Հայաստանում է ԻԻՀ զինվորական պատվիրակությունը
8 Փետրվարի, 2013 00:002013թ. փետրվարի 7-ից 9-ը աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետությունում է գտնվում Իրանի Իսլամական Հանրապետության պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարարի տեղակալ, գեներալ-մայոր Նասրոլլահ Քալանթարիի գլխավորած պատվիրակությունը:
Փետրվարի 8-ին իրանական պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի հետ: Նույն օրը Նասրոլլահ Քալանթարիի գլխավորած պատվիրակությանը ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Հանդիպումների ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-իրանական երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող, ինչպես նաև տարածաշրջանային խնդիրներին ու հակամարտությունների կարգավորմանն առնչվող հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարարի տեղակալ, գեներալ-մայոր Նասրոլլահ Քալանթարին ՀՀ ՊՆ Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում հանդիսավոր պայմաններում բացել են պարսկական կողմի աջակցությամբ կահավորված պարսկերենի ուսուցման լսարանը:
Ինստիտուտի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և իրանական պատվիրակության միջև հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու երկրների ռազմաուսումնական կրթական հաստատությունների միջև համագործակցության զարգացման հարցեր:
Այցի շրջանակներում նախատեսվում է իրանական պատվիրակության այցը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, Երևանի Կապույտ մզկիթ, Մատենադարան և այլ վայրեր:

В Армении находится военная делегация ИРИ
8 Февраля, 2013 00:00С 7-го по 9-е февраля 2013 года с рабочим визитом в Республике Армения находится делегация, возглавляемая заместителем Министра обороны и поддержки вооруженных сил Исламской Республики Иран, генерал-майором Насроллахом Калантари.
8-го февраля иранская делегация встретилась с Первым заместителем Министра обороны РА Давидом Тонояном. В тот же день возглавляемую Насроллахом Калантари делегацию принял Министр обороны РА Сейран Оганян.
В ходе встреч стороны обсудили вопросы, касающиеся армяно-иранского двустороннего сотрудничества, а также региональных проблем и урегулирования конфликтов.
Первый заместитель Министра обороны РА Давид Тоноян и заместитель Министра обороны и поддержки вооруженных сил Исламской Республики Иран, генерал-майор Насроллах Калантари в Военном институте МО РА имени Вазгена Саркисяна в торжественной обстановке открыли аудиторию изучения персидского языка, которая была обустроена при содействии иранской стороны.
В ходе встречи между профессорско-преподавательским составом института и иранской делегацией стороны обсудили вопросы развития сотрудничества между военно-учебными образовательными заведениями двух стран.
В рамках визита запланирован визит иранской делегации в Первопрестольный Святой Эчмиадзин, Голубую мечеть Еревана, Матенадаран и другие места.