5 Հոկտեմբերի, 2012 00:00 Հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար պարոն Պետր Միկիսկային:
Պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է պարոն Միկիսկային նշանակման կապակցությամբ և նշել, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կարևորում է Չեխիայի հետ պաշտպանական բնագավառում համագործակցությունը` հույս հայտնելով, որ Չեխիայում և Հայաստանում դեսպանությունների հիմնումից հետո երկկողմ համագործակցությանը նոր խթան կհաղորդվի:
Պարոն Միկիսկան փոխանցել է պաշտպանական բնագավառում համագործակցության չեխական կողմի պատրաստակամությունը` նշելով, որ Հայաստանի հետ տարբեր բնագավառներում համագործակցությունը մեծապես կարևորվում է նաև Չեխիայի կողմից:
Հանդիպման ընթացքում կողմներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին: Պարոն Միկիսկան մասնավորապես հետքրքրվել է սեպտեմբերին անցկացված «Փոխգործակցություն 2012» զորավարժության արդյունքներով և այս օրերին անցկացվող ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժության ընթացքով:
Պաշտպանության նախարարը տեղեկացրել է, որ «Փոխգործակցություն 2012» զորավարժության ընթացքում մասնակից երկրների զորատեսակաները և այլ օժանդակող ստորաբաժանումները ցուցաբերել են ներդաշնակ գործելու բարձր մակարդակ, ինչն էլ հանդիսացել է զորավարժության նպատակը: Իսկ ներկայումս ՀՀ տարածքում իրականացվող ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժության հիմնական նպատակն է հակառակորդի ագրեսիային դիմագրավման հարցում ՀՀ ԶՈՒ, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների փոխգործակցության վերստուգումը:
Սեյրան Օհանյանը նաև ընդգծել, որ Հայաստանում իրականացվող զորավարժությունները միշտ անցկացվել են բաց և թափանցիկ մթնոլորտում. զորավարժությունների խնդիրների և նպատակների վերաբերյալ պարբերաբար տեղեկացվում է ինչպես հասարակությունը, այնպես էլ գործընկերներ երկրները:

5 Октября, 2012 00:005-го октября Министр обороны РА Сейран Оганян принял временного поверенного в делах Чехии в Армении господина Петра Микиску.
Министр обороны поздравил господина Микиску в связи с назначением на должность и отметил, что Министерство обороны РА придает важность сотрудничеству с Чехией в сфере обороны, выразив надежду, что основание посольств в Чехии и Армении придаст новый стимул двустороннему сотрудничеству. Петр Микиска передал готовность чешской стороны к сотрудничеству в сфере обороны, отметив, что сотрудничеству с Арменией в различных сферах придается большая важность также со стороны Чехии.
В ходе встречи стороны коснулись также проблем региональной безопасности. Господин Микиска, в частности, поинтересовался результатами прошедшего в сентябре учения «Взаимодействие-2012» и ходом проводимого в эти дни стратегического командно-штабного учения.
Министр обороны проинформировал, что в ходе учения «Взаимодействие-2012» виды войск и другие содействующие подразделения государств-участников продемонстрировали высокий уровень гармоничного взаимодействия, что и являлось целью учения. А основной целью проводимого в настоящее время на территории РА стратегического командно-штабного учения является проверка взаимодействия ВС РА, государственных органов и органов местного самоуправления в вопросе противодействия агрессии противника.
Сейран Оганян также подчеркнул, что проводимые в Армении учения всегда проводились в открытой и прозрачной атмосфере: о задачах и целях учений регулярно информируется как общество, так и государства-партнеры.