15 Օգոստոսի, 2013 00:00Օգոստոսի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը հերթական անգամ հանդիպել է ԿԽՄԿ պատվիրակ Դրագանա Ռանկովիչին:
Դ.Ռանկովիչը տեղեկացրել է, որ ստացված տեղեկության համաձայն` Բաքվի ԿԽՄԿ գրասենյակը վստահ է, որ շուտով հայտնի կդառնա Հակոբ Ինջիղուլյանի հետ նրանց հանդիպման ժամկետը:
Շնորհակալություն հայտնելով տեղեկատվության համար՝ Դ.Տոնոյանը իր հերթին ԿԽՄԿ պատվիրակին հայտնել է, որ ՀՀ–ում գտնվող ադրբեջանցի զինծառայող Ֆիրուզ Ֆարաջևը փոխել է իր մտադրությունը և ցանկություն հայտնել վերադառնալ Ադրբեջան: Ֆարաջևը նաև շուտափույթ հանդիպում է խնդրել ՀՀ-ում միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հրավիրել է անկողմնակալ կազմակերպություններին, մասնավորապես` ԿԽՄԿ-ին, հանդիպել Ֆարաջևին:

15 Августа, 2013 00:0015 августа в очередной раз первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян встретился с делегатом Международного комитета Красного Креста Драганой Ранкович.
Драгана Ранкович сообщила, что согласно полученным сведениям, бакинский офис Международного комитета Красного Креста уверен, что вскоре станет известна дата их встречи с армянским военнослужащим Акопом Инджигуляном.
Выразив благодарность за информацию, Давид Тоноян в свою очередь сообщил представителю МККК, что находящийся в Армении азербайджанский военнослужащий Фируз Фараджев передумал и выразил желание вернуться в Азербайджан. Фараджев также попросил организовать скорейшую встречу с представителями действующих в Армении международных гуманитарных организаций.
Министерство обороны Армении пригласило незаинтересованные организации, в частности МККК, встретиться с Фараджевым. Предоставленная информация была принята Международным комитетом Красного Креста к сведению.