Հայաստանում էր ԳԴՀ տեսչական խումբը
13 Հոկտեմբերի, 2012 00:00ՀՀ ՊՆ ՊՔ վարչության սպառազինության վերահսկողության խաղաղապահ և հումանիտար գործողությունների համադրման բաժնի և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Սպառազինության վերահսկողության կենտրոնի միջև ձեռք բերված երկկողմ համագործակցության և Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին (ԵՍԶՈՒ) պայմանագրի շրջանակներում ս.թ. հոկտեմբերի 8-ից 12-ը ԳԴՀ բազմազգ տեսչական խումբը «Հայտարարված վայրի» ուսումնական տեսչություն է իրականացրել ՀՀ ԶՈՒ զրահատանկային տեխնիկայի նորոգման տեխնիկական բազաներից մեկում:
Տեսչության հիմնական նպատակներն էին տեսչական ստուգման արդյունքում արձանագրված սպառազինության և տեխնիկայի հաշվառումն ու դրանց տեսակավորումը, ԵՍԶՈՒ պայմանագրի դրույթների համաձայն տեսչության կազմակերպման և անցկացման, առաջատար խմբի գործողությունների, սպառազինության և տեխնիկայի կրճատման և ոչնչացման գործընթացների, պայմանագրի անդամ երկրի կողմից պայմանագրով սահմանափակվող սպառազինության ու տեխնիկայի ձեռքբերման և տարանցիկ փոխադրման գործընթացների վերաբերյալ ծանուցագրերի առաքման, ԵԱՀԿ տեղեկատվական ցանցում տվյալների ներմուծման և նմանատիպ այլ հարցերի հետ կապված խորհրդատվությունը և փորձի փոխանակումը, սպառազինության վերահսկման ոլորտում ՀՀ-ԳԴՀ ռազմական համագործակցության ընդլայնումը:

В Армении находилась экспертная группа ФРГ
13 Октября, 2012 00:00В рамках достигнутого двустороннего сотрудничества между отделом совмещения миротворческих и гуманитарных действий контроля за вооружениями управления ОП МО РА и Центром по контролю за вооружениями Федеративной Республики Германия и в рамках Договора об обычных вооруженных силах в Европе (ДОВСЕ) с 8-го по 12-е октября многонациональная инспекционная группа ФРГ провела учебную инспекцию «Объявленного места» на одной из технических баз ремонта бронетанковой техники ВС РА.
Основными целями инспекции являлись учет в результате инспекционной проверки зафиксированного вооружения и техники и их классификация, консультации и обмен опытом в вопросах направления извещений относительно организации и проведения инспекции согласно положениям ДОВСЕ, действий передовой группы, процессов сокращения и уничтожения вооружений и техники, приобретения и транзитной перевозки ограниченных договором вооружений и техники государствами-членами договора, ввода данных в информационные сети ДОВСЕ, а также в схожих вопросах, расширение военного сотрудничества РА-ФРГ в сфере контроля за вооружениями.