23 Օգոստոսի, 2013 00:00Օգոստոսի 23-ին ՀՀ ՊՆ առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը առանձին հանդիպումներ է ունեցել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի Հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Դեմթյու Դեսալեյնիի և Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավար Լորենցո Կարաֆիի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացի Հակոբ Ինջիղուլյանին վերաբերող հարցեր: Դ.Տոնոյանը մասնավորապես մտահոգություն է հայտնել, որ ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են Հակոբ Ինջիղուլյանի նկատմամբ կոպտորեն խախտել միջազգային իրավունքը, և որ առնվազն տարակուսանք է հարուցում այն փաստը, որ իրավասու մարդասիրական միջազգային կազմակերպությունները, մարդու իրավունքների հարցերով միջազգային ակտիվիստները և միջազգային հանրությունը մինչ օրս ոչ մի կերպ չեն արձագանքում ադրբեջանական ամենաթողությանը:
Հակոբ Ինջիղուլյանի հետ օրեր առաջ տեղի ունեցած «հարցազրույցը» չդատապարտվեց ոչ մի միջազգային կազմակերպության կողմից, որից օգտվելով ադրբեջանական իշխանությունները նոր «հարցազրույց» անցկացրեցին, որի նպատակն է կասեցնել ՀՀ քաղաքացու վերադարձը: Պարզ է, որ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից բարոյահոգեբանական և չի բացառվում նաև, որ ֆիզիկական ճնշում է գործադրվում Հակոբի վրա, ստիպելով նրան հանդես գալ հակասական հայտարարություններով: Դա համատարած անտարբերության պատճառով սպասելի գործելաոճ է: Իսկ Հակոբ Ինջիղուլյանի կարծիքը կարող է հաշվի առնվել միայն այն դեպքում, եթե ապահովվեր ազատ, անկաշկանդ ու չուղղորդված արտահայտվելու նրա իրավունքը: Ճնշումների միջոցով կորզված հարցազրույցը չի կարող հիմք հանդիսանալ նրան երրորդ երկիր տեղափոխելու համար:
Դ.Տոնոյանը նաև նշել է, որ հայկական կողմը կրկին վերահաստատում է, որ Հակոբ Ինջիղուլյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվելու՝ նրա արարքում հանցակազմի բացակայության պատճառով, և մտադրված է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարին դիմել` վերջինիս գրասենյակի ներգրավման դեպքում, Ինջիղուլյանին վերջնականապես հավաստիացնելու, վերը նշվածի վերաբերյալ:
Հարկ է նշել, որ նախկինում ադրբեջանական գերությունից վերադարձված ոչ մի ՀՀ քաղաքացի քրեական պատասխանատվության չի ենթարկվել:
Հայկական կողմը գտնում է, որ Հ. Ինջիղուլյանի շուտափույթ վերադարձի հարցով հնարավորինս ակտիվ ներգրավվածությամբ պետք է զբաղվեն միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունները, ինչպես նաև դեմ է նրան երրորդ երկիր տեղափոխելու ցանկացած փորձի՝ այն համարելով անհիմն և ոչ արդարացված:

23 Августа, 2013 00:00Первый замминистра обороны Армении Давид Тоноян 23 августа имел отдельные встречи с представителем армянского офиса верховного комиссара ООН по делам беженцев Демтью Десалейни и главой Международного комитета красного креста в Армении Лоренцо Карафи.
Во время встреч обсуждались вопросы, связанные с гражданином Армении Акопом Инджигуляном, находящимся в плену в Азербайджане. Д. Тоноян выразил беспокойство в связи с тем, что азербайджанские власти продолжают грубо нарушать международное право по отношению к пленному. Вызывает как минимум недоумение тот факт, что международные организации по правам человека и международная общественность пока никак не отреагировали на азербайджанский волюнтаризм.
«Интервью» с Акопом Инджигуляном несколько дней назад не осудила ни одна международная организация. Воспользовавшись этим, азербайджанские власти провели новое «интервью», цель которого – останопвить возвращение на родину гражданина Армении. Несомненно, власти Азербайджана оказывают на пленного моральное, а может и физическое давление, заставляя его выступить противоречивыми заявлениями. Такой способ поведения стал общепринятым и вызван всеобщим безразличием. А мнение Акопа Инджигуляна могут учесть только в случае, если будет соблюдено его право высказываться свободно и беспрепятственно. Интервью, вырванное путем давления, не может стать основанием для его перемещения в третью страну.
Д. Тоноян также отметил, что армянская сторона вновь подтверждает, что в отношении Акопа Инджигуляна не будет применено уголовное преследование за отсутствием состава преступления в его действиях. В этом Минобороны хочет окончательно заверить Инджигуляна. Поэтому министерство намерено обратиться к Верховном комиссару ООН по делам беженцев, чтобы через данную структуру сообщить пленному об этом.
Необходимо отметить, что ранее ни один гражданин Армении, вернувшийся из азербайджанского плена, не был подвергнут уголовному преследованию.
Армянская сторона считает, что вопросом незамедлительного возвращения Инджигуляна на родину активно должны заняться международные гуманитарные организации. Армянская сторона также против любой попытки вывоза Инджигуляна в третью страну, считая такие попытки безосновательными и неоправданными.