24 Մայիսի, 2012 00:00Ս.թ. մայիսի 23-ից 24-ը ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել են սեպտեմբեր ամսին ՀՀ տարածքում կայանալիք ՀԱՊԿ Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի «Փոխգործակցություն-2012» համատեղ զորավարժության նախապատրաստման ու անցկացման նպատակով ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարությունների, շահագրգիռ նախարարությունների ու գերատեսչությունների, ՀԱՊԿ քարտուղարության և Միացյալ շտաբի ներկայացուցիչների երկրորդ շտաբային բանակցությունները:
Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են զորավարժության վերջնական մտահղացման հիմունքներն ու անցկացման ընդհանուր կարգը, ներգրավվող ուժերի կազմն ու միջոցները, դրանց նյութական, բժշկական ու ֆինանսական ապահովման կարգը, ինչպես նաև զորավարժության ընթացքում ԿԽՄԿ-ի մասնակցության և միջազգային մարդասիրական իրավունքի տարրերի կիրառման հարցերը:
Բանակցությունների մասնակիցներն այցելել են նաև «Մարշալ Բաղրամյան» զորավարժարան` տեղազննում անցկացնելու նպատակով, ծանոթացել են ուսումնական կետերի, ազգային ստորաբաժանումների տեղակայման վայրերի ու զորավարժության մտահղացումով նախատեսված տարածքների կահավորման վիճակին:

24 Мая, 2012 00:00С 23-го по 24-е мая с.г. в административном комплексе Министерства обороны РА состоялись вторые штабные переговоры представителей министерств обороны, заинтересованных министерств и ведомств государств-членов ОДКБ, Секретариата и Объединенного штаба ОДКБ с целью подготовки проведения совместного военного учения «Взаимодействие-2012» Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ, которое состоится в сентябре на территории Республики Армения.
В ходе переговоров были обсуждены основы окончательного замысла и общий порядок учения, состав и средства привлекаемых сил, порядок их материального, медицинского и финансового обеспечения, а также вопросы участия МККК и применения элементов международного гуманитарного права в ходе учения. Участники переговоров также посетили полигон «Маршал Баграмян» с целью проведения рекогносцировки района учения, ознакомились с состоянием обустройства учебных пунктов, мест дислокации национальных подразделений и территорий, предусмотренных замыслом учения.