Ականազերծման դասընթացներ ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ ինժեներական գումարտակի տարածքում
11 Ապրիլի, 2013 00:00Ս.թ. ապրիլի 2-ից «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության համակարգմամբ ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ ինժեներական գումարտակի տարածքում մեկնարկել է Կանզասի ազգային գվարդիայի հրահանգիչների կողմից անցկացվող ականազերծման դասընթացը:
Այն հանդիսանում է Հայաստանում ականազերծման ուղղությամբ իրականացվող ուսումնավարժական ծրագրի հերթական փուլը: Դասընթացի առաջին շաբաթվա ընթացքում ներգրավվել են նախորդ փուլում (անցյալ տարվա սեպտեմբերին) պատրաստված ականազերծման հրահանգիչները` անցած դասընթացի ընթացքում ստացած գիտելիքները վերհիշելու և ամրապնդելու նպատկով: Դասընթացի երկրորդ շաբաթը նախատեսված է ականազերծողների համար և դասընթացի առաջին շաբաթվա մասնակիցները հանդես են գալիս որպես հրահանգիչներ և ամերիկյան հրահանգիչների օժանդակությամբ անցկացնում են վարժանքը:
Դասընթացներին ներգրավված են և վերապատրաստում են անցնում նաև ՀՀ ոստիկանության և արտակարգ իրավիճակների նախարարության համապատասխան մասնագետները:
Հայաստան-Կանզաս նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակներում անցկացվող նմանատիպ դասընթացները պարբերական բնույթ են կրում և հայ ականազերծողների վերապատրաստման, փորձի փոխանակման գործում կարևոր նշանակություն ունեն:

Курс по разминированию на территории миротворческого инженерного батальона МО РА
11 Апреля, 2013 00:00С 2-го апреля с.г. под курацией государственной некоммерческой организации «Экспертный центр гуманитарного разминирования» на территории миротворческого инженерного батальона МО РА стартовал курс по разминированию, который проводится инструкторами Национальной гвардии Канзаса.
Курс является очередным этапом учебно-тренировочной программы, осуществляемой в Армении в направлении разминирования. В течение первой недели курса в него были вовлечены подготовленные на прошлом этапе (в сентябре прошлого года) инструкторы по разминированию с целью совершенствования и закрепления знаний, полученных в течение прошлого курса. Вторая неделя курса предусмотрена для разминировщиков, и участники первой недели курса выступают в качестве инструкторов и при содействии американских инструкторов проводят тренинги.
В курсы вовлечены и также проходят переподготовку соответствующие специалисты Полиции и Министерства по чрезвычайным ситуациям РА. Подобные курсы, проводимые в рамках программы партнерства Армения со штатом Канзас, носят периодический характер и имеют важное значение в деле переподготовки и обмена опытом армянских разминировщиков.