Գեներալ-մայոր, արտակարգ դեսպանորդ և լիազոր նախարար, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Հայկ Քոթանջյանի վերլուծությունը՝ նվիրված Ղարաբաղյան ազգային-ազատագրական շարժման 25-ամյակին
26 Փետրվարի, 2013 00:00Մեր զրուցակիցն է գեներալ-մայոր, Արտակարգ դեսպանորդ և Լիազոր նախարար, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Հայկ Սարգսի Քոթանջյանը: Քսանհինգ տարի առաջ նա, Աֆղանական պատերազմ երկարաժամկետ գործուղումից վերադառնալով և լինելով Հայաստանի Կոմկուսի Կենտկոմի անդամ, զբաղվեց Սումգաիթում իրագործված հայկական ջարդերից տուժածների հիմնական մասի տեղավորմամբ և կենցաղավորմամբ, ադրբեջանական կողմի հետ վարելով հաջող բանակցություններ` կազմակերպեց երեք հազար բաքվեցի հայերի կամավոր փոխանակումը Հայաստանի Հրազդանի շրջանում բնակվող երեք հազար ադրբեջանցիների հետ` փոխանակվողների գույքային իրավունքների ապահովմամբ: Լինելով Վերակառուցման շրջանում Հայաստանի Կոմկուսի Կենտկոմի առաջին քարտուղարի տեսուչ` համադասեց Ղարաբաղյան շարժման քաղաքական վերլուծությունը և այդ գծով մշակումները: Նա նաև ««Հակամարտության-համաձայնության» էթնոքաղաքագիտություն. ազգային անվտանգության քաղաքակրթական առումը»» և «Հայաստանի ազգային անվտանգության ռազմավարության ուղենիշները Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային անվտանգության ճարտարապետության համատեքստում» մենագրական աշխատությունների հեղինակ է: Տվյալ մենագրությունները պատրաստվել են, համապատասխանաբար, ԽՍՀՄ–ՌԴ ԱԳՆ Դիվանագիտական ակադեմիայի Միջազգային հարաբերությունների հետազոտման մեթոդաբանության կենտրոնի հովանու ներքո (1990–1992) և ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանի Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտում (2003–2005): Դոկտոր Քոթանջյանը եղել է Հարվարդի համալսարանի Պետութենագիտության դպրոցի հրավիրված հետազոտող (ԱՄՆ, 2010) և Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի հրավիրված առաջատար պրոֆեսոր (ԱՄՆ, 2011): Գեներալ Քոթանջյանը ՀԱՊԿ-ի գիտափորձաքննական խորհրդի անդամ է:
1991 թ. ապրիլից մինչև դեկտեմբեր` ԽՍՀՄ փլուզման նախաշեմին, Հայկ Քոթանջյանը կատարել է Մոսկվայում Լեռնային Ղարաբաղի վտարանդիական կառավարության արտաքին գործերի նախարարի պարտականություններ :
Որպես 1988 թ. փետրվարից Ղարաբաղյան ազգային-ազատագրական շարժման հետ կապված քաղաքական գործընթացների մասնակից` իմ` քաղաքական գործչի, զինվորական դիվանագետի ու քաղաքագետի պարտքն եմ համարում կարծիքս հայտնել Ղարաբաղյան ազգային-ազատագրական շարժման փառավոր հոբելյանի մասին, մի շարժման, որը հաղթահարեց ներկայումս իր ժողովրդավարական պետականությունը հաջողությամբ կառուցող արցախահայության իրավունքների և ազատությունների նկատմամբ խորհրդային ու հետխորհրդային Ադրբեջանի գաղութատիրական բռնաճնշումը:
Վերակառուցման և հրապարակայնության ընթացքում արցախահայության իրավունքների պաշտպանության համար ծավալված խաղաղ քաղաքացիական շարժումը դարձավ մարտահրավեր` նետված ստալինյան համակարգի իներցիոնությանը, մի համակարգի, որը չէր ընդունում մարդու անհատական և կոլեկտիվ իրավունքների գերակայությունը, արհամարհում էր «Ժողովուրդների հոր» կողմից խորհրդային Ադրբեջանի տիպի մինիկայսրություններում բռնի ներառված ազգային փոքրամասնությունների երազանքները: Արցախահայության ժողովրդավարական կամաարտահայտմանը հետևեցին Սումգաիթում, Կիրովաբադում և Բաքվում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կազմակերպված հայկական ջարդերը, որոնց հայությունը պատասխանեց Արցախում անցկացված օրինապատշաճ հանրաքվեով` ամրագրելով Արցախի բնակչության ազատ լինելու անկոտրում կամքը: Իրավաքաղաքական տեսակետից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը կազմավորվեց Վերակառուցման շրջանում գործող «ԽՍՀՄ-ից միութենական հանրապետության դուրս գալու հետ կապված հարցերի լուծման կարգի մասին» ԽՍՀՄ օրենքի հիման վրա անցկացված հանրաքվեի արդյունքներով` մինչև ԽՍՀՄ գոյության պաշտոնական դադարեցման մասին Ալմա-Աթայի հռչակագրի ստորագրումը :
