Հարգանքի տուրք հայրենիքի պաշտպանին
23 Փետրվարի, 2013 00:00Հայրենիքի պաշտպանի օրվա կապակցությամբ փետրվարի 23-ին «Հաղթանակ» զբոսայգի են այցելել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն, ՀՀ և ՌԴ զինված ուժերի բարձրաստիճան սպաներ և զինծառայողներ, դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ:
Ներկաները ծաղկեպսակներ ու ծաղիկներ են դրել Անհայտ զինվորի հուշաքարին` հարգանքի տուրք մատուցելով հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակին: Միջոցառումն ավարտվել է հայ և ռուս զինծառայողների հանդիսավոր քայլերթով:
Փետրվարի 23-ը Ռուսաստանի Դաշնությունում նշվում է որպես Հայրենիքի պաշտպանի օր: Ինչպես ԱՊՀ մի շարք երկրներում, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետությունում, ձևավորված ավանդույթի համաձայն, այդ օրը կազմակերպվում են միջոցառումներ` նվիրված Հայրենիքի պաշտպանի օրվան:

23 Февраля, 2013 00:00По случаю Дня защитника Отечества 23-го февраля парк «Победа» посетили Министр обороны РА Сейран Оганян, Начальник Главного Штаба ВС РА, генерал-полковник Юрий Хачатуров, Чрезвычайный и полномочный посол РФ в РА Вячеслав Коваленко, высокопоставленные офицеры и военнослужащие ВС РА и РФ, представители дипломатических миссий.
Присутствующие возложили венки и цветы к мемориалу Неизвестного солдата, отдав дань памяти погибшим при защите Родины. Мероприятие завершилось торжественным маршем армянских и российских военнослужащих. 23-е февраля в Российской Федерации отмечается как День защитника Отечества. Как в ряде стран СНГ, так и в Республике Армения, согласно сформировавшей традиции, в этот день организовываются мероприятия, посвященные Дню защитника Отечества.