15 Մարտի, 2013 00:00Ս.թ. մարտի 14-ին Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ալեքսանդր Ստուդենիկինի գլխավորած պատվիրակությունը: Սա ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետի պաշտոնում նշանակվելուց հետո գեներալ-լեյտենանտ Ստուդենիկինի առաջին այցն է Հայաստանի Հանրապետություն:
Այցի շրջանակում մարտի 15-ին տեղի են ունեցել գեներալ-լեյտենանտ Ալեքսանդր Ստուդենիկինի հանդիպումները ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի, ինչպես նաև ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ՀԱՊԿ Ռազմական կոմիտեի, ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի գործունեության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումների, ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբում անդամ-պետությունների զինված ուժերի ներկայացուցիչների կարգավիճակի հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև ՀԱՊԿ անդամ երկրների օպերատիվ փոխգործակցության մի շարք այլ խնդիրներ:

Сообщение для Прессы
15 Марта, 2013 00:0014-го марта с.г. в Республику Армения прибыла делегация, возглавляемая Начальником Объединенного штаба Организации Договора о коллективной безопасности, генерал-лейтенантом Александром Студеникиным. Это первый визит генерал-лейтенанта Студеникина в Республику Армения после назначения на должность Начальника Объединенного штаба ОДКБ.
В рамках визита 15-го марта состоялись встречи генерал-лейтенанта Александра Студенкина с Министром обороны РА Сейраном Оганяном, Первым заместителем Министра обороны РА Давидом Тонояном, а также Начальником ГШ ВС РА, генерал-полковником Юрием Хачатуровым. В ходе встреч были обсуждены вопросы, связанные с осуществляемыми реформами в направлении повышения эффективности деятельности Военного комитета ОДКБ, Объединенного штаба ОДКБ, со статусом представителей вооруженных сил государств-членов в Объединенном штабе ОДКБ, а также ряд других вопросов оперативного взаимодействия государств-членов ОДКБ.