Ղարաբաղյան հանրաքվեի մյուս առանձնահատկությունն այն է, որ համաձայն ԽՍՀՄ նշված օրենքի` ադրբեջանական փոքրամասնությունը ևս ներառված էր հանրաքվեի նախապատրաստման գործում, թեև հետագայում Բաքվի իշխանությունների ցուցումով բոյկոտեց այն: Դա են վկայում Հանրաքվեի անցկացման հանձնաժողովի պահպանված փաստաթղթերը: Վերակառուցվող ԽՍՀՄ օրենսդրությանը համապատասխան անցկացված հանրաքվեի արդյունքներով օրինական Արցախի Հանրապետության ստեղծումը դարձավ ուղենիշ այն պայքարում, որը միջազգային հանրությունը մղում էր գաղութատիրության դեմ, և Արևելյան Թիմորի, Չեռնոգորիայի, Կոսովոյի և Հարավային Սուդանի ժողովուրդների ազատ կամաարտահայտման իրավունքի օրինապատշաճ իրացման գործընթացի նախակարապետը: Համաշխարհային պրակտիկան ցույց է տալիս, որ հենց այդ ճանապարհով` առանց մետրոպոլիաների միջամտության, իրացվեցին ժողովուրդների ինքնորոշվելու իրավունքները Բանգլադեշում, Էրիթրեայում, Արևելյան Թիմորում, Չեռնոգորիայում, իսկ այժմ նաև Հարավային Սուդանում: Այդ ուղին է ոչ թե նախկին մետրոպոլիաների` ի դեմս Պակիստանի, Եթովպիայի, Ինդոնեզիայի կամ Հարավսլավիա-Սերբիայի և Սուդանի բնակչության, այլ հենց ինքնորոշվող ժողովուրդների շրջանում անցկացված հանրաքվեի միջոցով ազատ կամաարտահայտումը :
Անցած տարիներին ժողովրդավարական և անկախ Արցախի Հանրապետությունում աճեց նոր սերունդ, որը ծնվել է ազատ երկրում` անքակտելիորեն կապված հազարամյա ազգային պատմական ու հոգևոր ժառանգության հետ և ինտեգրված ազատ ազգերի համաշխարհային ընկերակցության մեջ:
Հերոսական քաղաքական պայքարով, այնուհետև նաև գաղութատիրական Ադրբեջանի ագրեսիայի հետմղման սխրագործությամբ ձեռք բերված արցախյան անկախության բարձունքից ուրվագծվում է այն գործիչների շարքը, որոնք առանձնակի ներդրում ունեցան Ղարաբաղի ազգային-ժողովրդավարական ազատագրման և նրա ինքնիշխանության պաշտպանության գործում: Նրանց շարքում պարտք եմ համարում նշել Ղարաբաղի ազատության համար մղված պայքարի առաջին դրոշակակիրներ Հենրիկ Պողոսյանին (Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի ղեկավար և համաժողովրդական եղանակով ընտրված առաջին Խորհրդային կուսակցական առաջնորդ, որի ջանքերով մարզը 1988 թվականին Կրեմլ ուղարկեց Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից դուրս գալու մասին հանրագիրը), Արկադի Մանուչարովին («Կռունկ» կոմիտեի նախագահ), Վաչագան Գաբրիելյանին (ԼՂԻՄ-ի Ազգային խորհրդի նախագահ) և Արթուր Մկրտչյանին (Արցախի խորհրդարանի առաջին խոսնակ–ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի նախագահ):
Անգնահատելի է Արցախի ազգային-ազատագրական շարժման հոգևոր առաջնորդների աստղաբույլի դերը` ի դեմս Ամենայն հայոց կաթողիկոս Վազգեն Առաջինի, մտավորականության փայլուն ներկայացուցիչներ Աբել Աղանբեկյանի, Զորի Բալայանի, Սիլվա Կապուտիկյանի, Սերգեյ Համբարձումյանի, Սերգո Միկոյանի, Անդրեյ Սախարովի, Գալինա Ստարովոյտովայի, Լյուդմիլա Հարությունյանի, Ռաֆայել Իշխանյանի, Հրաչիկ Սիմոնյանի, Ռաֆայել Ղազարյանի, Ռաֆայել Պապայանի, Կոնստանտին Խուդավերդյանի, Լենդրուշ Խուրշուդյանի, Ռազմիկ Նավասարդյանի, Կարեն Յուզբաշյանի, Արցախի թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Պարգև Մարտիրոսյանի և այլոց, որոնք կերտեցին ապագա Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արժեքափիլիսոփայական հիմքերը: Ղարաբաղյան շարժման հունով հայության համախմբման գործում մեծ դեր խաղացին զանգվածային խաղաղ ժողովրդավարական ձեռնարկումների այնպիսի նախաձեռնողներ, ինչպիսիք են Իգոր Մուրադյանը և Ժաննա Գալստյանը: Արցախի ժողովրդավարական պետական շինարարության գործում բացառիկ վաստակ ունեն Ռոբերտ Քոչարյանը, Սերժ Սարգսյանը, Արկադի Ղուկասյանը և Բաքո Սահակյանը: Հայկական անկախ պետականության վերաստեղծմանն ուղղված բարդ և մեծապես անսպասելի մարտահրավերի շեմին Հայաստանի Հանրապետության առաջին իշխանությունների ձեռնարկած առանձին քաղաքական քայլերի հակասականության հետ մեկտեղ հարկ է նշել այն ներդրումը, որ Ղարաբաղյան ազգային-ազատագրական շարժման մեջ ունեցան Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Վազգեն Մանուկյանը, Բաբկեն Արարքցյանը, Աշոտ Մանուչարյանը և ուրիշներ:
Պատշաճը պետք է մատուցել այն ներդրմանը, որ ազգային ինքնորոշման գործում ունեցավ այլախոհական շարժումը` ի դեմս Պարույր Հայրիկյանի և Աշոտ Նավասարդյանի, ինչպես նաև ղարաբաղյան ընդհատակին, որն ստիպված էր ազգային-ազատագրական պայքար մղել Բաքվում 1990 թվականի հունվարին կազմակերպված հակահայկական ջարդերի և դրանց մասնակիցների պատժումից հետո Ղարաբաղում Բաքվի և Մոսկվայի իշխանությունների կողմից հաստատված ռազմաբռնակալական վարչակարգի պայմաններում: Դժվար է գերագնահատել Մոսկվայում Լեռնային Ղարաբաղի վտարանդիական կառավարության քաղաքական-դիվանագիտական և քաղաքական-հետախուզական դերը, մի կառավարության, որը գործում էր 1991 թվականին` Վերակառուցման ձախողման և իր տարածքի ու գերտերության հսկայական ավերիչ կարողություններով օժտված համախումբ հզորության նկատմամբ ԽՍՀՄ վերահսկողության կորստյան փուլում: Գործելով Մոսկվայում 1991 թվականին խիստ գաղտնիության պայմաններում` վտարանդիական կառավարությունը անգնահատելի ծառայություններ մատուցեց այն բանում, որ Հայաստանն ու Արցախը պատեհաժամորեն զգուշացվեցին իրենց գոյության համար օրհասական ներքին և արտաքին սպառնալիքների մասին: Այստեղ պատեհ է հիշատակել ԼՂՀ և ՀՀ անվտանգության բարձրագույն շահերի պաշտպանության գործում 1991 թ. ապրիլ–դեկտեմբեր ամիսներին գործած վտարանդիական կառավարության Ազգային անվտանգության նախարար Մարիուս Յուզբաշյանի և Արդարադատության նախարար Յուրի Բարսեղովի առանձնահատուկ ծառայությունները:
