ՀՀ ՊՆ-ում կայացել է ազատամարտիկների հարցերով զբաղվող աշխատանքային խմբի նիստ
21 Օգոստոսի, 2013 00:00Օգոստոսի 20-ին կայացել է ազատամարտիկների բարձրացրած հարցերով զբաղվող` ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով ձևավորված, գերատեսչական աշխատանքային խմբի նիստ: Նիստը նախագահել է խմբի ղեկավարը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը:
Ըստ ազատամարտիկների կողմից բարձրացված հարցերի, նիստի ընթացքում ներկայացվել են ՀՀ ՊՆ համապատասխան վարչություններում կատարված աշխատանքները, քննարկվել առաջիկա անելիքները: Քննարկումների արդյունքում մատնանշվել են մի շարք հարցեր, որոնք առավել խնդրահարույց են և պահանջում են լուծման իրատեսական ուղիներ: Որոշվել է այդ խնդիրներին անդրադառնալ հաջորդ նիստին, որին կհրավիրվեն նաև ազատամարտիկներին միավորող հասարակական կազմակերպությունների ու նախաձեռնող խմբերի ներկայացուցիչներ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը վերաբերող մասով, ազատամարտիկների բարձրացրած հարցերով աշխատանքները կազմակերպելու և համակարգելու նպատակով ձևավորված աշխատանքային խմբին հանձնարարված է, համագործակցելով նախկին կամավորականների հետ, ապահովել պաշտպանության նախարարության ակտիվ մասնակցությունը օրենսդրական նախաձեռնությունների մշակմանը, գտնել սոցիալական խնդիրների և ազատամարտիկներին հուզող այլ հարցերի լուծման արդյունավետ ուղիները:

В МО РА состоялось заседание рабочей группы по вопросам ветеранов Карабахской войны
21 Августа, 2013 00:0020 августа, в Министерстве обороны Армении состоялось заседание сформированной по распоряжению министра обороны Армении ведомственной рабочей группы, которая должна рассмотреть поднятые ветеранами Карабахской войны проблемы. Заседание проходило во главе с первым заместителем министра обороны Давидом Тонояном.
В ходе заседания были представлены работы, проделанные в соответствующих управлениях МО по поднятым ветеранами вопросам, обсуждены последующие шаги. В результате обсуждений был выделен ряд вопросов, которые являются наиболее спорными и требуют более реалистичных путей решения. Было решено вернуться к рассмотрению данных проблем на следующем заседании, на которое будут приглашены также представители общественных организаций и инициативных групп, объединяющих ветеранов.
Напомним, что рабочей группе поручено, сотрудничая с бывшими добровольцами, обеспечить активное участие министерства в разработке законодательных инициатив, найти эффективные пути решения социальных вопросов и других проблем, волнующих ветеранов.