18 Հուլիսի, 2012 00:00Ս.թ. հուլիսի 18-ին տարածաշրջանային այցի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետություն է այցելել Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Մարկ Հարթլինգի գլխավորած պատվիրակությանը:
Այցի շրջանակներում գեներալ-լեյտենանտ Մ. Հարթլինգին ընդունել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը և ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Կոսովոյում ամերիկյան զորախմբի կազմում հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանման առաքելությանը, արհեստավարժ սերժանտական կազմի պատրաստմանը, Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի կողմից կազմակերպվող բազմազգ զորավարժանքներին հայ խաղաղապահների մասնակցությանն առնչվող և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: Հանդիպումների ժամանակ կողմերը երկուստեք արձանագրել են պաշտպանության ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցության բարձր մակարդակը և զարգացման հեռանկարները:
Գեներալ-լեյտենանտ Մ.Հարթլինգի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է նաև ՀՀ ՊՆ Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտ և ներկա գտնվել ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումների մարտական հերթապահության կազմակերպման վարժանքին, ինչպես նաև արտերկրում ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահ ստորաբաժանման կողմից իրականացվող առաքելության տարրերի ցուցադրությանը:

18 July, 2012 00:00The delegation headed by the commander of the United States Army Europe (USAREUR) Lieutenant General Mark Phillip Hertling visited Armenia on July 18 in the framework of the regional visit.
Within the scope of the visit, the Lieutenant General Mark Hertling was hosted by the ARM Defense Minister Seyran Ohanyan and the Chief of General Staff Yuri Khachaturov. At the meeting the sides discussed issues regarding the mission of the Armenian peacekeeping unit in Kosovo under the U.S. command, professional non-commissioned officers corps system in Armenia, the participation of the Armenian peacekeepers in multinational military exercises organized by the US Army, as well as other issues of mutual interest. During the meetings the parties recorded the high level of the Armenian-American military cooperation and the prospective of its development.
The delegation headed by the General-Lieutenant Mark Hertling also visited the Military Institute after V. Sargsyan and watched the training of military units.