Արտաքին ագրեսիայի սպառնալիքի պայմաններում իշխանությունը նոր ուժերին անարյուն կերպով հանձնելու գործում մեծ դեր ունեն Հայաստանի վերջին կոմունիստական ղեկավարները` ի դեմս Վլադիմիր Մովսիսյանի, Ստեփան Պողոսյանի, Արամ Սարգսյանի և Սերգեյ Բադալյանի:
Ինքնորոշված Արցախի դեմ Ադրբեջանի ձեռնարկած արտաքին ռազմական ագրեսիայի հետմղման ժամանակ առաջ եկավ փայլուն զորապետների մի աստղաբույլ, որոնք ապահովեցին ագրեսորի պատժումը ԼՂՀ ինքնապաշտպանության բանակի ստեղծման և Արցախի Հանրապետության ու Հայաստանի Հանրապետության ռազմական անվտանգության արդյունավետ համակարգի կառուցման միջոցով: Նրանց շարքում առանձնանում են Վազգեն Սարգսյանի, Սերժ Սարգսյանի, Վազգեն Մանուկյանի և Վահան Շիրխանյանի, գեներալներ Նորատ Տեր-Գրիգորյանցի, Գուրգեն Դալիբալթայանի, Քրիստափոր Իվանյանի, Հրաչ Անդրեասյանի, Անատոլի Զինևիչի անունները: Արցախի ազատության համար մղված պայքարում պաշտպանության ղեկավարման գործում աչքի ընկան գեներալներ Սամվել Բաբայանը, Սեյրան Օհանյանը, Արկադի Տեր-Թադևոսովը, Յուրի Խաչատուրովը, Արտյուշա Հարությունյանը, Միքայել Հարությունյանը, Լեոնիդ Մարտիրոսովը, Վիտալի Բալասանյանը, Մանվել Գրիգորյանը, Մովսես Հակոբյանը և շատ ուրիշներ: Ֆիդայական ժողովրդական դիմադրությունից իր ստեղծած անկախության բանակի հովանու ներքո կազմավորված հատուկ նախանշանակման զորքերի տիպի մարտական ջոկատներին անցման գործում մեծ վաստակ ունեցավ ղարաբաղյան ազգային-ազատագրական շարժման հերոս Լեոնիդ Ազգալդյանը: Հարկ է նշել ագրեսիայի հետմղման գործում այն առանձնակի դերը, որ խաղացին Հայոց Սփյուռքի այնպիսի ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են Մոնթե Մելքոնյանը, Ժիրայր Սեֆիլյանը և ուրիշներ:
ՈՒշադրության է արժանի Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքական մշակույթների ձևավորման սկզբունքներում և միտումներում եղած հիմնարար տարբերությունը: Արցախի դեպքում` միջազգային իրավունքի ժողովրդավարական սուբյեկտների ընտանիքին ինտեգրմանը պատրաստվող ժողովրդավարական պետականության նպատակաուղղված առաջմղումը: Իսկ Ադրբեջանի դեպքում` սուլթանական տիպի այնպիսի հակաժողովրդավարական տոհմական բռնապետության կայացումը, որը հասարակության մեջ բռնի կերպով սերմանում է Ալիևների ընտանիքի անհատի պաշտամունքը և համակարգային ֆաշիստական հայատեցությունը, ինչն ուղեկցվում է հարևանների նկատմամբ տարածքային հավակնությունների հիմնավորմանը և ապագա ագրեսիայի արդարացմանը նպատակաուղղված տարածաշրջանային պատմության խեղաթյուրմամբ, ինչպես նաև աճող սերնդի գիտակցության նպատակային ձևավորմամբ: Ալիևյան վարչակարգի գերազգայնամոլության հատկանիշները արտահայտվեցին Ռամիլ Սաֆարովի հերոսացման ձևով, մի վախկոտ մարդասպանի, որը կացնահարեց ՆԱՏՕ-ի ուսուցման միջազգային ծրագրի գծով իր գործընկերոջը` քնած հայ սպային: Ադրբեջանի իշխանությունների այս սադրանքը, որի նպատակն է Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի երեք մշտական անդամների` Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի մասնակցության ձախողումը, դատապարտվեց բոլոր երեք համանախագահ պետությունների իշխանությունների կողմից :
Տոհմական նավթային բռնակալությունից արևելյան տիպի ֆաշիստական վարչակարգին անցմանը Ադրբեջանի հնարավոր նախապատրաստման վկայությունն են ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլիի նկատմամբ ձեռնարկված հալածանքները, որոնք ուղեկցվում էին նրա գրքերի հրապարակային ու զանգվածային հրկիզմամբ և դատապարտվեցին միջազգային հանրության կողմից, որովհետև Այլիսլին խիզախություն ունեցավ իր գեղարվեստական երկում Նախիջևանի Ագուլիս քաղաքում հայերի և կովկասյան թաթարների բարիդրացիության հետ մեկտեղ ճշմարտացիորեն նկարագրելու նաև Նախիջևանի ու Բաքվի խաղաղ հայ բնակչության նկատմամբ թուրքերի և կովկասյան թաթարների ձեռնարկած դաժանությունները: Պաշտոնական և իշխանությունների կողմից կաշառված հասարակական շրջանները նացիստական Գերմանիայի վատագույն ավանդույթներին համահունչ արձագանքեցին բռնաճնշումներով և դավաճանության մեջ մեղադրանքներով: Ակներև են հիտլերյան Գերմանիայի ֆաշիստների կողմից Հայնեի, Մաննի, Ֆրոյդի ու Ռեմարկի գրքերի և Ադրբեջանի ժողովրդական գրող ու արվեստի վաստակավոր գործիչ Այլիսլիի երկերի հրկիզումների միջև զուգահեռները :
