20 Սեպտեմբերի, 2012 00:00
Ս.թ. սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի և ՌԴ պաշտպանության նախարար Անատոլի Սերդյուկովի հանդիպումը:
ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կայացած դիմավորման հանդիսավոր արարողությունից հետո ՀՀ և ՌԴ պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել երկու երկրների պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպում, որի ավարտին Ս. Օհանյանը և Ա. Սերդյուկովը հանդիպել են լրագրողների հետ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր խոսքում ընդծել է, որ հայ-ռուսական ջերմ հարաբերություններն արտահայտվում են նաև ռազմական համագործակցության շրջանակներում: «Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր, պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցություն, հավաքական ուժերի շրջանակներում ծրագրերին վերաբերող հարցեր, ՀՀ-ում տեղակայված ռուսական ռազմակայանի իրավական հիմքի ձևակերպմանը վերաբերող հարցեր: Ուրախ եմ, որ հարաբերությունները համակարգված կերպով զարգանում են»,- ասել է Ս. Օհանյանը: ՌԴ պաշտպանության նախարար Ա. Սերդյուկովն իր խոսքում ևս կարևորել է հայ-ռուսական ջերմ կապերը, որոնք թույլ են տալիս էլ ավելի արդյունավետ աշխատել. «Քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ, ռազմատեխնիկական համագործակցության խնդիրներ, պաշտպանական գերատեսչությունների միջև համագործակցության 2012թ. ծրագրի կատարման ընթացքը, 2013թ. նախագծերը: Նշեմ նաև, որ «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժությունները վկայում են մարտական պատրաստականության բարձր աստիճանի և գործողությունների ներդաշնակության մասին»,- ասել է ՌԴ պաշտպանության նախարարը:

20 September, 2012 00:00On September 19, Seyran Ohanyan, Minister of Defense hosted Anatoliy Serdyukov, Defense Minister of Russia.
After the welcoming ceremony an extended meeting with the participation of the heads of defense agencies of both countries was held between the sides followed by a meeting with journalists.
Seyran Ohanyan outlined in his speech that Armenian-Russian warm relations are also reflected in the defense sector. “During the negotiations we discussed issues of regional and international security, bilateral cooperation, projects within the framework of the CSTO, as well as issues regarding the legal basis of the Russian 102nd Military Base in Gyumri. I’m glad that the relations develop in a systemized manner”, said Seyran Ohanyan.
Anatoliy Serdyukov, Defense Minister of Russia also emphasized the importance of the Armenian-Russian warm relations that enable more effective cooperation. “We discussed a broad spectrum of issues, including military-technical cooperation, the implementation process of the action plan 2012, and projects of 2013. I also would like to note that "Cooperation-2012" joint military exercise testified the high level of combat readiness and harmonized activities of our troops,” said Anatoliy Serdyukov .