24 Մայիսի, 2012 00:00Ս.թ. մայիսի 23-ից 24-ը ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել են սեպտեմբեր ամսին ՀՀ տարածքում կայանալիք ՀԱՊԿ Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի «Փոխգործակցություն-2012» համատեղ զորավարժության նախապատրաստման ու անցկացման նպատակով ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարությունների, շահագրգիռ նախարարությունների ու գերատեսչությունների, ՀԱՊԿ քարտուղարության և Միացյալ շտաբի ներկայացուցիչների երկրորդ շտաբային բանակցությունները:
Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են զորավարժության վերջնական մտահղացման հիմունքներն ու անցկացման ընդհանուր կարգը, ներգրավվող ուժերի կազմն ու միջոցները, դրանց նյութական, բժշկական ու ֆինանսական ապահովման կարգը, ինչպես նաև զորավարժության ընթացքում ԿԽՄԿ-ի մասնակցության և միջազգային մարդասիրական իրավունքի տարրերի կիրառման հարցերը:
Բանակցությունների մասնակիցներն այցելել են նաև «Մարշալ Բաղրամյան» զորավարժարան` տեղազննում անցկացնելու նպատակով, ծանոթացել են ուսումնական կետերի, ազգային ստորաբաժանումների տեղակայման վայրերի ու զորավարժության մտահղացումով նախատեսված տարածքների կահավորման վիճակին:

24 May, 2012 00:00Second Staff Talks were held from May 23-24 at the Ministry of Defense for the preparation of CSTO Collective Rapid Reaction Force “Cooperation-2012” joint military exercise that will be hosted by Armenia in September with participation of CSTO member states’ Defense Ministers, and representatives from interested agencies, CSTO Secretariat and Joint Staff.
At the meeting they contemplated the final outline of the initiative and the procedure of its implementation, force composition and resources, procedure of logistic, medical and financial support as well as participation of ICRC and application of international humanitarian law principles.
The participants made a visit to inspect the Marshal Baghramyan training ground and get a better knowledge of training centers, locations of national units, accommodations provided for the drills.