Հակահայկական տրամադրությունների բորբոքման քաղաքականությունը ներկայումս չի սահմանափակվում միայն ադրբեջանական ժողովրդի հիմարացմամբ, այլ արտահանվում է միջազգային հանրություն: Այս առումով հատկանշական է հակահայկական տրամադրությունների ուժգնացման գործում Հրեական սփյուռքի ձեռնածվական ներգրավման փորձերով ուղեկցվող` հարևան պետության ղեկավարի կողմից առաջադրված հայատեցության «ղուբայական ազդակի» մերկացումը: Հենց ցեղասպանության հուշահամալիրի ստեղծման մասին Ալիևի կարգադրությամբ է փաստորեն կանոնականացվում Ադրբեջանի հյուսիսում պեղված գերեզմաններում թաղված մարդկանց զանգվածային վախճանի մեղավորների և նրանց ազգային-կրոնական պատկանելության մասին չստուգված մեկնակերպը: Իսրայելի և Հրեական սփյուռքի գործընկերների զայրույթն է առաջացնում այն, որ Ադրբեջանի ղեկավարը պետական արարողակարգի մեջ է ներառում իբր հայերի կողմից կոտորված հրեաների աճյունների վրա կանգնեցված հուշահամալիրի այցելությունները հրեական կազմակերպությունների ղեկավարների կողմից, մինչդեռ իրականում այնտեղ հանգչում են այն հայերի աճյունները, որոնք զանգվածաբար սպանվել են 1918 թ. թուրք գեներալ Խալիլ փաշայի գլխավորած Կովկասյան իսլամական բանակի և կովկասյան թաթարների հրոսակախմբերի` Ադրբեջանի հյուսիսով կատարված ռազմարշավի ժամանակ :
Տվյալ փաստը հատկանշական է այն առումով, որ արտացոլում է ժողովուրդների միջև վստահության` որպես հակամարտության լուծման և ադրբեջանցի ու հայ ժողովուրդների միջև կայուն խաղաղության հաստատման հիմնարար հենքի խարխլման քաղաքականության էությունը: Բաքվի իշխանությունները առանձնակի տեղ են տալիս Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանության մասին տեղեկույթի գիտակցական աղավաղմանը: 1.5 միլիոն զոհված հայերի հիշատակի նկատմամբ անարգանքի պետական քարոզումը դուրս է գալիս առանձին հրապարակումների շրջանակից` ձեռք բերելով Բաքվի իշխանությունների կողմից ուղղորդվող սրբապղծության ձև: Որպես Արևելյան Անդրկովկասի պատմության գռեհիկ խեղաթյուրման օրինակ կարելի է նշել հայ բնակչության նկատմամբ քսաներորդ դարի սկզբին կատարված եղեռնական ոճրագործությունների քաղաքական հավասարակշռումը «Ադրբեջանցիների նկատմամբ ձեռնարկված ցեղասպանությամբ», որը երբեք էլ տեղի չի ունեցել: Այդ կեղծարարության հիման վրա 1998 թ. Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահը հրապարակեց «Ադրբեջանցիների դեմ ցեղասպանության մասին» հրամանագիրը: Անգամ Բաքվի մտավորականության ներկայացուցիչները նեղ վստահական շրջանում ծանակում են հայ և ռուս ժողովուրդների դեմ «ադրբեջանական ժողովրդի քաղաքական համախմբման» այս անազնիվ և վտանգավոր եղանակը: Նրանք քաջ գիտեն, որ իրականում տեղի են ունեցել Օսմանյան Թուրքիայի ռազմարշավային կորպուսի և տարածաշրջանում նրա մանկլավիկների` ի դեմս անդրկովկասյան թաթարների կողմից Անդրկովկասում հայերի կոտորածներ և հայերի դիմադրություն, ինչպես եղավ նաև հետագայում` ի պատասխան Սումգաիթում 1988 թ. և Բաքվում 1990 թ. տեղի ունեցած խաղաղ հայ բնակչության ջարդերի :
Իր ժողովրդի հիմարացման և միջազգային հանրության քաղաքական շրջանների ապատեղեկացման փորձերի օրինակ է Խոջալուի ողբերգության զոհերի նկատմամբ դիապղծության հեղինակների նենգափոխման Բաքվի վարչակարգի` շռայլորեն վարձատրվող քարոզարշավը: Տվյալ սադրանքի` որպես Բաքվում իշխանության համար մղվող քաղաքական պայքարի գործիքի մանրամասները թարմ հետքերով շարադրված են Ադրբեջանի նախագահ Այազ Մութալիբովի հայտնի հարցազրույցում, որը նա տվել էր չեխ լրագրող Դանա Մազալովային: Հայկական կողմն ունի բոլոր ապացույցներն այն բանի, որ զոհվածների դիակները գտնվում էին Աղդամի մոտակայքում` այդ ժամանակ ադրբեջանական իշխանությունների պատասխանատվության գոտում, նրանց Զինված ուժերի վերահսկողության տակ, և հայերի անմիջական շփումը զոհվածների մարմինների հետ դրանց խեղումներ պատճառելու նպատակով պարզապես հնարավոր չէր :
Միջազգային հանրությունը իր ուշադրությունն է սևեռում այն հաճախակի դարձած քննադատության վրա, որը հնչեցվում է ինչպես Ադրբեջանի իշխանությունների հասցեին` կապված օրենսդրության թողտվության և արտասահմանյան պաշտոնյաներին կաշառելու հետ, այնպես էլ ուղղված այն միջազգային կազմակերպություններին, որոնք մասնակցում են Ղարաբաղյան կարգավորմանն ու նման քաղաքական կոռուպցիայի փաստերի նկատմամբ հանդուրժողականություն են ցուցաբերում :
Իսկ որո՞նք են Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղենիշները:
Շեշտելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի երեք մշտական անդամների` Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի համանախագահությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի այն գործունեության կարևորությունը, որն ուղղված է կանխելու Ղարաբաղում իրադրության վերաճումը նոր պատերազմի, հարկ ենք համարում բոլոր շահագրգիռ կողմերի ուշադրությունը հրավիրելու այն իրատեսական քաղաքականության ուղեգծի վրա, որը կարող է հանգեցնել Հայաստանի, Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև կայուն խաղաղության հաստատմանը: Դրա հիմքում Ադրբեջանի կողմից 1991 թ. հանրաքվեի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության օրինականության ճանաչումն է: 1992–1994 թթ. Ղարաբաղյան պատերազմի արդյունքներով փակ բանակցությունների մասնակիցները վկայում են, որ հակամարտության նման արդյունավետ լուծման հնարավորությանը իր հայ հակընկերների հետ հակված էր նաև Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևը:
Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության ու անվտանգության հաստատման և միջազգային հանրությանը նրա ինտեգրման գործոններից մեկը կարող է լինել Ադրբեջանի, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության նախապատրաստումը ԼՂՀ ճանաչմանը, ինչպես նաև ԼՂՀ անվտանգության գոտին կազմող մի շարք տարածքների կարգավիճակի վերաբերյալ Ադրբեջանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև զուգահեռ ընթացող բանակցություններին` բոլոր երեք անկախ պետությունների բնակչության անվտանգության ու կայուն զարգացման երաշխավորմամբ:
Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման նկատմամբ «խելացի ուժի» կիրարկման արդյունավետության գրավական կարող է առաջին հերթին դառնալ Ադրբեջանի ղեկավարության դիրքորոշման փոփոխումը սպառազինությունների մրցավազքից, ԼՂՀ և Հայաստանի նկատմամբ Հարավային Կովկասի բնիկ ժողովուրդների պատմության նենգափոխման վրա հիմնվող տարածքային հավակնություններից և միջազգային իրավունքի առանձին նորմերով աճպարարությունից դեպի հակամարտության համընդգրկուն լուծման գործում իրատեսական փոխզիջում ` ի շահ հայ և ադրբեջանական ժողովուրդների միջև կայուն խաղաղության:
Նման «վերաբեռնման» հաջողությունը պայմանավորված կլինի Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի միջև, ինչպես նաև նրանց և Ղարաբաղյան հակամարտության բոլոր կողմերի` Հարավային Կովկասի անվտանգության և կայուն ժողովրդավարական զարգացման համար իրենց ժողովուրդների և համաշխարհային ընկերակցության առջև պատասխանատվություն կրող Ադրբեջանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև անվտանգային համագործակցության աճմամբ:
Հակամարտության խաղաղ լուծման նկատմամբ հայկական կողմի պատրաստակամության գրավականն է Սերժ Սարգսյանի` որպես նոր ժամկետով ՀՀ Նախագահի վերընտրությունը, քանի որ նա ունի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատման մեջ շահագրգռված բոլոր հիմնական գործող անձերի հետ կշռադատված համագործակցության փորձ:

Генерал-майор, чрезвычайный посланник и полномочный министр, доктор политических наук ГАЙК КОТАНДЖЯН - к 25-летию Карабахского национально-освободительного движения
26 Февраля, 2013 00:00Сегодня наш собеседник генерал-майор, Чрезвычайный Посланник и Полномочный Министр, доктор политических наук Гайк Саргисович Котанджян. 25 лет назад ему, вернувшемуся из долгосрочной командировки на афганскую войну, в бытность членом ЦК Компартии Армении, довелось размещать и обустраивать основную часть жертв антиармянских погромов в Сумгаите, вести успешные переговоры с азербайджанской стороной и организовывать добровольный обмен трех тысяч бакинских армян на трех тысяч азербайджанцев – жителей Разданского района Армении – с обеспечением имущественных прав обмениваемых контингентов. Котанджян, будучи Инспектором при Первом секретаре ЦК КПА в период Перестройки, координировал политический анализ и разработки по Карабахскому движению. Он автор монографических исследований ”Этнополитология ”конфликта-консенсуса”: Цивилизационный аспект национальной безопасности”, а также ”Ориентиры стратегии национальной безопасности Армении в контексте архитектуры региональной безопасности Южного Кавказа”, подготовленных, соответственно, под эгидой Центра методологии исследования международных отношений Дипломатической Академии МИД СССР–РФ (1990-92) и в Институте национальных стратегических исследований Национального университета обороны США (2003-2005). Доктор Котанджян был приглашенным исследователем Школы государствоведения Гарвардского университета (США, 2010) и приглашенным ведущим профессором в Институте национальных стратегических исследований (США, 2011). Генерал Котанджян является членом Научно-экспертного совета ОДКБ.
