15 Մարտի, 2013 00:00Ս.թ. մարտի 14-ին Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ալեքսանդր Ստուդենիկինի գլխավորած պատվիրակությունը: Սա ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետի պաշտոնում նշանակվելուց հետո գեներալ-լեյտենանտ Ստուդենիկինի առաջին այցն է Հայաստանի Հանրապետություն:
Այցի շրջանակում մարտի 15-ին տեղի են ունեցել գեներալ-լեյտենանտ Ալեքսանդր Ստուդենիկինի հանդիպումները ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի, ինչպես նաև ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ՀԱՊԿ Ռազմական կոմիտեի, ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի գործունեության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումների, ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբում անդամ-պետությունների զինված ուժերի ներկայացուցիչների կարգավիճակի հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև ՀԱՊԿ անդամ երկրների օպերատիվ փոխգործակցության մի շարք այլ խնդիրներ:

15 March, 2013 00:00On March 14, delegation led by Chief of the Joint Staff of Collective Security Treaty Organization Lieutenant-General Alexander Studenikin arrived in Armenia. This is Lieutenant-General Alexander Studenikini`s first visit to the Republic of Armenia after his appointment as theHead of the CSTO Joint Staff.
Within the scope of the visit, on March 15, Lieutenant General Alexander Studenikin had meetings with Minister of Defence Seyran Ohanyan, First Deputy Minister of Defense David Tonoyan, and with Chief of the General Staff of the Armed Forces, Colonel General Yuri Khachaturov. During the meetings, several subjects were discussed, including reforms aiming to increase the efficiency of CSTO Military Committee and the Joint Staff, issues regarding the status of representatives of member-states armed forces within the CSTO Headquarters, as well as a number of issues on operational interaction between the CSTO member states.