Սեյրան Օհանյանը այցելել է «ԴիջիԹեք էքսպո-2012» միջազգային ցուցահանդես
6 Հոկտեմբերի, 2012 00:00Ս.թ. հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերյան Օհանյանը այցելել է Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտի «Երևան Էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում անցկացվող «ԴիջիԹեք Էքսպո-2012» տեխնոլոգիական 8-րդ ամենամյա միջազգային ցուցահանդես:
Նախարարին ներկայացվել են տեղեկատվական, հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտի հայրենական և արտասահմանյան կազմակերպությունների տաղավարներում ցուցադրված արտադրատեսակները, ՏՏ սարքավորումների և համակարգերի, ինժեներական և բարձր տեխնոլոգիական, համակարգչային գրաֆիկայի և մուլտիմեդիայի լուծումները, ինչպես նաև էլեկտրոնային կառավարման ոլորտի զարգացման հնարավորությունները: Սեյրան Օհանյանին հատկապես հետաքրքրել են ռազմական արդյունաբերության ոլորտում նորարական լուծումներով մի շարք ցուցանմուշներ, ինչպիսիք են ական որոնող սարքը, անօդաչու թռչող սարքերի մի շարք մոդելներ, նռնականետի, հրաձգային զենքի, զենիթահրթիռային համալիրների վարժասարքերը:
«ԴիջիԹեք Էքսպո-2012»-ի տաղավարներում շրջայցից հետո ռազմական գերատեսչության ղեկավարը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ այս տարի նախատեսվում է կազմակերպել ցուցահանդես, որտեղ իրենց արտադրանքը և ձեռքբերումները կներկայացնեն ռազմական արդյունաբերության ոլորտում պաշտպանության նախարարության հետ ինչպես արդեն համագործակցող, այնպես էլ համագործակցել ցանկացող կազմակերպությունները: «Այդ ցուցահանդեսի ժամանակ ներկայացված ցուցանմուշներին կծանոթանան նաև այս օրերին ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժություներում գտնվող մեր կենտրոնական ապարատի և զորամիավորումների հրամանատարների մեծամասնությունը, ինչի արդյունքում կընդլայնենք և մեր համագործակցությունը, և մեր պատվերները»,- նշել է պաշտպանության նախարարը և հավելել, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կազմել է ռազմական արդյունաբերության զարգացման հայեցակարգ և հայեցակարգից բխող միջոցառումների ծրագիր, որի իրագործումը գերատեսչության այս տարվա գերակա խնդիրներից մեկն է:
Ցուցահանդես այցի շրջանակում պաշտպանության ոլորտին ցուցաբերած ակտիվ աջակցության համար ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը «Գարեգին Նժդեհ» մեդալով պարգևատրել է «Էլտեկ կոմպ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Սուրեն Ավագյանին, «Ազգային գործիքներ» ՍՊԸ-ի ինժեներ-ճարտարապետ Արա Թառումյանին և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների և ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանին:

Сейран Оганян посетил международную выставку «ДиджиТек Экспо-2012»
6 Октября, 2012 00:006-го октября с.г. Министр обороны РА Сейран Оганян посетил 8-ю ежегодную международную технологическую выставку «ДиджиТек Экспо-2012», проводимую в выставочном комплексе «Ереван Экспо» Ереванского научно-иследовательского института математических машин.
Министру были представлены виды продукции, демонстрируемые в павильонах отечественных и зарубежных организаций в сфере информационных, телекоммуникационных технологий, решения ИТ-оборудования и систем, инженерные, высокотехнологичные, компьютерные графические и мультимедийные решения, а также возможности развития сфере электронного управления. Сейрана Оганяна особо заинтересовал ряд экспонатов с инновационными решениями в сфере военной промышленности, таких, как миноискатель, ряд моделей беспилотных летательных аппаратов, тренажеры стрелкового оружия и зенитно-ракетных комплексов.
После обхода павильонов «ДиджиТек Экспо-2012» глава военного ведомства в беседе с журналистами отметил, что в этом году планируется организовать выставку, где свое производство и достижения представят компании, как уже сотрудничающие с Министерством обороны в сфере военной промышленности, так и желающие сотрудничать. «Во время этой выставки с представленными экспонатами ознакомится также большинство командиров нашего центрального аппарата и воинских соединений, находящихся в эти дни на стратегических командно-штабных учениях, в результате чего мы расширим и наше сотрудничество, и наши заказы», - отметил Министр обороны и добавил, что Министерство обороны разработало концепцию развития военной промышленности и программу вытекающих из концепции мероприятий, осуществление которой является одной из приоритетных задач ведомства в этом году.
В рамках визита на выставку за оказание активного содействия оборонной сфере Министр обороны Сейран Оганян наградил медалью «Гарегин Нжде» директора ООО «Элтек комп» Сурена Авакяна, инженера-архитектора ООО «Национальные инструменты» Ара Тарумяна и исполнительного директора Союза предприятий информационных технологий Карена Варданяна.