С апреля по декабрь 1991 года, в преддверии распада СССР, Гайк Котанджян исполнял обязанности Министра иностранных дел в составе Правительства Нагорного Карабаха в изгнании в Москве.
Как участник политических процессов, связанных с Карабахским национально-освободительным движением начиная с февраля 1988 года, считаю своим долгом политика, военного дипломата и политолога высказаться о славном юбилее Карабахского национально-освободительного движения, преодолевшего колониальное засилье советского и постсоветского Азербайджана над правами и свободами арцахского армянства, ныне успешно строящего свою демократическую государственность.
Мирное гражданское движение в защиту прав армянства Арцаха в процессе Перестройки и Гласности стало вызовом инерции сталинской системы, не признававшей приоритетность индивидуальных и коллективных прав человека, игнорировавшей чаяния национальных меньшинств, загнанных волею “отца народов” в миниимперии типа советского Азербайджана. Последовавшим за демократическим волеизъявлением армянства Арцаха погромам, организованным властями Азербайджана в Сумгаите, Кировабаде и Баку, армянство ответило законосообразным референдумом в Арцахе, зафиксировавшим непреклонную волю его населения к свободе. В политико-правовом смысле Нагорно-Карабахская Республика образовалась в результате референдума на основе Закона СССР периода Перестройки "О порядке решения вопросов, связанных с выходом союзной республики из СССР" в период его правоприменения - до подписания Алма-Атинской Декларации об официальном прекращении существования СССР.
Другой особенностью Карабахского референдума является то, что азербайджанское меньшинство в соответствии с вышеупомянутым Законом СССР было вовлечено в процесс подготовки референдума, хотя впоследствии по указке бакинских властей его бойкотировало. Об этом свидетельствуют сохранившиеся документы Комиссии по проведению референдума. Создание легитимной Республики Арцах в результате референдума, проведенного в соответствии с законодательством перестроечного СССР, стало вехой в борьбе международного сообщества против колониализма и предтечей процесса законосообразной реализации права свободного самоопределения народов в Восточном Тиморе, Черногории, Косово и Южном Судане. Мировая практика свидетельствует, что именно таким путем - без вмешательства метрополии - были реализованы права народов на самоопределение в Бангладеше, Эритрее, Восточном Тиморе, Черногории, а ныне и в Южном Судане посредством свободного волеизъявления на референдумах среди именно самоопределяющихся народов, а не населения их бывших метрополий в лице Пакистана, Эфиопии, Индонезии или Югославии-Сербии и Судана.
За прошедшие годы в демократической и независимой Республике Арцах выросло новое поколение, рожденное в свободной стране, неделимо связанной с тысячелетним национальным историческим и духовным наследием и интегрированной в мировое сообщество свободных наций.
С высоты независимости Арцаха, добытой героической политической борьбой, а затем и подвигом отражения агрессии колониального Азербайджана, вырисовывается ряд деятелей, внесших особый вклад в дело национально-демократического освобождения Карабаха и защиты ее суверенитета. Среди них считаю долгом отметить первых знаменосцев борьбы за свободу Карабаха Генриха Погосяна (глава Нагорно-Карабахской Автономной Области и первый всенародно избранный советский партийный лидер, чьими стараниями область направила петицию в Кремль о выходе из состава Азербайджанской ССР в 1988), Аркадия Манучарова (Председатель комитета «Крунк»), Вачагана Габриеляна (председатель Национального Совета НКАО) и Артура Мкртчяна (первый спикер арцахского Парламента - Председатель Верховного Совета НКР).
