Հարգանքի տուրք հայրենիքի պաշտպանին
23 Փետրվարի, 2013 00:00Հայրենիքի պաշտպանի օրվա կապակցությամբ փետրվարի 23-ին «Հաղթանակ» զբոսայգի են այցելել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն, ՀՀ և ՌԴ զինված ուժերի բարձրաստիճան սպաներ և զինծառայողներ, դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ:
Ներկաները ծաղկեպսակներ ու ծաղիկներ են դրել Անհայտ զինվորի հուշաքարին` հարգանքի տուրք մատուցելով հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակին: Միջոցառումն ավարտվել է հայ և ռուս զինծառայողների հանդիսավոր քայլերթով:
Փետրվարի 23-ը Ռուսաստանի Դաշնությունում նշվում է որպես Հայրենիքի պաշտպանի օր: Ինչպես ԱՊՀ մի շարք երկրներում, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետությունում, ձևավորված ավանդույթի համաձայն, այդ օրը կազմակերպվում են միջոցառումներ` նվիրված Հայրենիքի պաշտպանի օրվան:

23 February, 2013 00:00On the 23rd of February to commemorate the Homeland Defender’s Day Defense Minister Seyran Ohanyan, ARM AF General Staff Head General-Colonel Yuri Khachaturov, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of RF in Armenia Vyacheslav Kovalenko, high-ranking officers and servicemen of the Republic of Armenia and Russian Federation and representatives of diplomatic missions visited “Haghtanak” (Victory) park.
The participants put wreaths and flowers on the memorial stone of the Unknown Soldier, paying tribute to soldiers who were killed defending homeland. The event ended with a solemn march of the Armenian and Russian soldiers.
In the Russian Federation the 23rd of February is celebrated as the Homeland Defender Day. As in a number of CIS countries, also in the Republic of Armenia according to the formed tradition, events devoted to the homeland defender are held on that day.