Ատենախոսության հրապարակային պաշտպանություն՝ ՀՀ ՊՆ ԱՌՀԻ-ում
30 Հունվարի, 2013 00:002013թ. հունվարի 30-ին տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարության Դրաստամատ Կանայանի անվ. Ազգային ռազմավարա¬կան հետազոտութ¬յունների ինստիտուտում (ԱՌՀԻ) գործող ՀՀ ԲՈՀ-ի «Քաղաքական գիտություններ և միջազգային հարաբերություններ» 056 մասնագիտական խորհրդի նիստը, որի օրակարգում Տոմսկի ազգային հետազոտական պոլիտեխնիկական համալսարանի Յուրգինի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (մասնաճյուղի) հումանիտար կրթության և օտար լեզուների ամբիոնի դոցենտ, նախկինում` Ստեփանակերտում տեղակայված խորհրդային բանակի 366-րդ մոտոհրաձգային գնդի սպա Վլադիմիր Ալեքսեյի Պոնոմարյովի` ԻԳ.00.04 «Միջազգային հարաբերություններ» մասնագիտությամբ պատմական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման համար ներկա¬յացված «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության դինամիկան (1988-1994 թթ.)» ատենա¬խոսության հրապա¬րա¬կային պաշտպանութ¬յուն է եղել:
Ատենախոսության գիտական ղեկավարն է ԳԱԱ թղթակից անդամ, ԱՌՀԻ-ի գիտնական-վերլուծաբան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Նիկոլայ Հովհաննիսյանը: Այն արծարծում է Լեռնային Ղարաբաղում էթնոքաղաքական հակամարտության առաջացման նախադրյալները և պատմական պայմանները, հակամարտության զարգացումը խորհրդային պետականության ճգնաժամի պայմաններում և ԼՂՀ հռչակումը, Ադրբեջանի կրած ռազմական պարտությունը և Լեռնային Ղարաբաղի հաղթանակը:
Լինելով հիմնախնդրի ծագման անմիջական ականատես` հեղինակը, գիտնականին բնորոշ անաչառությամբ և ակադեմիական պահանջներին համապատասխան աղբյուրագիտական պատկառելի հենքով ուսումնասիրել է արցախահայության համար կարևորագույն այս ժամանակաշրջանը: Նրան հաջողվել է օբյեկտիվորեն և հիմնավորված կերպով հերքել հիմնախնդրի ծագման և ընթացքի վերաբերյալ ադրբեջանական գիտաքարոզչական շրջանակների կողմից շրջանառության մեջ դրված առանցքային վարկածները, մասնավորապես` Խոջալուի դեպքերի վերաբերյալ: Հետազոտությունը արժեքավոր է նաև նրանով, որ հեղինակը մեծ ուշադրություն է դարձրել Արցախի պետականության ստեղծման և կայացման հիմքում ընկած պատմաքաղաքական գործընթացներին և, հատկապես` իբրև ԼՂՀ ստեղծման օրինական հիմք հանդիսացող համաժողովրդական հանրաքվեի անցկացմանը:

Public defense of a thesis at the INSS, MOD, RA
30 January, 2013 00:00On January 30, 2013, the Session of the Higher Certification Commission’s Doctoral Degrees Conferral Chamber 056 “Political science and international relations” at Drastamat Kanayan Institute for National Strategic Studies, MOD, Armenia took place, in the agenda of which the public defense of the thesis “Dynamics of the Nagorno Karabakh conflict (1988-1994)” under the specialization 23.00.04 “International Relations” on earning a PhD in History of the Associate Professor at Tomsk Polytechnic University’s Yurga Technology Institute’s (Branch) Chair of Foreign Languages and Humanities, formerly the 366th Motorized Rifle Regiment’s officer at the Soviet Army stationed in Stepanakert - Vladimir Ponomarev.
The academic supervisor of the thesis is the Corresponding member of the National Academy of Sciences, Research fellow at the Institute for National Strategic Studies, President of the Armenian-Atlantic Association, Honorary Scholar of Armenia, Doctor of History, Professor Nikolay Hovhannisyan.
The structure of the thesis covers the grounds and historical conditions of the ethnic-political conflict in Nagorno Karabakh, the development of the conflict under the crisis of the Soviet statehood and the proclamation of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR), the aggression of Azerbaijan and NKR’s victory.
Having witnessed the origin of the problem, the author - with impartiality typical to the academician and founded source basis relevant to academic requirements - studied this critical period for Artsakh (Karabakh) people. He defended his position objectively and justly denying the distortions of the conflict’s dynamics circulated by the Azerbaijani academic and propaganda circles, particularly regarding the Khojali events. The research is also valuable because of the fact that the author paid much attention to the historical and political processes underlying the legitimate creation and development of the Artsakh statehood, especially to the holding of a nationwide referendum on self-determination as a legal basis for the establishment of the Republic of Nagorno-Karabakh.