ՌԴ ՊՆ պատվիրակությունը ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում
Ս.թ. հունվարի 29-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի և ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյոգուի հանդիպումը:
ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կայացած դիմավորման հանդիսավոր արարողությունից հետո ՀՀ և ՌԴ պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել երկու երկրների պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպում, որի ավարտին Ս. Օհանյանը և Ս. Շոյգուն հանդիպել են լրագրողների հետ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը տեղեկացրել է, որ բանակցությունների ընթացքում քննարկել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության, ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության և Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի տեղակայման հետ կապված մի շարք հարցեր: Ս. Օհանյանը համոզմունք է հայտնել, որ ՌԴ ՊՆ պատվիրակության այս այցը նոր լիցք կհաղորդի պաշտպանության բնագավառում հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացմանը և կնպաստի տարածաշրջանում բարեկամության, բարիդրացիական հարաբերությունների, կայունության և անվտանգության ամրապնդմանը: ՌԴ պաշտպանության նախարար Ս. Շոյգուն իր խոսքում շնորհավորելով հայ ժողովրդին ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 21-րդ տարեդարձի առթիվ` իր հերթին նշել է, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ռազմական և ռազմատեխնիկակական բնագավառներում ռազմավարական գործընկերությունը խորացնելու ուղղությամբ` շեշտելով, որ նախկին պայմանավորվածությունները պատշաճ կերպով իրականացվել են: Այցի շրջանակում ՌԴ ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյոգուի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելու Մեծ եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակին:

Russian military delegation at the ARM Ministry of Defense
29 January, 2013 00:00On January 29 Defense Minister Seyran Ohanyan met with his Russian counterpart Sergey Shoygu at the Ministry of Defense. After the official welcoming ceremony at the administrative complex of MoD the military delegations of both countries had an enlarged meeting followed by both ministers’ joint press conference and meeting with journalists.
S.Ohanyan informed that during the meeting they discussed issues of international and regional security, military and military-technical cooperation and Russian base in located in Armenia. He also expressed confidence that the visit of the Russian delegation will spur the development of Armenian-Russian allied relations in the defense sector and will foster the regional friendship, cordial neighbourly relations and the strengtheningstability andsecurity.
S.Shoygu congratulated the Armenian people on the 21st anniversary ofthe Armenian Army and noted that agreements were reached to enhance the strategic partnership in defense and military-technical fields and reminded that previous agreements were successfully implemented.
The delegation headed by Defense Minister Shoygu also visited the memorial complex of Tsitsernakaberd to pay tribute to the victims of the Armenian Genocide.