Ռազմական ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցությունը դինամիկ կերպով զարգանում է
29 Հոկտեմբերի, 2012 00:00Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի քարտուղար Ռեյ Մաբուսի հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ երկու պետությունների միջև ռազմական համագործակցությունը դինամիկ կերպով զարգանում է, և համատեղ աշխատանքները շարունակական են լինելու նաև 2013-ին:
Հոկտեմբերի 28-ից Հայաստանում է գտնվում ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի քարտուղար Ռեյ Մաբուսի գլխավորած պատվիրակությունը: Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրումՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հանդիպել է Ռեյ Մաբուսի հետ: Տեղի է ունեցել արարողակարգային նիստ, որից հետո ՀՀ պաշտպանության նախարարն ու ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի քարտուղարը մասնակցել են համատեղ բրիֆինգի: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի քարտուղար Ռեյ Մաբուսին այցելության համար և ընդգծել 2011-2012 թթ. ռազմական ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցության դինամիկ զարգացումը. «Համատեղ համագործակցության շրջանակներում տեղի են ունեցել բարձրաստիճան փոխայցելություններ և խորհրդատվություններ: Ինչ վերաբերում է տվյալ այցին, ապա սա վկայում է այն մասին, որ ՀՀ և ԱՄՆ հարաբերությունները դրվում են բարձր մակարդակի վրա և դինամիկ զարգացման միտում ունեն: Ռազմական ոլորտում համագործակցությունը մենք պայմանականորեն բաժանել ենք երկու ուղղությունների, առաջինը խաղաղապահ կարողությունների զարգացումն է, որը բացի խաղաղապահ գործողություններից, ենթադրում է նաև համագործակցության խորացում ռազմաբժշկական ոլորտում, ինչպես նաև հումանիտար ականազերծման խնդիրների իրականացում: Երկրորդ ուղղությունը պաշտպանական բարեփոխումներն են՝ հատկապես ռազմական կրթության ոլորտում վերապատրաստման խնդիրների իրականացման, կրտսեր սպայական կազմի պատրաստության, արհեստավարժ սերժանտական համակարգի ձևավորման և, իհարկե, մարդկային ռեսուրսների կառավարման համակարգի կատարելագործման ուղղությամբ, որը իրականացնում ենք նաև Ռազմածովային հետևակի հետ, վերջինս էլ ենթակա է Ռազմածովային քարտուղարին: Այս ամենը ցույց է տալիս, որ մենք դինամիկ կերպով զարգացնում ենք մեր համագործակցությունը: Համատեղ աշխատանքները շարունակական են լինելու նաև 2013թ.»,- ասել է Սեյրան Օհանյանը:
Ռեյ Մաբուսը շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նշել է, որ ԱՄՆ անչափ կարևորում է այն սերտ հարաբերությունները, որոնց զարգացման վառ ապացույցն են ԱՄՆ բարձրաստիճան զինվորականների այցելությունները Հայաստան, ինչպես նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի այցելությունը Միացյալ Նահանգներ. «Ես ուզում եմ իմ գովեստի խոսքը հայտնել հայկական խաղաղապահ ուժերին Կոսովոյում, Աֆղանստանում իրականացվող աշխատանքների համար: Հարկ եմ համարում նշել, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարը նաև հանդես է գալիս ՀՀ զինված ուժերում բարեփոխումներ իրականացնելու կարևոր ծրագրերով: Այդ տեսանկյունից լուրջ աշխատանքներ են ձեռնարկվում: Միացյալ Նահանգների Ռազմածովային ուժերը աշխատել են նախարարության հետ ռազմավարական պլանավորման հարցերի շուրջ, ինչպես նաև վերջին երկու տարիների ընթացքում վարժանքներ իրականացրել: Պատրաստվում ենք այդ ուղղությամբ աշխատանքները շարունակել առաջիկայում»,- նշել է Ռեյ Մաբուսը և հավելել, որ ԱՄՆ Ծովահետևակային կորպուսը 2012թ. Սևծովյան ռոտացիոն շրջանում ՀՀ զինված ուժերին ներգրավել է վարժանքներում:

Армяно-американское сотрудничество в военной сфере динамично развивается
29 Октября, 2012 00:00Во время встречи с Секретарем Военно-морских сил США Рейем Мабусом, находящимся в Армении с официальным визитом, Министр обороны РА Сейран Оганян отметил, что сотрудничество в военной сфере между двумя странами динамично развивается, и совместные работы будут продолжены и в 2013 году.
28-го октября в Армении находилась делегация, возглавляемая Секретарем Военно-морских сил США Рейем Мабусом. 29-го октября в административном комплексе Министерства обороны РА Сейран Оганян встретился с Рейем Мабусом. Состоялось протокольное заседание, после которого Министр обороны РА и Секретарь Военно-морских сил США приняли участие в совместном брифинге. Министр обороны РА Сейран Оганян поблагодарил Секретаря Военно-морских сил США за визит и подчеркнул динамичное развитие армяно-американского сотрудничества в военной сфере в 2011-2012 гг. В рамках совместного сотрудничества состоялись взаимные визиты высокопоставленных лиц и консультации. Что касается данного вопроса, то это свидетельствует о том, что отношения РА и США ставятся на высокий уровень и имеют тенденцию динамичного развития. Сотрудничество в военной сфере мы условно разделили на два направления: первое – это развитие миротворческих возможностей, которое кроме миротворческих операций предполагает также углубление сотрудничества в сфере военной медицины, а также выполнение задач по гуманитарному разминированию. Второе направление – это оборонные реформы, в основном в направлении выполнения задач переподготовки в сфере образования, подготовки младшего офицерского состава, формирования профессиональной сержантской системы и, конечно, совершенствования системы управления человеческими ресурсами, которое мы осуществляем также с Военно-морской пехотой, а последняя находится в подчинении Секретаря Военно-морских сил. Это все показывает, что мы динамичным образом развиваем наше сотрудничество. Совместные работы будут продолжены и в 2013 году – сказал Сейран Оганян.
Поблагодарив за теплый прием, Рей Мабус отметил, что США придают важность тем тесным отношениям, ярким свидетельством которых являются визиты высокопоставленных военнослужащих США в Армению, а также визит Министра обороны РА в Соединенные Штаты. «Хочу выразить слова благодарности армянским миротворческим силам за выполняемые работы в Косово и Афганистане. Считаю необходимым отметить, что Министр обороны РА выступает с очень важными программами по осуществлению реформ в Вооруженных Силах РА. С этой точки зрения выполняются серьезные работы. Военно-морские силы Соединенных Штатов работали с министерством по вопросам стратегического планирования, а также в течение двух последних лет проводили учения. В будущем мы собираемся продолжить работы в этом направлении», - отметил Рей Мабус и добавил, что корпус Морской пехоты США в Черноморском ротационном районе в 2012 году вовлекал Вооруженные Силы РА в проводимые тренировки.