Ատենախոսության հրապարակային պաշտպանություն՝ ՀՀ ՊՆ ԱՌՀԻ-ում
30 Հունվարի, 2013 00:002013թ. հունվարի 30-ին տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարության Դրաստամատ Կանայանի անվ. Ազգային ռազմավարա¬կան հետազոտութ¬յունների ինստիտուտում (ԱՌՀԻ) գործող ՀՀ ԲՈՀ-ի «Քաղաքական գիտություններ և միջազգային հարաբերություններ» 056 մասնագիտական խորհրդի նիստը, որի օրակարգում Տոմսկի ազգային հետազոտական պոլիտեխնիկական համալսարանի Յուրգինի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (մասնաճյուղի) հումանիտար կրթության և օտար լեզուների ամբիոնի դոցենտ, նախկինում` Ստեփանակերտում տեղակայված խորհրդային բանակի 366-րդ մոտոհրաձգային գնդի սպա Վլադիմիր Ալեքսեյի Պոնոմարյովի` ԻԳ.00.04 «Միջազգային հարաբերություններ» մասնագիտությամբ պատմական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման համար ներկա¬յացված «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության դինամիկան (1988-1994 թթ.)» ատենա¬խոսության հրապա¬րա¬կային պաշտպանութ¬յուն է եղել:
Ատենախոսության գիտական ղեկավարն է ԳԱԱ թղթակից անդամ, ԱՌՀԻ-ի գիտնական-վերլուծաբան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Նիկոլայ Հովհաննիսյանը: Այն արծարծում է Լեռնային Ղարաբաղում էթնոքաղաքական հակամարտության առաջացման նախադրյալները և պատմական պայմանները, հակամարտության զարգացումը խորհրդային պետականության ճգնաժամի պայմաններում և ԼՂՀ հռչակումը, Ադրբեջանի կրած ռազմական պարտությունը և Լեռնային Ղարաբաղի հաղթանակը:
Լինելով հիմնախնդրի ծագման անմիջական ականատես` հեղինակը, գիտնականին բնորոշ անաչառությամբ և ակադեմիական պահանջներին համապատասխան աղբյուրագիտական պատկառելի հենքով ուսումնասիրել է արցախահայության համար կարևորագույն այս ժամանակաշրջանը: Նրան հաջողվել է օբյեկտիվորեն և հիմնավորված կերպով հերքել հիմնախնդրի ծագման և ընթացքի վերաբերյալ ադրբեջանական գիտաքարոզչական շրջանակների կողմից շրջանառության մեջ դրված առանցքային վարկածները, մասնավորապես` Խոջալուի դեպքերի վերաբերյալ: Հետազոտությունը արժեքավոր է նաև նրանով, որ հեղինակը մեծ ուշադրություն է դարձրել Արցախի պետականության ստեղծման և կայացման հիմքում ընկած պատմաքաղաքական գործընթացներին և, հատկապես` իբրև ԼՂՀ ստեղծման օրինական հիմք հանդիսացող համաժողովրդական հանրաքվեի անցկացմանը:

Публичная защита диссертации в ИНСИ МО РА
30 Января, 2013 00:0030 января 2013г. состоялось заседание действующего при Институте национальных стратегических исследований (ИНСИ) им. Драстамата Канаяна Министерства обороны РА специализированного научного совета 056 “Политические науки и международные отношения” ВАК РА. На повестке – публичная защита диссертации Владимира Алексеевича Пономарева – доцента кафедры Гуманитарного образования и иностранных языков Юргинского технологического института – филиала Томского национального исследовательского политехнического университета, в прошлом – офицера дислоцированного в Степанакерте 366-го мотострелкового полка Советской армии на тему “Динамика Нагорно-Карабахского конфликта” (1988-1994) на соискание ученой степени кандидата исторических наук по специальности “Международные отношения”.
Научным руководителем диссертанта является член-корреспондент НАН РА, ученый-аналитик ИНСИ, председатель Армяно-Атлантической Ассоциации, заслуженный деятель науки Армении, доктор исторических наук, профессор Николай Оганесян.
Диссертация затрагивает предпосылки и предысторию возникновения этно-политического конфликта в Нагорном Карабахе, в том числе - в условиях кризиса советской государственности, провозглашение Нагорно-Карабахской Республики, агрессию Азербайджана и победу Нагорно-Карабахской Республики. Будучи непосредственным свидетелем возникновения проблемы, автор изучил данный, представляющий важное значение для арцахского армянства период с присущей ученому беспристрастностью, на основе солидной источниковедческой базы, соответствующей требованиям академической науки. Он обоснованно опровергнул основные тезисы азербайджанских научно-пропагандистских кругов относительно причин возникновения и динамики конфликта, в частности, касающиеся Ходжалинских событий. Ценность исследования обусловлена и тем, что автор обратил особое внимание на процессы, лежащие в основе возникновения и становления Арцахской государственности и, прежде всего – общенародный референдум, ставший законной основой создания Нагорно-Карабахской Республики.