27 Հուլիսի, 2012 00:00Ս.թ. հուլիսի 25-ից 27-ը աշխատանքային այցով Հայաստանում էր գտնվում ՆԱՏՕ-ի անդամ և «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի մասնակից պետությունների զինված ուժերի ռազմաբժշկական ծառայությունների պետերի կոմիտեի նախագահ – Նիդեռլանդների ԶՈւ ռազմաբժշկական ծառայության պետ, բրիգադի գեներալ Ռոբ վան Դեր Մեյերի գլխավորած պատվիրակությունը:
Հուլիսի 26-ին բրիգադի գեներալ Ռոբ վան Դեր Մեյերին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ ԶՈւ ռազմաբժշկական վարչության և ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ԶՈւ ռազմաբժշկական ծառայութունների միջև փորձի փոխանակման, արդի մարտահրավերներին բժշկական ծառայությունների մոտեցումների և գործելաոճի համապատասխանեցմանը վերաբերող հարցերի շրջանակներում արդյունավետ համագործակցություն իրականացնելու հեռանկարները: Արձանագրվել է, որ արդյունավետ համագործակցություն կարող է ծավալվել ՀՀ ԶՈւ ռազմաբժշկական վարչության և Նիդեռլանդների Թագավորության ԶՈւ ռազմաբժշկական ծառայության միջև` օգտագործելով ինչպես մասնագիտական վերապատրաստման, այնպես էլ համատեղ ռազմաբժշկական զորավարժությունների ու գիտաժողովների անցկացման հնարավորությունները:

27 Июля, 2012 00:00 C 25-го по 27-е июля с рабочим визитом в Армении находилась делегация, возглавляемая председателем Комитета начальников военно-медицинских служб государств-членов НАТО и участников программы «Партнерство ради мира», начальником Военно-медицинской службы ВС Нидерландов, бригадным генералом Робом ван Дер Мейером.
26-го июля с.г. бригадного генерала Роба ван Дер Мейера принял Министр обороны РА Сейран Оганян. В ходе встречи были обсуждены перспективы осуществления результативного сотрудничества в рамках вопросов, касающихся обмена опытом между Военно-медицинским управлением МО РА и военно-медицинскими службами ВС государств-членов НАТО, соответствия подходов и стиля работы медицинских служб современным вызовам. Было отмечено, что между Военно-медицинским управлением ВС РА и Военно-медицинской службой ВС Королевства Нидерландов может быть развернуто результативное сотрудничество, используя возможности проведения профессиональной переподготовки, а также совместных военно-медицинских учений и конференций.