22 Փետրվարի, 2013 00:00ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Ա. Հովհաննիսյանը պարզաբանել է ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած տեղեկություններն այն մասին, թե Բրյուսելում, ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում ընթացող Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած գործողություններին մասնակցող երկրների պաշտպանության նախարարների հանդիպման ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարարը հայկական կողմի մեծ կորուստների պատճառով դիմել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարին՝ խնդրելով վերջ դնել հրադադարի ռեժիմի խախտումներին:
«Ադրբեջանն ինչպես միշտ իր համար ցանկալին փորձում է իրականության տեղ ընդունել: Հայկական կողմը երբեք էլ չի թաքցրել, որ իր համար հրադադարի ռեժիմի խախտումներն անընդունելի են և տարբեր առիթներով կոչ է արել ադրբեջանական կողմին չխախտել հրադադրի ռեժիմի կանոնները: Ընդ որում, խոսք է գնում ոչ միայն հայկական կողմի, այլ առհասարակ սահմանագծում արձանագրվող երկուսետեք կորուստներին: ՀՀ պաշտպանության նախարարը կոչ է արել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարին հարգել հրադադարի ռեժիմի կանոնները, ինչը թույլ կտա զերծ մնալ երկուստեք զոհերից»,- հայտարարել է ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղարը:

22 Февраля, 2013 00:00Пресс-секретарь МО РА А.Ованнисян пояснил распространенную азербайджанскими СМИ информацию о том, что в Брюсселе, во время проходящей в штаб-квартире НАТО встречи министров обороны государств, участвующих в операциях под командованием НАТО в Афганистане, Министр обороны РА Сейран Оганян из-за больших потерь армянской стороны обратился к министру обороны Азербайджана с просьбой положить конец нарушениям режима прекращения огня.
«Азербайджан всегда пытается желаемое выдать за действительное. Армянская сторона никогда не скрывала, что для нее нарушения режима прекращения огня неприемлемы, и по различным случаям призывала азербайджанскую сторону не нарушать правила режима прекращения огня. При этом речь идет не только о потерях армянской стороны, а вообще о фиксируемых на границе потерях обеих сторон. Министр обороны РА призвал министра обороны Азербайджана уважать правила режима прекращения огня, что позволит избежать жертв с обеих сторон», - заявил Пресс-секретарь Министра обороны РА.