ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի գլխավորած պատվիրակության այցը Հունաստան
13 Նոյեմբերի, 2012 00:00Պաշտոնական այցով նոյեմբերի 12-14-ը Հունաստանում գտնվող ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար պարոն Պանոս Պանայոտապուլոսի և Հունաստանի ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Միխաիլ Կոստարակոսի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են երկկողմ ռազմական համագործակցությանն առնչվող հարցեր, մասնավորապես` զորքերի մարտական ծառայության և մարտական ապահովման ստորաբաժանումների գործունեությունը համակարգող գլխավոր շտաբերի համապատասխան ստորաբաժանումների միջև երկկողմ համագործակցությանը, ռազմական կրթությանը, ոչ-դասական մարտի վարման ուղղությամբ պատրաստությանը, ռազմական արդյունաբերությանը և այլ ոլորտներին առնչվող հարցեր:
Այցի ընթացքում ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետը կայցելի նաև Հունաստանի ցամաքային զորքերի ռազմական ակադեմիա, որտեղ ուսանում են հայ կուրսանտները, և ռազմական արդյունաբերության ձեռնարկություններ:
Արարողակարգային միջոցառումների շրջանակներում ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը այցելել և ծաղկեպսակ է դրել Անհայտ զինվորի հուշարձանին:

Визит делегации, возглавляемой Начальником Главного Штаба ВС РА, генерал-полковником Юрием Хачатуровым в Грецию
13 Ноября, 2012 00:00С 12-го по 14-е ноября находящаяся с официальном визитом в Греции делегация, возглавляемая Начальником Главного Штаба ВС РА, генерал-полковником Юрием Хачатуровым провела встречи с Министром национальной обороны Греческой Республики господином Паносом Панайотапулосом и Начальником Главного Штаба Национальной обороны Греции, генералом Михаилом Костаракосом.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся двустороннего военного сотрудничества, в частности, связанные с двусторонним сотрудничеством между соответствуюшими подразделениями главных штабов, курирующими деятельность подразделений боевой службы и боевого обеспечения войск, военным образованием, подготовкой в направлении ведения нетрадиционного боя, военной промышленностью, а также другими сферами.
В ходе визита Начальник ГШ ВС РА посетит также военную академию сухопутных войск Греции, где учатся армянские курсанты, а также предприятия военной промышленности.
В рамках протокольных мероприятий Начальник ГШ ВС РА, генерал-полковник Юрий Хачатуров посетил памятник Неизвестному солдату и возложил к нему венок.