ՆԱՏՕ-ի գնահատող խմբի այցը Հայաստան
28 Փետրվարի, 2013 00:00ՀՀ-ՆԱՏՕ անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) և պլանավորման ու վերանայման գործընթացի (ՊՎԳ) շրջանակներում ՀՀ ՊՆ հանձնառությունների ընթացքը գնահատելու նպատակով ս.թ. փետրվարի 25-ից մարտի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի Հանրապետությունում էր գտնվում ՆԱՏՕ-ի գնահատող խումբը:
Փետրվարի 25-ին խմբի անդամները այցելեցին ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադ, որտեղ նրանց ներկայացվեց բրիգադի գործունեության վերաբերյալ զեկույց, անդրադարձ կատարելով խաղաղության աջակցության միջազգային գործողություններին զորամիավորման ստորաբաժանումների մասնակցության, բրիգադի կարողությունների զարգացման և փոխգործունակության ամրապնդման ընթացքի վերաբերյալ:
Փետրվարի 26-ից 27-ը գնահատող խումբը ՀՀ ՊՆ-ում հանդիպումներ ունեցավ ՊՆ և ԶՈւ ԳՇ տարբեր ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների հետ, միտված Հայաստանի ստանձնած հանձնառությունների կատարման շուրջ քննարկումներին:
Փետրվարի 28-ին ՆԱՏՕ-ի գնահատող խմբի ղեկավար Գի Ժերբոյին ընդունեց ՀՀ պաշտպանության նախարարը: Հանդիպման ժամանակ ՆԱՏՕ-ի փորձագետը զեկուցեց գնահատման այցի արդյունքների մասին: Պաշտպանության նախարարն իր հերթին, կարևորելով պարոն Գ.Ժերբոյի բազմամյա ներդրումը ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի պաշտանական գերատեսչության փոխգործունակության ամրապնդման հարցում, վերջինիս պարգևատրեց «Ռազմական համագործակցության համար» գերատեսչական մեդալով:
Գնահատող խմբի այցի արդյունքներն ամփոփվեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանի հետ հանդիպման ժամանակ, որի ընթացքում նախանշվեցին նաև Հայաստանի հանձնառությունների կատարման շուրջ Հյուսիսատլանտյան Դաշինքի հետ համագործակցության հետագա ուղիները:

NATO assessment team`s visit to Armenia
28 February, 2013 00:00From February 25 to March 1, NATO`s assessment team was in Armenia, to review the progress on commitments of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia within the framework of the Armenia-NATO Individual Partnership Action Plan (IPAP) and the Planning and Review Process (PARP).
On February 25, the team visited the Armenian Peacekeeping Brigade of the Ministry of Defense, where they were briefed on activities of the brigade, with a reference to the participation of the unit in the international peace support operations, capability building and interoperability improvement processing in the brigade.
On February 26 to 27, the assessment team had meetings with representatives of the various departments of the Ministry of Defense and the General Staff of the Armed forces discussing the fulfilment of commitments assumed by the Republic of Armenia.
On February 28, Guy Gerbeau, the head of the NATO assessment team was hosted by Minister of Defense Seyran Ohanyan. At the meeting the NATO expert reported the findings of the assessment visit. In his turn the Minister of Defense awarded Mr. Gerbeau with the medal of ``Military cooperation`` ,appreciating Mr.Gerbeau`s long-term contribution to strengthening the interoperability of Armenia`s defense agency`s with NATO.
The results of the assessment team`s visit were summarized and evaluated during the meeting with the First Deputy Defense Minister D.Tonoyan. The discussion also outlined the future directions for implementation of Armenia`s commitments in cooperation with the North Atlantic Alliance.