Հայ խաղաղապահները կմասնակցեն բազմազգ զորավարժություններին
18 Մայիսի, 2012 00:00Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության խաղաղապահ բրիգադի 39 զինծառայողից բաղկացած զորակազմը ս.թ. մայիսի 18-ին մեկնել է Նախկին Հարավսլավական Մակեդոնիայի Հանրապետության մայրաքաղաք Սկոպյե` ՆԱՏՕ-ի անդամ և գործընկերներ պետությունների «Համատեղ մեծ աղեղ և համատեղ հեծյալ նիզակամարտիկ-2012» բազմազգ խաղաղապահ զորավարժությանը մասնակցելու նպատակով:
«Համատեղ մեծ աղեղը» հանդիսանում է զորավարժության հրամանատարաշտաբային փուլը, որի ընթացքում մասնակիցները հմտություններ ձեռք կբերեն շտաբային ընթացակարգերի և գործողությունների ղեկավարման ու կառավարման հարցերում` սկսած մարտական հրամանի ստացումից, շտաբում դրա մշակումից, ենթակա ստարաբաժանումների միջև խնդիրների բաշխումից մինչև գործողության ավարտը:
Զորավարժության դաշտային փուլը կրում է «Համատեղ հեծյալ նիզակամարտիկ» խորագիրը: Այս փուլի ընթացքում վարժանքների մասնակիցները հմտանալու են խաղաղապահ առաքելության այնպիսի խնդիրների իրականացման մեջ, ինչպիսիք են պարեկությունը, շարասյունների ուղեկցումը, հսկիչ անցակետերի վարումը, ուղեփակման և խուզարկման գործողությունները:
ՀԱՊԿ և ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում նմանատիպ համագործակցային զորավարժություններին հայ խաղաղապահների մասնակցությունը միտված է ՀՀ զինված ուժերի ցամաքային հավաքական զորավարժանքների կարողությունների կատարելագործմանը` ինչպես միջազգային անվտանգության կազմակերպությունների հետ փոխգործունակության զարգացման, այնպես էլ մարտական պատրաստության կատարելագործման նպատակով:

Армянские миротворцы примут участие в многонациональных учениях
18 Мая, 2012 00:00 Контингент миротворческой бригады Министерства обороны Республики Армения в составе 39 военнослужащих 18-го мая с.г. отправился в столицу Бывшей Югославской Республики Македония – Скопье с целью участия в многонациональных миротворческих учениях государств-членов и стран-партнеров НАТО «Совместный большой лук и конный копьеносец -2012».
«Совместный большой лук» является командно-штабным этапом учений, в ходе которого участники приобретут навыки в вопросах командования и управления штабными процедурами и действиями, начиная с получения боевого приказа, его обработки в штабе, распределения задач между подчиненными подразделениями и заканчивая завершением операции.
Полевой этап учения носит название «Совместный конный копьеносец». В ходе этого этапа его участники приобретут навыки реализации таких задач миротворческих миссий, как патрулирование, сопровождение колонн, управление контрольно-пропускными пунктами, действия по преграждению путей и обыску.
Участие армянских миротворцев в аналогичных совместных учениях в рамках ОДКБ и НАТО направлено на усовершенствование возможностей коллективных сухопутных учений Вооруженных Сил РА с целью развития взаимодействия с организациями международной безопасности и усовершенствования боевой подготовки.