Հայաստանում էր ամերիկյան աշխատանքային խումբը
30 Մարտի, 2013 00:00ՀՀ զինված ուժերում «Մարտադաշում վիրավորներին առաջին բուժօգնության ցուցաբերում» դասընթացի կազմակերպման աշխատանքները համակարգելու նպատակով ս.թ. մարտի 25-ից 29-ը Հայաստանում էր գտնվում ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության և Կանզասի ազգային գվարդիայի աշխատանքային խումբը:
Մայիս ամսին մեկնարկող դասընթացը բաղկացած է լինելու երկու մասերից` ականադաշտում ստացված վնասվածքների դեպքում և վիրավորվածներին դաշտային պայմաններում անհետաձգելի բուժօգնության կազմակերպումը: Դասընթացը նախատեսվում է անցկացնել ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության և Կանզասի ազգային գվարդիայի հրահանգիչների կողմից:
ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության և Կանզասի ազգային գվարդիայի ներկայացուցիչները հանդիպումներ են ունեցել ՀՀ զինված ուժերի ռազմաբժշկական, ինժեներական զորքերի վարչությունների և «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև Երևանի պետական բժշկական համալսարանի և ռազմաբժշկական ֆակուլտետի ղեկավարության հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ինչպես նշված դասընթացի կազմակերպմանը, այնպես էլ այդ ուղղությամբ համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Կանզասի ազգային գվարդիայի ներկայացուցիչներն այցելել են նաև ՀՀ զինված ուժերի խաղաղապահ բրիգադ և ծանոթացել բրիգադի բժշկական դասակի կողմից իրականացվող խնդիրներին և բրիգադի բժշկական կարողություններին:

В Армении находится американская рабочая группа
30 Марта, 2013 00:00С 25-го по 29-е марта с.г. с целью систематизации работ в Вооруженных Силах РА по организации курса «Оказание раненым первой медпомощи на поле боя» в Армении находилась рабочая группа европейского командования США и национальной гвардии Канзаса.
Стартующий в мая курс состоит из двух частей – организация неотложной медпомощи раненым при получении ран на минном поле и в полевых условиях. Предусматривается, что курс будет проведен инструкторами европейского командования США и национальной гвардии Канзаса.
Представители европейского командования США и национальной гвардии Канзаса встретились с представителями войск военно-медицинского и инженерного управлений Вооруженных Сил РА и государственной некоммерческой организации «Экспертный центр гуманитарного разминирования», а также руководством Ереванского государственного медицинского университета и военно-медицинского факультета. В ходе встреч были обсуждены вопросы, касающиеся организации указанного курса и развития сотрудничества в этом направлении.
Представители национальной гвардии Канзаса посетили также миротворческую бригаду Вооруженных Сил РА и ознакомились с задачами, осуществляемыми медицинским взводом бригады и медицинскими возможностями бригады.