«Փոխգործակցություն-2012» համատեղ զորավարժությունն ավարտված է
20 Սեպտեմբերի, 2012 00:00Սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ ՊՆ Մարշալ Բաղրամյանի անվան զորավարժարանում տեղի է ունեցել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի մասնակցությամբ «Փոխգործակցություն-2012» համատեղ զորավարժության եզրափակիչ փուլը` մասնակից բոլոր ստորաբաժանումների ամբողջական ներգրավմամբ:
«Փոխգործակցություն-2012» համատեղ զորավարժության եզրափակիչ փուլին հետևել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան, ՀՀ ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՌԴ պաշտպանության նախարար Անատոլի Սերդյուկովը, Բելառուսի պաշտպանության նախարար Յուրի Ժադոբինը, զորավարժության մասնակից պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների, ՀԱՊԿ քարտուղարության, Միավորված շտաբի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ, ռազմական կցորդներ, ԱՊՀ, ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի երևանյան գրասենյակի ներկայացուցիչներ, ԿԽՄԿ պաշտոնյաներ, ՀՀ կառավարության անդամներ, ԱԺ պատգամավորներ, պաշտոնատար այլ անձինք:
Զորավարժության ուսումնական նպատակներն էին համատեղ գործողության ընթացքում ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի (ՀԱՊԿ ՕԱՀՈւ) հրամանատարության և շտաբի պլանավորման և զորքերի ղեկավարման գործնական հմտությունների կատարելագործումը, ՀԱՊԿ ՕԱՀՈւ զորախմբերի, ուժային միավորումների և հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների միջև գործողությունների համադրումը և փոխգործակցության ներդաշնակումը, ՀԱՊԿ ՕԱՀՈւ անձնակազմի բարոյահոգեբանական ու ֆիզիկական պատրաստության մակարդակի ամրապնդումը, դաշտային պայմաններում գործնական հմտությունների կատարելագործումը: Բացի ուսումնական նպատակներից, հրամանատարության առջև դրված էին նաև հետազոտական բնույթի խնդիրներ, որոնց ուսումնասիրմամբ և վերլուծությամբ հնարավոր կլինի առավել արդյունավետ իրականացնել զորակազմերի վերախմբավորումը, ՀԱՊԿ շրջանակներում նախապատրաստել և իրականացնել համատեղ գործողություններ:
«Փոխգործակցություն-2012» համատեղ զորավարժության եզրափակիչ փուլի ընթացքում մասնակից պետությունների օդադեսանտային և աէրոմոբիլային խմբերը, մոտոհրաձգային ստորաբաժանումները, հրետանին, ավիացիան` նաև հայկական արտադրության անօդաչու սարքերը, հատուկ նշանակության ուժերը և այլ ստորաբաժանումները կատարել են զորավարժության սցենարով նախատեսված բոլոր խնդիրները, որոնք զարգանում էին մի քանի ուղղությամբ` պետական սահմանի պաշտպանություն, գրոհայինների խմբերի չեզոքացում, ահաբեկչության կանխարգելում, հակահարձակում, խաղաղ բնակակչության և գերիների ազատ արձակում, առաջին բուժօգնության ցուցաբերում, փրկարարական աշխատանքեր, քիմիկան և այլ տեխնածին վտանգների կանխարգելում, հումանիտար օգնության ցուցաբերում քաղաքացիական բնակչությանը և այլն: ՀԱՊԿ ՕԱՀՈւ զորախմբի համատեղ հատուկ գործողություններ արդյունքում պետական սահմանը հատած պայմանական հակառակորդի ստորաբաժանումների ագրեսիան զսպվել է, հակառակորդ ստորաբաժանումները ջախջախվել են և հետ շպրտվել, պետական սահմանը վերականգնվել է:
Զորավարժության արդյունքներն ամփոփվել են զորավարժության ղեկավարության կողմից: Արդյունքների համաձայն` ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերը համադրված և համաձայնեցված գործողություններով ապացուցեցին, որ կարող են դիմակայել ցանկացած սպառնալիքի և համարժեք պատասխան տալ հակառակորդին:
ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի մասնակցությամբ «Փոխգործակցություն-2012» համատեղ զորավարժությանը մասնակցում էին ՀԱՊԿ անդամ պետությունների շուրջ 2000 զինծառայողներ, կիրառվել է 500 միավոր տեխնիկա, 50 միավոր հրետանի, 200 միավոր ավտոմոբիլային տեխնիկա, 1500 հրաձգային զենք, մարտական ինքնաթիռներ և ուղղաթիռներ, հայկական արտադրության անօդաչու թռչող սարքեր:

“Cooperation 2012” Came to Its End
20 September, 2012 00:00The final phase of the CSTO Collective Rapid Reaction Force "Interaction-2012" joint military exercise took place at"Marshal Baghramyan" training ground on September 19 with full engagement of all participating troops.
Serzh Sargsyan, President of the Republic of Armenia, NikolayBordyuzha, Secretary General of the CSTO,Arthur Baghdasaryan,Secretary of the National Security Council, SeyranOhanyan, Minister of Defense, Anatoliy Serdyukov, Defense Minister of Russia, Yuri Zhadobin, Defense Minister of Belarus, representatives ofthe CSTO member-states, the CSTO Secretariat and Joint Staff, diplomatic missions accredited to Armenia, the CIS, UN, OSCE, ICRC and other officials of the Armenian Government and the National Assembly attended the final phase of “Interaction-2012” at "Marshal Baghramyan" training ground.
The objective of the exercise was to hone practical skills of the command staff and operational planning, command and control of troops, to improve coordination and interoperability among units of the Collective Rapid Reaction Force, Special Forces, and other units, to strengthen the moral- psychological readiness of the CSTO Collective Rapid Reaction Force personnel, to improve practical skills under combat conditions in the field
In addition to training objectives the Command Staff also had to deal with several research tasks to review and conduct analysis upon that will enable more effective reorganization of the troops and preparation and implementation of joint operations within the framework of the CSTO.
During the final phase of the exercise the airborne/airmobile troops, motorized infantry, artillery, and aviation subunits of the member states as well asArmenian-made UAVs, special forces and other units of Armenia successfully accomplished their tasks in accordance with the scenario of the drills which unfolded in several areas - protection of the state border, neutralization of militant groups, prevention of terrorist acts, release of hostages, first aid, rescue operations, prevention of chemical and other techno-gene hazards, humanitarian assistance to civilians etc. The joint operation of the CSTO Collective Rapid Reaction Force troops deterred the aggression of the conditional enemy and restored the state border.
The Command of the military exercise summed up the results according which the CSTO Collective Rapid Reaction Forcewas announced to be capable to face any threat and give adequate responses to enemies in view of demonstrated successful coordination and high interoperability.
The training, in overall brought together around 2000 servicemen from the CSTO member states, involved 500 units of military technics, 50 units of artillery, 200 units of automobile, 1,500 rifles, military aircrafts and helicopters and Armenian-made UAVs.