Չինական ռազմարվեստին նվիրված գիտաժողով ՀՀ ՊՆ-ում
1 Օգոստոսի, 2012 00:00Ս.թ հուլիսի 30-ից օգոստոսի 2-ը այցով Հայաստանում են գտնվում ՉԺՀ ռազմական գիտությունների ակադեմիայի մասնագետները: Այցի շրջանակում օգոստոսի 1-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել Հին Չինաստանի ռազմական տեսաբան և զորավար, «Երկ ռազմարվեստի վերաբերյալ» գրքի հեղինակ Սուն Ցզիի գաղափարներին, կյանքին և գործունեությանը նվիրված գիտաժողով: Սուն Ցզիի ռազմարվեստի ազդեցության ներքո ստեղծվել է Հին Չինաստանի հետագա ռազմական գրականությունը:
Գիտաժողովին մասնակցել են ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալներ, ՊՆ և ԶՈւ ԳՇ վարչությունների, առանձին բաժինների պետեր, բանակային կորպուսի հրամանատարներ և տեղակալներ, ՀՀ ՊՆ ռազմաուսումնական հաստատությունների, ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպանատան ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում ՉԺՀ ռազմական կցորդը, ռազմական տեսաբաններ: Գիտաժողովի բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը:
Գիտաժողովի ընթացքում դասախոսությամբ հանդես է եկել ՉԺՀ Ռազմական գիտությունների ակադեմիայի աշխատակից, ավագ գնդապետ Ժեն Լին: ՉԺՀ ռազմական գիտությունների ակադեմիայի մասնագետները պատասխանել են հայ զինվորականներին հետաքրքրող մասնագիտական հարցերին:

Conference on the Chinese Military Art at the Ministry of Defense
1 August, 2012 00:00Specialists of the Academy of Military Sciences of China were in Armenia from July 30 to August 2. With their participation a conference was held on ideology, life and works of one of the greatest theorists of ancient China, military strategist and philosopher Sun Tzu on August 1 at the Ministry of Defense. The works of Sun Tzu who is mostly famous as the author of “The Art of war” treatise carried significant impact on Ancient China’s military literature.
The conference was attended by Deputy Chiefs of the General Staff of the ARM Armed Forces, Heads of different Departments, Commanders of Army Corps and representatives of Armenian military institutions, Chinese Embassy in Armenia, military theorists and the Military attaché of China to Armenia and was opened by Yuri Khachaturov, Chief of the General Staff of the ARM Armed Forces .
Then, Zhen Li, Senior Colonel of the Academy of Military Sciences of China delivered a lecture at the conference. Followed by a Q&A section when Chinese specialists of the academy gave answers to all questions of professional matters Armenian officers were interested in.