Հակոբ Ինջիղուլյանին վերաբերող հարցեր: Դ.Տոնոյանը մասնավորապես մտահոգություն է հայտնել, որ ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են Հակոբ Ինջիղուլյանի նկատմամբ կոպտորեն խախտել միջազգային իրավունքը, և որ առնվազն տարակուսանք է հարուցում այն փաստը, որ իրավասու մարդասիրական միջազգային կազմակերպությունները, մարդու իրավունքների հարցերով միջազգային ակտիվիստները և միջազգային հանրությունը մինչ օրս ոչ մի կերպ չեն արձագանքում ադրբեջանական ամենաթողությանը:
Հակոբ Ինջիղուլյանի հետ օրեր առաջ տեղի ունեցած «հարցազրույցը» չդատապարտվեց ոչ մի միջազգային կազմակերպության կողմից, որից օգտվելով ադրբեջանական իշխանությունները նոր «հարցազրույց» անցկացրեցին, որի նպատակն է կասեցնել ՀՀ քաղաքացու վերադարձը: Պարզ է, որ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից բարոյահոգեբանական և չի բացառվում նաև, որ ֆիզիկական ճնշում է գործադրվում Հակոբի վրա, ստիպելով նրան հանդես գալ հակասական հայտարարություններով: Դա համատարած անտարբերության պատճառով սպասելի գործելաոճ է: Իսկ Հակոբ Ինջիղուլյանի կարծիքը կարող է հաշվի առնվել միայն այն դեպքում, եթե ապահովվեր ազատ, անկաշկանդ ու չուղղորդված արտահայտվելու նրա իրավունքը: Ճնշումների միջոցով կորզված հարցազրույցը չի կարող հիմք հանդիսանալ նրան երրորդ երկիր տեղափոխելու համար:
Դ.Տոնոյանը նաև նշել է, որ հայկական կողմը կրկին վերահաստատում է, որ Հակոբ Ինջիղուլյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվելու՝ նրա արարքում հանցակազմի բացակայության պատճառով, և մտադրված է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարին դիմել` վերջինիս գրասենյակի ներգրավման դեպքում, Ինջիղուլյանին վերջնականապես հավաստիացնելու, վերը նշվածի վերաբերյալ:
Հարկ է նշել, որ նախկինում ադրբեջանական գերությունից վերադարձված ոչ մի ՀՀ քաղաքացի քրեական պատասխանատվության չի ենթարկվել:
Հայկական կողմը գտնում է, որ Հ. Ինջիղուլյանի շուտափույթ վերադարձի հարցով հնարավորինս ակտիվ ներգրավվածությամբ պետք է զբաղվեն միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունները, ինչպես նաև դեմ է նրան երրորդ երկիր տեղափոխելու ցանկացած փորձի՝ այն համարելով անհիմն և ոչ արդարացված:

23 August, 2013 00:00On August 23, First Deputy Minister of Defense Davit Tonoyan held separate meetings with the UNHCR representative in Armenia Mr.Damtew Dessalegne and with the head of the International Committee of the Red Cross (ICRC) in Armenia, Mr.Lorenzo Caraffi.
During both meetings parties discussed issues regarding the Armenian POW Hakob Injighulyan. D. Tonoyan particularly expressed his concern over the fact, that the Azerbaijani authorities continue to violate principles of international law with regard to Hakob Injighulyan and that competent international humanitarian organizations, human rights defenders and international community have not shown any reaction to the lack of restraint on part of Azerbaijan is rather perplexing.
Alleged ``interviews`` with Hakob Injighulyan recently recorded and broadcasted by the Azerbaijani authorities-which again testify to the informational war against Armenia on a rather very primitive level and aim to hinder the process of Injighulyan`s repatriation - have not been condemned by a single international organization. It is obvious that Injighulyan is forced to come up with controversial statements under psychological intimidation and most probably under the threat of physical abuse which has become a common way of acting for the Azerbaijani authorities under wide-spread impunity. Hakob Injighulyan`s request for resettling him in a 3rd country should be taken into consideration if he was assured of the right to express his wish in a free, unhindered and informed manner and by no means under constant pressure .
He also reiterated the pledge of the Armenian authorities not to subject Injighulyan to criminal prosecution in view of the absence of corpus dilecti in his case and informed about intentions to ask UNHCR to use its good offices when they are engaged and inform Injighulyan duly of this commitment.
It is noteworthy that no repatriated POW of Armenian nationality has been subject to such prosecution with most of them taking up their service in their homeland.
It was also said, that the Armenian side believes international humanitarian organizations should engage themselves to a maximum extent facilitating the prompt repatriation of Injighulyan and will object to any attempt ofhis resettlement in a 3rd country considering them unjustified and groundless.