Չինական ռազմարվեստին նվիրված գիտաժողով ՀՀ ՊՆ-ում
1 Օգոստոսի, 2012 00:00Ս.թ հուլիսի 30-ից օգոստոսի 2-ը այցով Հայաստանում են գտնվում ՉԺՀ ռազմական գիտությունների ակադեմիայի մասնագետները: Այցի շրջանակում օգոստոսի 1-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել Հին Չինաստանի ռազմական տեսաբան և զորավար, «Երկ ռազմարվեստի վերաբերյալ» գրքի հեղինակ Սուն Ցզիի գաղափարներին, կյանքին և գործունեությանը նվիրված գիտաժողով: Սուն Ցզիի ռազմարվեստի ազդեցության ներքո ստեղծվել է Հին Չինաստանի հետագա ռազմական գրականությունը:
Գիտաժողովին մասնակցել են ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալներ, ՊՆ և ԶՈւ ԳՇ վարչությունների, առանձին բաժինների պետեր, բանակային կորպուսի հրամանատարներ և տեղակալներ, ՀՀ ՊՆ ռազմաուսումնական հաստատությունների, ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպանատան ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում ՉԺՀ ռազմական կցորդը, ռազմական տեսաբաններ: Գիտաժողովի բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը:
Գիտաժողովի ընթացքում դասախոսությամբ հանդես է եկել ՉԺՀ Ռազմական գիտությունների ակադեմիայի աշխատակից, ավագ գնդապետ Ժեն Լին: ՉԺՀ ռազմական գիտությունների ակադեմիայի մասնագետները պատասխանել են հայ զինվորականներին հետաքրքրող մասնագիտական հարցերին:

В МО прошла конференция, посвященная китайскому военному искусcтву
1 Августа, 2012 00:00С 30-го июля по 2-е августа с.г. в Армении находились специалисты Академии военных наук КНР. В рамках визита 1-го августа в административном комплексе МО РА состоялась конференция, посвященная идеям, жизни и деятельности военного теоретика и полководца Древнего Китая, автора книги «Искусство войны» Сунь Цзы. Под влиянием военного искусства Сунь Цзы была создана дальнейшая литература Древнего Китая.
В конференции участвовали заместители начальника ГШ ВС РА, начальники управлений и отдельных отделов МО и ГШ ВС, командующие корпусов и их заместители, представители военно-образовательных учреждений МО РА и посольства КНР в РА, военный атташе КНР в РА, военные теоретики. На конференции со вступительным словом выступил Начальник Главного штаба ВС РА, генерал-полковник Юрий Хачатуров.
В ходе конференции с лекцией выступил работник Академии военных наук КНР, старший полковник Жень Ли. Специалисты Академии военных наук КНР ответили на профессиональные вопросы, интересующие армянских военнослужащих.