20 Սեպտեմբերի, 2012 00:00
Ս.թ. սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի և ՌԴ պաշտպանության նախարար Անատոլի Սերդյուկովի հանդիպումը:
ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կայացած դիմավորման հանդիսավոր արարողությունից հետո ՀՀ և ՌԴ պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել երկու երկրների պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպում, որի ավարտին Ս. Օհանյանը և Ա. Սերդյուկովը հանդիպել են լրագրողների հետ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր խոսքում ընդծել է, որ հայ-ռուսական ջերմ հարաբերություններն արտահայտվում են նաև ռազմական համագործակցության շրջանակներում: «Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր, պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցություն, հավաքական ուժերի շրջանակներում ծրագրերին վերաբերող հարցեր, ՀՀ-ում տեղակայված ռուսական ռազմակայանի իրավական հիմքի ձևակերպմանը վերաբերող հարցեր: Ուրախ եմ, որ հարաբերությունները համակարգված կերպով զարգանում են»,- ասել է Ս. Օհանյանը: ՌԴ պաշտպանության նախարար Ա. Սերդյուկովն իր խոսքում ևս կարևորել է հայ-ռուսական ջերմ կապերը, որոնք թույլ են տալիս էլ ավելի արդյունավետ աշխատել. «Քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ, ռազմատեխնիկական համագործակցության խնդիրներ, պաշտպանական գերատեսչությունների միջև համագործակցության 2012թ. ծրագրի կատարման ընթացքը, 2013թ. նախագծերը: Նշեմ նաև, որ «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժությունները վկայում են մարտական պատրաստականության բարձր աստիճանի և գործողությունների ներդաշնակության մասին»,- ասել է ՌԴ պաշտպանության նախարարը:

20 Сентября, 2012 00:0019-го сентября с.г. в административном комплексе Министерства обороны РА состоялась встреча Министра обороны РА Сейрана Оганяна и Министра обороны РФ Анатолия Сердюкова.
После торжественной церемонии встречи, которая состоялась в административном комплексе Министерства обороны РА, с участием оборонных ведомств РА и РФ состоялась встреча делегаций двух государств в расширенном составе, по завершении которой С. Оганян и А. Сердюков встретились с журналистами.
Министр обороны РА Сейран Оганян в своей речи отметил, что армяно-российские теплые отношения выражаются также в рамках военного сотрудничества. «В ходе переговоров были обсуждены вопросы, касающиеся региональной и международной безопасности, двустороннего сотрудничества в сфере обороны, программ в рамках коллективных сил, оформления правовой основы российской военной базы, дислоцированной в РА. Рад, что отношения развиваются системным образом», - отметил С. Оганян.
Министр обороны РФ А. Сердюков в своей речи также отметил важность армяно-российских теплых отношений, которые позволяют более результативно работать: «Был обсужден широкий круг вопросов, задачи военно-технического сотрудничества, ход выполнения программы сотрудничества на 2012 год между оборонными ведомствами, проекты 2013 года. Хочу также отметить, что учение «Взаимодействие-2012» свидетельствует о высоком уровне гармоничности действий и боевой готовности», - отметил Министр обороны РФ.