Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի պատվիրակության այցը Հայաստան
27 Սեպտեմբերի, 2012 00:00Հայաստան-Կանզաս նահանգային համագործակցության ծրագրի շրջանակներում ս.թ. սեպտեմբերի 24-ից 28-ը աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետությունում է գտնվում Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի հրամանատար-ադյուտանտ գեներալ, գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելիի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի ընթացքում Կանզասի պատվիրակությունը այցելեց ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադ, «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական» կենտրոն պետական ոչ առևտրային կազմակերպության համակարգմամբ ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ ինժեներական գումարտակի ականազերծման հրահանգիչների համար անցկացվող վարժանքի վայր, ամերիկյան շարժական դաշտային հոսպիտալի բացազատմամբ անցկացվող զորավարժության վայր: Նշված այցերի ընթացքում Կանզասի պատվիրակությունը դիտարկեց Կանզասի ազգային գվարդիայի հրահանգիչների կողմից անցկացվող ականազերծման հրահանգիչների վարժանքը, ինչպես նաև ներկա գտնվեց շարժական դաշտային հոսպիտալի զորավարժության վերջնական փուլին:
Ականազերծման վարժանքի ընթացքում ներկաներին ցուցադրվեց ականադաշտի մաքրման աշխատանքների կազմակերպման տարրեր: Բժշկական զորավարժության ընթացքում ցուցադրվեցին շարժական դաշտային հոսպիտալի բուժանձնակազմի կողմից մարտադաշտում վիրավորվածներին առաջին օգնության ցուցաբերման և օդային տարհանման տարրեր: Բժշկական զորավարժությանը մասնակցում էին նաև Կանզասի ազգային գվարդիայի ներկայացուցիչներ:
Այցի ընթացքում գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելիին ընդունեցին ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը և ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յու.Խաչատուրովը:
Ողջունելով հյուրին` ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր գնահատեց Կանզասի ազգային գվարդիայի հետ ՀՀ պաշտպանության նախարարության համագործակցության մակարդակը և կարևորեց համագործակցության զարգացումը ականազերծման, ռազմաբժշկական կարողությունների զարգացման, ՆԱՏՕ-ի Օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի շրջանակներում խաղաղապահ բրիգադի գնահատման գործընթացում փորձագիտախորհրդատվական աջակցության տրամադրման և այլ ուղղություններով:
Կանզասի ազգային գվարդիայի հրամանատարը, անդրադառնալով Հայաստանի հետ ռազմական ոլորտում համագործակցությանը, բարձր գնահատեց Կանզասի ազգային գվարդիայի զինծառայողների հետ անցկացված վարժանքների ընթացքում հայ զինծառայողների պատրաստության և փոխգործակցելիության մակարդակը: Կողմերը կարևորեցին նաև 2013թ.-ին Հայաստան-Կանզաս նահանգային համագործակցության 10-ամյակը նշելու անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի հետ կայացած հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձան տարածաշրջանային անվտանգությանը և երկկողմ ռազմական համագործակցությանն առնչվող երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Ելնելով համագործակցության ներկայիս մակարդակից, ինչը թույլ է տալիս ներկայումս իրականացնել Հայաստան-Կանզաս համագործակցության երկարատև պլանավորում, այցի ընթացքում մշակվելու է Հայաստան-Կանզաս 5-ամյա համագործակցության պլան:
ԱՄՆ նահանգային համագործակցության ծրագրի շրջանակներում Կանզասը հանդիսանում է Հայաստանի գործընկեր նահանգը 2003թ.-ից, որի շրջանակներում համագործակցություն է իրականացվում ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ԱՄՆ Կանզասի նահանգի ազգային գվարդիայի միջև:

The Visit of the Kansas National Guard’s Delegation to Armenia
Major General Lee Tafanelli, the Adjutant General of Kansas and his delegation paid a working visit to Armenia arranged under the State Partnership Program between Armenian and Kansas from September 24-28.
The delegation visited the Armenian Peacekeeping Brigade, the training center for the instructors of the Engineering Companies of the Armenian Peacekeeping Brigade and the training field for the Expeditionary Medical System deployment, where they watched demining operations and the final stage of EMEDS deployment. During demining action training several elements of mine clearance operations were demonstrated and the Armenian medical staff showed its skills in employing the expeditionary medical support and organizing air evacuation with several Kansas National Guardsmen taking part in trainings. During the visit, Maj.Gen.Lee Tafanelli met with Seyran Ohanyan, Armenian Defense Minister and Colonel-General Yuri Khachaturov, Chief of General Staff of the Armed Forces. Welcoming the guest the minister highly estimated the level of the cooperation between the Kansas National Guard and Defense Ministry of Armenia and highlighted the fostering of this cooperation in humanitarian demining, development of medical capabilities, assistance with expert recommendations in evaluation of Armenian Peacekeeping Brigade’s capabilities under the NATO Operational Capabilities Concept expert recommendations and other fields. With regard to military cooperation with Armenia the Adjutant General of Kansas appraised the preparedness of Armenian service members during joint trainings with Kansas National Guardsmen and the high level of interoperability. Both parties also underlined the significance of the 10th anniversary of the partnership between Armenia and Kansas in 2013. During the meeting with the Chief of the General Staff the parties discussed the regional security and issues of bilateral military cooperation of mutual interest Building on the current level of cooperation between Armenia and Kansas that allows to implement long-term planning it was decided to work out a 5-year plan of cooperation. Kansas and Armenia have been partners since 2003 under one of the State Partnership Programs that provides an avenue for cooperation between the Ministry of Defence of Armenia and the Kansas National Guard.