Неоценима роль плеяды духовных лидеров национально-освободительного движения Арцаха в лице Католикоса всех армян Вазгена Первого, блестяших представителей интеллигенции Абела Аганбекяна, Зория Балаяна, Сильвы Капутикян, Сергея Амбарцумяна, Серго Микояна, Андрея Сахарова, Галины Старовойтовой, Людмилы Арутюнян, Рафаела Ишханяна, Грачика Симоняна, Рафаела Казаряна, Рафаела Папаяна, Константина Худавердяна, Лендруша Хуршудяна, Размика Навасардяна, Карена Юзбашяна, Предводителя Арцахской епархии Архиепископа Паргева Мартиросяна и других, сформировавших ценностно-философский фундамент будущей Нагорно-Карабахской Республики. Велико значение в консолидации армянства в Арцахе и Армении в русле Карабахского движения деятельности таких зачинателей массовых мирных демократических акций, как Игорь Мурадян и Жанна Галстян. Исключительно важны заслуги в государственном строительстве арцахской демократии Роберта Кочаряна, Сержа Саргсяна, Аркадия Гукасяна и Бако Саакяна. При всей противоречивости отдельных политических шагов, предпринятых первыми властями Республики Армения на пороге сложного и во многом неожиданного вызова воссоздания независимой армянской государственности, следует отметить вклад в Карабахское национально-освободительное движение Левона Тер-Петросяна, Вазгена Манукяна, Бабкена Араркцяна, Ашота Манучаряна и других.
Воздания должного требует вклад в национальное самоопределение диссидентского движения в лице Паруйра Айрикяна и Ашота Навасардяна, а также карабахского подполья, вынужденного вести национально-освободительную борьбу в условиях военно-диктаторского режима, установленного бакинскими и московскими властями в Карабахе – после антиармянских погромов и наказания погромщиков в Баку в январе 1990 г. Трудно переоценить политико-дипломатическую и политико-разведывательную роль действовавшего в 1991 году в Москве Правительства Нагорного Карабаха в изгнании на этапе провала Перестройки и потери контроля СССР над собственной территорией и чудовищной по своей разрушительности совокупной мощью сверхдержавы. Правительство в изгнании, в 1991 году действуя в Москве в условиях строгой конспирации, оказало неоценимые услуги в том, чтобы Армения и Арцах были своевременно предупреждены о надвигающихся внутренних и внешних угрозах их существованию. Здесь уместно подчеркнуть специальные заслуги в защите высших интересов безопасности НКР и РА действовавших в апреле – декабре 1991 года Министра национальной безопасности Правительства в изгнании - Мариуса Юзбашяна и Министра Юстиции Юрия Барсегова.
Велика роль последних коммунистических руководителей Армении Владимира Мовсесяна, Степана Погосяна, Арама Саркисяна и Сергея Бадаляна в обеспечении бескровной передачи власти – перед угрозой внешней агрессии – новым национальным силам.
Отражение внешней военной агрессии Азербайджана против самоопределившегося Арцаха выдвинуло плеяду блестящих военачальников, обеспечивших наказание агрессора путем создания армии самообороны НКР и строительства эффективной системы военной безопасности Республики Арцах и Республики Армения. Среди них выделяются имена Вазгена Саргсяна, Сержа Саргсяна, Вазгена Манукяна и Ваана Ширханяна, генералов Нората Тер-Григорьянца, Гургена Далибалтаяна, Христофора Иваняна, Грача Андреасяна, Анатолия Зиневича. В боях за свободу Арцаха в руководстве обороной выделились генералы Самвел Бабаян, Сейран Оганян, Аркадий Тер-Тадевосов, Юрий Хачатуров, Артюша Арутюнян, Микаэл Арутюнян, Леонид Мартиросов, Виталий Баласанян, Манвел Григорян, Мовсес Акопян и многие другие. На этапе перехода от фидаинского народного сопротивления к формированию боевых отрядов спецназовского типа под эгидой созданной им Армии Независимости отличился герой карабахского национально-освободительного движения Леонид Азгалдян. Следует отметить особую роль в отражении агрессии таких представителей армянской Диаспоры, как Монте Мелконян, Жирайр Сефилян и другие.
Требует внимания фундаментальное расхождение принципов и тенденций формирования политических культур Республики Арцах и Азербайджанской Республики. В случае с Арцахом – целенаправленное продвижение демократической государственности, готовящей себя к интеграции в семейство демократических субъектов международного права. В случае же с Азербайджаном – становление антидемократической династийной диктатуры султанатского типа, насаждающей в обществе культ личности семьи Алиевых и системную фашистскую армянофобию с фальсификацией истории региона, нацеленной на территориальные претензии и оправдание будущих агрессий в отношении соседей, а также манипуляцией сознанием подрастающего поколения. Симптоматика гипер-шовинизма алиевского режима выражена в героизации Рамиля Сафарова - трусливого убийцы спящего коллеги по международной программе обучения НАТО, армянского офицера. Данная провокация властей Азербайджана, нацеленная на подрыв участия трех постоянных членов Совета Безопасности ООН – России, США и Франции – в формате Сопредседательства Минской группы в процессе мирного разрешения Карабахского конфликта, была осуждена властями всех трех государств – сопредседателей.
О возможной подготовке Азербайджана к переходу от династийной нефтяной диктатуры к фашистскому режиму восточного типа свидетельствует осужденная международным сообществом вакханалия преследования - с публичным и массовым сожжением книг - азербайджанского писателя Акрама Айлисли, рискнувшего в своем художественном произведении правдиво описать наряду с добрососедством армян и кавказских татар в нахиджеванском городе Агулисе также жестокости турков и кавказских татар в отношении мирного армянского населения Нахиджевана и Баку. Официальные и ангажированные властью общественные круги в худших традициях нацистской Германии откликнулись репрессиями и обвинениями в предательстве. Налицо параллели между кострами из книг Гейне, Манна, Фрейда и Ремарка, сжигаемых фашистами гитлеровской Германии, и изданий народного писателя и заслуженного деятеля искусств Азербайджана.
