«Փոխգործակցություն-2012» համատեղ զորավարժությունն ավարտված է
20 Սեպտեմբերի, 2012 00:00Սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ ՊՆ Մարշալ Բաղրամյանի անվան զորավարժարանում տեղի է ունեցել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի մասնակցությամբ «Փոխգործակցություն-2012» համատեղ զորավարժության եզրափակիչ փուլը` մասնակից բոլոր ստորաբաժանումների ամբողջական ներգրավմամբ:
«Փոխգործակցություն-2012» համատեղ զորավարժության եզրափակիչ փուլին հետևել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան, ՀՀ ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՌԴ պաշտպանության նախարար Անատոլի Սերդյուկովը, Բելառուսի պաշտպանության նախարար Յուրի Ժադոբինը, զորավարժության մասնակից պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների, ՀԱՊԿ քարտուղարության, Միավորված շտաբի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ, ռազմական կցորդներ, ԱՊՀ, ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի երևանյան գրասենյակի ներկայացուցիչներ, ԿԽՄԿ պաշտոնյաներ, ՀՀ կառավարության անդամներ, ԱԺ պատգամավորներ, պաշտոնատար այլ անձինք:
Զորավարժության ուսումնական նպատակներն էին համատեղ գործողության ընթացքում ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի (ՀԱՊԿ ՕԱՀՈւ) հրամանատարության և շտաբի պլանավորման և զորքերի ղեկավարման գործնական հմտությունների կատարելագործումը, ՀԱՊԿ ՕԱՀՈւ զորախմբերի, ուժային միավորումների և հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների միջև գործողությունների համադրումը և փոխգործակցության ներդաշնակումը, ՀԱՊԿ ՕԱՀՈւ անձնակազմի բարոյահոգեբանական ու ֆիզիկական պատրաստության մակարդակի ամրապնդումը, դաշտային պայմաններում գործնական հմտությունների կատարելագործումը: Բացի ուսումնական նպատակներից, հրամանատարության առջև դրված էին նաև հետազոտական բնույթի խնդիրներ, որոնց ուսումնասիրմամբ և վերլուծությամբ հնարավոր կլինի առավել արդյունավետ իրականացնել զորակազմերի վերախմբավորումը, ՀԱՊԿ շրջանակներում նախապատրաստել և իրականացնել համատեղ գործողություններ:
«Փոխգործակցություն-2012» համատեղ զորավարժության եզրափակիչ փուլի ընթացքում մասնակից պետությունների օդադեսանտային և աէրոմոբիլային խմբերը, մոտոհրաձգային ստորաբաժանումները, հրետանին, ավիացիան` նաև հայկական արտադրության անօդաչու սարքերը, հատուկ նշանակության ուժերը և այլ ստորաբաժանումները կատարել են զորավարժության սցենարով նախատեսված բոլոր խնդիրները, որոնք զարգանում էին մի քանի ուղղությամբ` պետական սահմանի պաշտպանություն, գրոհայինների խմբերի չեզոքացում, ահաբեկչության կանխարգելում, հակահարձակում, խաղաղ բնակակչության և գերիների ազատ արձակում, առաջին բուժօգնության ցուցաբերում, փրկարարական աշխատանքեր, քիմիկան և այլ տեխնածին վտանգների կանխարգելում, հումանիտար օգնության ցուցաբերում քաղաքացիական բնակչությանը և այլն: ՀԱՊԿ ՕԱՀՈւ զորախմբի համատեղ հատուկ գործողություններ արդյունքում պետական սահմանը հատած պայմանական հակառակորդի ստորաբաժանումների ագրեսիան զսպվել է, հակառակորդ ստորաբաժանումները ջախջախվել են և հետ շպրտվել, պետական սահմանը վերականգնվել է:
Զորավարժության արդյունքներն ամփոփվել են զորավարժության ղեկավարության կողմից: Արդյունքների համաձայն` ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերը համադրված և համաձայնեցված գործողություններով ապացուցեցին, որ կարող են դիմակայել ցանկացած սպառնալիքի և համարժեք պատասխան տալ հակառակորդին:
ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի մասնակցությամբ «Փոխգործակցություն-2012» համատեղ զորավարժությանը մասնակցում էին ՀԱՊԿ անդամ պետությունների շուրջ 2000 զինծառայողներ, կիրառվել է 500 միավոր տեխնիկա, 50 միավոր հրետանի, 200 միավոր ավտոմոբիլային տեխնիկա, 1500 հրաձգային զենք, մարտական ինքնաթիռներ և ուղղաթիռներ, հայկական արտադրության անօդաչու թռչող սարքեր:

Совместное учение «Взаимодействие-2012» завершено
20 Сентября, 2012 00:0019-го сентября на полигоне МО имени Маршала Баграмяна состоялся заключительный этап совместного учения «Взаимодействие-2012» Коллективных сил оперативного реагирования Организации Договора о коллективной безопасности с полноценным привлечением всех участвующих подразделений.
За заключительным этапом совместного учения следили Президент РА Серж Саргсян, Генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа, Секретарь СНБ РА Артур Багдасарян, Министр обороны РА Сейран Оганян, Министр обороны РФ Анатолий Сердюков, Министр обороны РБ Юрий Жадобин, высокопоставленные представители оборонных ведомств государств-участников учений, Секретариата и Объединенного штаба ОДКБ, представители аккредитованных в РА дипломатических миссий, военные атташе, представители СНГ, ООН и ереванского офиса ОБСЕ, представители МККК, члены Правительства РА, депутаты НС и другие официальные лица.Учебными целями учения являлись cовершенствование практических навыков руководства Командования и Штаба Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ в планировании и управлении войсками (силами) в ходе проведения совместной операции, достижение слаженности действий и взаимопонимания между воинскими контингентами, формированиями сил и средств специального назначения КСОР ОДКБ, повышение уровня морально-психологической и физической подготовки персонала КСОР ОДКБ, совершенствование практических навыков в полевых условиях. Кроме учебных, перед командованием были поставлены также исследовательские цели, изучение и анализ которых позволит более эффективно и своевременно осуществлять перегруппировки воинских контингентов, подготавливать и проводить совместные операции в рамках ОДКБ.
В ходе заключительного этапа совместного учения «Взаимодействие-2012» воздушно-десантные и аэромобильные группы, мотострелковые подразделения, артиллерия, авиация, в том числе – беспилотные аппараты армянского производства, средства специального назначения и другие подразделения государств-участников выполнили все предусмотренные сценарием учения задачи, которые разворачивались по нескольким направлениям – оборона государственной границы, нейтрализация боевых групп, предотвращение теракта, контрнаступление, освобождение мирного населения и заложников, оказание первой медпомощи, спасательные работы, предотвращение химических и других техногенных угроз, оказание населению гуманитарной помощи и т.д. В результате совместных специальных действий контингента КСОР агрессия подразделений условного противника была отражена, подразделения противника были разгромлены и отброшены назад, государственная граница была восстановлена. Результаты учения были подытожены Руководством учения. Согласно результатам, Коллективные силы оперативного реагирования слаженными и согласованными действиями доказали, что могут противостоять любой угрозе и дать равнозначный ответ противнику.
В совместном учении «Взаимодействие-2012» с участием КСОР Организации Договора о коллективной безопасности приняли участие около 2000 военнослужащих государств-членов ОДКБ, было применено 500 единиц техники, 50 единиц артиллерии, 200 единиц автомобильной техники, 1500 единиц стрелкового оружия, боевые самолеты и вертолеты, беспилотные летательные аппараты армянского производства.