18 Հուլիսի, 2012 00:00Ս.թ. հուլիսի 18-ին տարածաշրջանային այցի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետություն է այցելել Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Մարկ Հարթլինգի գլխավորած պատվիրակությանը:
Այցի շրջանակներում գեներալ-լեյտենանտ Մ. Հարթլինգին ընդունել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը և ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Կոսովոյում ամերիկյան զորախմբի կազմում հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանման առաքելությանը, արհեստավարժ սերժանտական կազմի պատրաստմանը, Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի կողմից կազմակերպվող բազմազգ զորավարժանքներին հայ խաղաղապահների մասնակցությանն առնչվող և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: Հանդիպումների ժամանակ կողմերը երկուստեք արձանագրել են պաշտպանության ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցության բարձր մակարդակը և զարգացման հեռանկարները:
Գեներալ-լեյտենանտ Մ.Հարթլինգի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է նաև ՀՀ ՊՆ Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտ և ներկա գտնվել ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումների մարտական հերթապահության կազմակերպման վարժանքին, ինչպես նաև արտերկրում ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահ ստորաբաժանման կողմից իրականացվող առաքելության տարրերի ցուցադրությանը:

18 Июля, 2012 00:0018-го июля с.г. в рамках регионального визита Республику Армения посетила делегация, возглавляемая командующим сухопутных войск США в Европе, генерал-лейтенантом Марком Хартлингом.
В рамках визита генерал-лейтенанта М.Хартлинга приняли Министр обороны РА Сейран Оганян и Начальник Главного Штаба ВС РА, генерал-полковник Юрий Хачатуров. В ходе встреч были обсуждены вопросы, связанные с миссией армянского миротворческого подразделения в Косово, подготовкой профессионального сержантского состава, участием армянских миротворцев в организованных сухопутными войсками США в Европе многонациональных учениях, а также другие вопросы, представляющие двусторонний интерес. Во время встреч с обеих сторон были отмечены высокий уровень армяно-американского сотрудничества в сфере обороны и перспективы его развития.
Возглавляемая генерал-лейтенантом М.Хартлингом делегация посетила военный институт МО РА имени Вазгена Саркисяна и присутствовала на тренировке организации боевого дежурства подразделений ВС РА, а также на демонстрации элементов миссии, осуществляемой миротворческим подразделением ВС РА за рубежом.