Политика разжигания антиармянских настроений в настоящее время не ограничивается лишь оглуплением азербайджанского народа, но и эскпортируется в международное сообщество. Характерно разоблачение "губинского" импульса ксенофобии в отношении армян, с попытками манипулятивного вовлечения еврейской Диаспоры в нагнетание антиармянских настроений, заданного главой соседнего государства. Именно его распоряжением о создании мемориального комплекса геноцида фактически канонизируется непроверенная версия о виновниках массовой кончины людей, захороненных в раскопанных могилах на севере Азербайджана и их национально-конфессиональной принадлежности. Коллеги из Израиля и еврейской Диаспоры возмущаются тем, что глава Азербайджана включает в государственный протокол посещения руководителями еврейских организаций мемориала, построенного якобы над останками вырезанных армянами евреев, а на самом деле – над захоронениями армян, убитых в результате экспедиционного рейда по северу Азербайджана в 1918 году Кавказской исламской армии во главе с турецким генералом Халилом пашой и банд кавказских татар.
Данный факт симптоматичен тем, что отражает суть политики разрушения доверия между народами как фундаментальной основы разрешения конфликта и установления прочного мира между азербайджанским и армянским народами. Власти Баку уделяют особое место сознательному искажению информации о Геноциде армян в Османской империи. Государственная пропаганда неуважения к памяти 1,5 миллионов погибших армян выходит за рамки отдельных публикаций, принимая форму направляемого властями Баку святотатства. В качестве примеров грубой фальсификации истории Восточного Закавказья можно привести попытки политиканского "уравновешивания" имевших место в начале XX века геноцидальных преступлений против армянского населения несуществовавшим "геноцидом против азербайджанцев". На основе этих фальсификаций в 1998 году издан Указ Президента Азербайджанской республики "О геноциде против азербайджанцев". Сами представители бакинской интеллигенции в узком доверительном кругу иронизируют по поводу этого бесчестного и опасного способа политической "консолидации азербайджанского народа" против армянского и русского народов. Они знают, что на самом деле в начале XX века имели место резня армян в Закавказье экспедиционным корпусом Османской Турции и ее приспешников в регионе в лице закавказских татар и сопротивление армян, как и в последующем - в ответ на погромы мирного армянского населения в Сумгаите в 1988 году и в Баку в 1990 году.
Примером оболванивания собственного народа и попыток дезинформации политических кругов мировой общественности является щедро оплачиваемая кампания бакинского режима по фальсификации авторства глумления над телами жертв Ходжалинской трагедии. Подробности данной провокации как инструмента политической борьбы за власть в Баку по свежим следам изложены в известном интервью Президента Азербайджана Аяза Муталибова чешской журналистке Дане Мазаловой. Армянская сторона имеет все доказательства того, что трупы погибших находились в окрестностях города Агдама, бывшего в то время в зоне ответственности азербайджанских властей, под контролем их военных сил, и физический контакт армян с телами погибших с целью нанесения увечий телам этих жертв был невозможен.
Международное сообщество фокусирует внимание на участившейся критике властей Азербайджана в связи с попустительством законодательства и практикой дачи взяток должностным лицам иностранных государств и междунaродных организаций, участвующих в процессе урегулирования Карабахского конфликта и демонстрирующих толерантное отношение к фактам подобной политической коррупции.
Каковы же ориентиры мирного разрешения Карабахского конфликта?
Подчеркивая важность деятельности Минской группы ОБСЕ под сопредседательством трех постоянных членов Совета Безопасности ООН – РФ, США и Франции – по недопущению скатывания обстановки в Карабахе в новую войну, следует обратить внимание всех заинтересованных сторон на тот путь реалистической политики, который может привести к установлению прочного мира между Арменией, Азербайджаном и Нагорным Карабахом. Он лежит через признание Азербайджаном законности референдума 1991 г. и независимости Нагорно-Карабахской Республики. Участники конфиденциальных переговоров по итогам Карабахской войны 1992-1994 гг. свидетельствуют, что к возможности подобного эффективного разрешения конфликта вместе со своими армянскими контрпартнерами склонялся также бывший президент Азербайджана Гейдар Алиев.
Подготовка населения Азербайджана, Армении и Нагорного Карабаха к признанию НКР, а также к параллельным переговорам между Азербайджанской Республикой, Нагорно-Карабахской Республикой и Республикой Армения относительно статуса ряда территорий, составляющих зону безопасности НКР, - с гарантированием безопасности населения и стабильного развития всех трех независимых государств - может стать одним из факторов установления прочного мира и безопасности на Южном Кавказе и его интеграции в международное сообщество.
Залогом эффективности применения "умной силы" к разрешению Карабахского конфликта, в первую очередь, может стать переориентация позиции руководства Азербайджана от гонки вооружений, территориальных претензий к НКР и Армении, основанных на фальсификации истории коренных народов Южного Кавказа, и манипулирования отдельными нормами международного права к реалистическому компромиссу во всеобъемлющем разрешении конфликта в интересах прочного мира между армянским и азербайджанским народами.
Успешность подобной "перезагрузки" будет обусловлена наращиванием безопасностного сотрудничества между Россией, США и Францией, а также между ними и всеми тремя сторонами Карабахского конфликта - Азербайджанской Республикой, Нагорно-Карабахской Республикой и Республикой Армения, разделяющими ответственность перед своими народами и мировым сообществом за безопасность и устойчивое демократическое развитие Южного Кавказа.
Залогом готовности армянской стороны к мирному разрешению конфликта является недавнее переизбрание Президентом РА на новый срок Сержа Саргсяна, имеющего опыт взвешенного сотрудничества со всеми основными акторами, заинтересованными в установлении мира и безопасности в регионе Южного Кавказа.