ՀՀ պաշտպանության նախարարը այցելել է Աֆղանստանի Իսլամական Հանրապետություն
26 Նոյեմբերի, 2012 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 26-ին երկօրյա աշխատանքային այցով մեկնել է Աֆղանստանի Իսլամական Հանրապետություն:
Այցի ընթացքում նախատեսվում են ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի հանդիպումները Աֆղանստանի Իսլամական Հանրապետության պաշտպանության նախարար Բիսմալա Խան Մոհամադիի, Աֆղանստանի Միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի (ԱՅՍԱՖ) հրամանատարի տեղակալ, գեներալ–լեյտենանտ Նիք Քարթերի, ԱՅՍԱՖ-ի հյուսիսային հրամանատարության հրամանատար, գեներալ-մայոր Էրիխ Փֆեֆֆերի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվելու են ԱՅՍԱՖ-ի կազմում Հայաստանի ներգրավվածությանը և հետագա ծրագրերին առնչվող երկկուստեք հետաքրքություն ներկայացնող հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունն այցելելու է նաև ԱՅՍԱՖ-ի հյուսիսային հրամանատարության կազմում, գերմանական հրամանատարության ներքո 2010թ. փետրվարից գործող Կունդուզում և Մազարի Շարիֆում տեղակայված հայկական զորախմբերին:

Министр обороны РА посетил Исламскую Республику Афганистан
26 Ноября, 2012 00:00Делегация, возглавляемая Министром обороны РА Сейраном Оганяном, 26-го ноября с двухдневным рабочим визитом отбыла в Исламскую Республику Афганистан.
В ходе визита запланированы встречи руководителя оборонного ведомства РА с Министром обороны Исламской Республики Афганистан Басмала Ханом Мохамади, заместителем командующего Международных сил содействия безопасности (ISAF), генерал-лейтенантом Ником Картером, командующим северного командования ISAF, генерал-майором Эрихом Пфефером.
В ходе встреч будут обсуждены вопросы, связанные с вовлеченностью Армении в ISAF и дальнейшие программы, а также вопросы, представляющие двусторонний интерес.
Делегация, возглавляемая Министром обороны РА, посетит также дислоцированные в Кундузе и Мазари Шарифе армянские контнингенты, действующие с февраля 2010 года под германским командованием в составе северного командования ISAF.