Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի պատվիրակության այցը Հայաստան
27 Սեպտեմբերի, 2012 00:00Հայաստան-Կանզաս նահանգային համագործակցության ծրագրի շրջանակներում ս.թ. սեպտեմբերի 24-ից 28-ը աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետությունում է գտնվում Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի հրամանատար-ադյուտանտ գեներալ, գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելիի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի ընթացքում Կանզասի պատվիրակությունը այցելեց ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադ, «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական» կենտրոն պետական ոչ առևտրային կազմակերպության համակարգմամբ ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ ինժեներական գումարտակի ականազերծման հրահանգիչների համար անցկացվող վարժանքի վայր, ամերիկյան շարժական դաշտային հոսպիտալի բացազատմամբ անցկացվող զորավարժության վայր: Նշված այցերի ընթացքում Կանզասի պատվիրակությունը դիտարկեց Կանզասի ազգային գվարդիայի հրահանգիչների կողմից անցկացվող ականազերծման հրահանգիչների վարժանքը, ինչպես նաև ներկա գտնվեց շարժական դաշտային հոսպիտալի զորավարժության վերջնական փուլին:
Ականազերծման վարժանքի ընթացքում ներկաներին ցուցադրվեց ականադաշտի մաքրման աշխատանքների կազմակերպման տարրեր: Բժշկական զորավարժության ընթացքում ցուցադրվեցին շարժական դաշտային հոսպիտալի բուժանձնակազմի կողմից մարտադաշտում վիրավորվածներին առաջին օգնության ցուցաբերման և օդային տարհանման տարրեր: Բժշկական զորավարժությանը մասնակցում էին նաև Կանզասի ազգային գվարդիայի ներկայացուցիչներ:
Այցի ընթացքում գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելիին ընդունեցին ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը և ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յու.Խաչատուրովը:
Ողջունելով հյուրին` ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր գնահատեց Կանզասի ազգային գվարդիայի հետ ՀՀ պաշտպանության նախարարության համագործակցության մակարդակը և կարևորեց համագործակցության զարգացումը ականազերծման, ռազմաբժշկական կարողությունների զարգացման, ՆԱՏՕ-ի Օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի շրջանակներում խաղաղապահ բրիգադի գնահատման գործընթացում փորձագիտախորհրդատվական աջակցության տրամադրման և այլ ուղղություններով:
Կանզասի ազգային գվարդիայի հրամանատարը, անդրադառնալով Հայաստանի հետ ռազմական ոլորտում համագործակցությանը, բարձր գնահատեց Կանզասի ազգային գվարդիայի զինծառայողների հետ անցկացված վարժանքների ընթացքում հայ զինծառայողների պատրաստության և փոխգործակցելիության մակարդակը: Կողմերը կարևորեցին նաև 2013թ.-ին Հայաստան-Կանզաս նահանգային համագործակցության 10-ամյակը նշելու անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի հետ կայացած հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձան տարածաշրջանային անվտանգությանը և երկկողմ ռազմական համագործակցությանն առնչվող երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Ելնելով համագործակցության ներկայիս մակարդակից, ինչը թույլ է տալիս ներկայումս իրականացնել Հայաստան-Կանզաս համագործակցության երկարատև պլանավորում, այցի ընթացքում մշակվելու է Հայաստան-Կանզաս 5-ամյա համագործակցության պլան:
ԱՄՆ նահանգային համագործակցության ծրագրի շրջանակներում Կանզասը հանդիսանում է Հայաստանի գործընկեր նահանգը 2003թ.-ից, որի շրջանակներում համագործակցություն է իրականացվում ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ԱՄՆ Կանզասի նահանգի ազգային գվարդիայի միջև:

Визит делегации национальной гвардии штата Канзас в Армению
27 Сентября, 2012 00:00В рамках программы сотрудничества Армении и штата Канзас с 24-го по 28-е сентября с.г. с рабочим визитом в Республике Армения находилась делегация, возглавляемая командующим национальной гвардией штата Канзас адъютант-генералом, генерал-майором Ли Тафанелли.
В ходе визита делегация Канзаса посетила миротворческую бригаду МО РА, место проведения тренировок для инструкторов разминирования инженерного миротворческого батальона ВС РА при координации государственной некоммерческой организации «Экспертный центр гуманитарного разминирования», место проведения учения при развертывании американского мобильного полевого госпиталя. В ходе указанных визитов делегация Канзаса наблюдала за тренировкой инструкторов разминирования, проводимой инструкторами национальной гвардии Канзаса, а также присутствовала на заключительном этапе учения мобильного полевого госпиталя.
В ходе тренировки разминирования присутствующим были показаны элементы организации работ по очистке минного поля. В ходе медицинского учения были показаны элементы оказания первой медицинской помощи раненым на поле боя со стороны медперсонала мобильного полевого госпиталя и воздушной эвакуации. В медицинском учении участвовали также представители национальной гвардии Канзаса.
В ходе визита генерал-майора Ли Тафанелли приняли Министр обороны РА Сейран Оганян и Начальник Главного Штаба ВС РА, генерал-полковник Юрий Хачатуров.
Министр обороны РА поприветствовал гостя и высоко оценил уровень сотрудничества Министерства обороны РА с национальной гвардией Канзаса, а также отметил важность развития сотрудничества в направлении развития разминирования и медицинских возможностей, оказания экспертно-консультационной поддержки в процессе оценки миротворческой бригады в рамках концепции Оперативных возможностей НАТО.
Командующий национальной гвардии Канзаса, коснувшись сотрудничества в сфере обороны с Республикой Армения, высоко оценил уровень готовности и взаимодействия армянских военнослужащих в ходе проведенных совместных тренировок с военнослужащими национальной гвардии Канзаса. Стороны отметили важность и необходимость того, чтобы отметить 10-летие сотрудничества Армения – штат Канзас.
В ходе встречи с Начальником ГШ ВС РА стороны коснулись вопросов, касающихся региональной безопасности, а также других вопросов, связанных с двусторонним военным сотрудничеством и представляющих двусторонний интерес.
Исходя из нынешнего уровня сотрудничества, который позволяет осуществлять планирование долгосрочного сотрудничества Армения-Канзас, в ходе визита будет разработан план 5-летнего сотрудничества Армения-Канзас.
В рамках американской программы сотрудничества Канзас является штатом-партнером Армении с 2003 года, в рамках чего осуществляется сотрудничество между Министерством обороны РА и национальной гвардией штата Канзас США.