ԱՄՆ ցամաքային զորքերի քոլեջի փորձագիտական խմբի այցը Հայաստան
29 Սեպտեմբերի, 2012 00:00ՀՀ ԶՈւ ավագ սպայակազմի հրամանատարաշտաբային դասընթացների կրթական չափորոշիչների շուրջ փորձագիտական օժանդակություն տրամադրելու նպատակով 2012թ. սեպտեմբերի 26-ից 30-ը Հայաստանի Հանրապետությունում է գտնվում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի «Ֆորտ Լիվենվորֆ» հրամանատարաշտաբային քոլեջի փորձագիտական խումբը:
Սեպտեմբերի 27-ից 28-ը ԱՄՆ ցամաքային զորքերի փորձագիտական խումբը քննարկումներ է անցկացրել ՀՀ ՊՆ Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում` ՀՀ ռազմական կրթության բնագավառում բարեփոխումների իրականացման նպատակով կազմավորված աշխատանքային խմբի հետ: Աշխատանքային երկու օրերի ընթացքում քննարկումներ են ծավալվել ՀՀ ԶՈւ ավագ սպայակազմի հրամանատարաշտաբային դասընթացների մագիստրոսական կրթական չափորոշիչների, ուսումնական նյութերի մշակման, ծրագրային նպատակների, խնդիրների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի վերապատրաստման հարցերով: Այցի արդյունքներն ամփոփվել են սեպտեմբերի 29-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանի հետ կայացած հանդիպման ընթացքում: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հաջորդ տարի իրականացվելիք համատեղ միջոցառումների վերաբերյալ:

Визит экспертной группы сухопутных войск США в Армению
29 Сентября, 2012 00:00С целью предоставления экспертного содействия в части учебных критериев командно-штабных курсов старшего офицерского состава ВС РА с 26-го по 30-е сентября 2012 года в Республике Армения находилась экспертная группа командно-штабного колледжа «Форт Ливенворф» сухопутных войск США.
С 27-го по 28-е сентября экспертная группа сухопутных войск США провела обсуждения в военном институте имени В.Саргсяна МО РА с рабочей группой, созданной для осуществления реформ в сфере военного образования РА. В течение двух дней работы развернулись обсуждения по вопросам учебных критериев, разработки учебных материалов, программных целей, задач и переподготовки профессорско-преподавательского состава магистратурных курсов старшего офицерского состава ВС РА. Результаты визита были подытожены в ходе встречи с Первым заместителем Министра обороны РА Давидом Тонояном, которая состоялась 29-го сентября. Была достигнута договоренность о совместных мероприятиях, которые состоятся в следующем году.