Քննարկվել են հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության միջոցառումները
26 Մարտի, 2013 00:00Ս.թ. մարտի 26-ին Երևանում կայացավ հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության պլանավորման ամենամյա համաժողովը: Միջոցառմանն ամերիկյան կողմից մասնակցում էին ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության, Կանզասի ազգային գվարդիայի և Եվրոպայում ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի ներկայացուցիչներ:
Համաժողովի նպատակն էր քննարկել 2013-2014թ.թ. ընթացքում հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության ուղղությամբ ծրագրված միջոցառումները և ստորագրման նախապատրաստել ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության միջև պաշտպանական համագործակցության պլանը: Համագործակցության պլանի նպատակներն են.
- Հայաստան-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի իրագործման աջակցությունը` նպաստելով ՆԱՏՕ-ի հետ ռազմական փոխգործակցելիության մակարդակի բարձրացմանը,
- պրոֆեսիոնալ ռազմական կրթության զարգացման աջակցությունը` նպաստելով պրոֆեսիոնալ սերժանտական կազմի` կրտսեր հրամանատարների պատրաստմանը,
- խաղաղապահ գործողությունների, ռազմաբժշկական առաքելությունների և ականազերծման գործողությունների նախապատրաստման գործընթացի աջակցությունը,
- ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների կազմով վերապատրաստման կազմակերպումը Եվրոպայում տեղակայված ԱՄՆ ԶՈՒ մարտական պատրաստության կենտրոններում:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության միջև պաշտպանական համագործակցության պլանը ստորագրվելու է նամակների փոխանակման միջոցով առաջիկա շաբաթվա ընթացքում:
Ամերիկյան պատվիրակությանն ընդունել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը: Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել համագործակցության ներկայիս մակարդակը և կարևորել են համագործակցության ամրապնդումը խաղաղապահ կարողությունների զարգացման և պաշտպանական բարեփոխումների ոլորտներում: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը կարևորել է ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության հետ պաշտպանական համագործակցության ծրագրի ստորագրումը և համագործակցությունն առավել թիրախային դարձնելու կողմերի պատրաստակամությունը:
Ամերիկյան կողմը ողջունել է պաշտպանության ոլորտում ԱՄՆ հետ համագործակցության զարգացնելու ուղղությամբ հայկական կողմի պատրաստակամությունը և ընդգծել, որ համագործակցությունն ընդհանուր նպատակներ է հետապնդում և ուղղված է միջազգային կայունության ու անվտանգության ամրապնդմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև պաշտպանության ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցությանն առնչվող երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Discussion of the Armenian-American military cooperation activities
26 March, 2013 00:00On March 26, the annual Armenia-US military cooperation planning conference took place in Yerevan. Amongst the participants were representatives ofthe U.S. European Command, Kansas National Guard and US Marine Forces Europe.
The purpose of the conference was to discuss the planned activities in the framework of the Armenia-US military cooperation for the years 2013 and 2014, and to draft defence cooperation plan between the Ministry of Defence of Armenia and theUS European Command. The objectives of the cooperation plan include: support to the implementation of Armenia-NATO Individual Partnership Action Plan enhancing the interoperability between Armenia and NATO; support to develop professional military education system, with the focus on the training for non-commissioned officers and junior commanders; support to peacekeeping operations, military medical missions and preparatory processes for demining operations; training for the staff of Armenian Armed Forces army units at the US combat training centers located in Europe.
The defense cooperation plan will be signed in the coming week by the exchange of letters. The US delegation also met with First Deputy Minister of Defense David Tonoyan. At the meeting, parties highly appreciated the current level of cooperation, and highlighted the importance of strengthening it in the areas of peacekeeping capability building and reforms in defence planning. First Deputy Minister of Defence stressed the importance of defense cooperation plan and the willingness of the parties to make the cooperation more goal-oriented.
The U.S. side hailed the willingness of the Armenian side to enhance the defence cooperation and emphasized that the cooperation pursues common objectives and aims to strengthen international security and stability.
Other issues of mutual interest related to the Armenia-US defense cooperation were also addressed at the meeting.