Եղեգնաձոր քաղաքում նշվել է զորամիավորման ստեղծման 16-րդ տարեդարձը
29 Հուլիսի, 2013 00:00Վայոց Ձորի մարզի մարզկենտրոնում` հուլիսի 28-ին հանդիսավոր պայմաններում նշվեց 4-րդ զորամիավորման կազմավորման 16-րդ տարեդարձը: Այդ կապակցությամբ Եղեգնաձոր քաղաքում անցկացված զորահանդեսին ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, զորամիավորումների հրամանատարներ, ՀՀ ՊՆ, ԶՈւ, ԶՈւ ԳՇ վարչությունների բարձրաստիճան սպաներ և պետական այրեր:
Ողջունելով հանրապետության տարբեր մարզերից ժամանած հյուրերին` 4-րդ զորամիավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրանիկ Մակարյանը ներկայացրեց զորամիավորման կազմավորման ճանապարհը, անցած ուղին և ձեռքբերումները:
Նա մասնավորապես նշեց, որ զորամիավորման անձնակազմը մշտապես զգացել է մարզի ղեկավարության և բնակչության հոգատարությունը: Գեներալ-մայոր Մակարյանը նաև հավաստիացրեց, որ «զորամիավորման անձնակազմը անելու է առավելագույնը` մարտական պատրաստության առավել բարձր ցուցանիշներ արձանագրելու և հայրենիքի սահմանները անվտանգ պահելու դժվարին, բայց պատվաբեր գործում»:
Իր և պաշտպանության նախարարության կողմից շնորհավորելով ներկաներին 4-րդ զորամիավորման կազմավորման տարեդարձի կապակցությամբ` ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ այս օրը եզակի է իր բնույթով, քանի որ նշվում է ոչ թե զորամիավորման զորամասերից մեկի պարիսպների ներսում, այլ մարզկենտրոնում, և դա պատահական չէ, քանի որ ժողովրդի ծոցից ծնունդ առած և նրա անվտանգության երաշխավորը հանդիսացող ազգային բանակն իր ժողովրդի հետ պետք է դիմավորի բանակային յուրաքանչյուր տոն: Նախարարը նաև հավելեց, որ զորամիավորման կազմավորման տարեդարձն առիթ է հետադարձ հայացք նետելով` իրավմամբ հպարտանալու 21 տարիների ընթացքում մեր բանակի անցած հաղթական ճանապարհով ու ձեռքբերումներով:
Միջոցառման ընթացքում տեղի ունեցավ նաև պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն, որի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով զորամիավորման մի շարք զինծառայողներ մարտական պատրաստության բարձր ցուցանիշների, բարեխիղճ ծառայության և օրինակելի զինվորական կարգապահության համար պարգևատրվեցին գերատեսչական մեդալներով, արժեքավոր նվերներով և պատվոգրերով:
Հանդիսավոր միջոցառումն ավարտվեց զորահանդեսով, ապա ներկայացվեցին Հայկական բանակի սպառազինության մի շարք նմուշներ:

В Ехегнадзоре отметили 16-летие армейского корпуса
29 Июля, 2013 00:00В райцентре Вайоц Дзора 28 июля в торжественных условиях отметили 16-летие формирования 4-го армейского корпуса. На проведенном в этой связи военном параде в Ехегнадзоре присутствовали министр обороны РА Сейран Оганян, начальник ГШ ВС РА генерал-полковник Юрий Хачатуров, командиры воинских частей, высокопоставленные офицеры управлений МО, ВС, ГШ ВС и государственные чиновники.
Приветствуя прибывших из разных районов республики гостей, командир 4-го корпуса генерал-майор Андраник Макарян представил историю формирования корпуса, его пройденный путь и достижения.
Он в частности отметил, что персонал корпуса постоянно чувствовал заботу руководства и населения района. Генерал-майор также заверил, что “персонал корпуса сделает большее для получения более высоких показателей в боевой подготовке и в сложном, но почетном деле сохранения безопасности границ родины”.
Поздравив присутствующих по случаю праздника, министр Оганян отметил, что этот день уникален, поскольку отмечается не внутри одной из воинских частей корпуса, а в райцентре, и это не случайно, т.к. рожденная из народа национальная армия должна праздновать каждый армейский праздник со своим народом. Он также добавил, что эта годовщина – еще один повод гордиться героическим путем и достижениями нашей армии за последние 21 год.
Во время мероприятия произошла также торжественная церемония награждения. По приказу министра обороны РА военнослужащие корпуса были награждены ведомственными медалями, ценными подарками и грамотами за высокие показатели в боевой подготовке, за доблестную службу и примерную военную дисциплину.
Торжественное мероприятие завершилось военным парадом, затем были представлены некоторые образцы вооружения Армянской армии.