ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի մեկնաբանությունը «Մեդիամաքս» գործակալությանը Եվրոպական Հանձնաժողովի և ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հար
17 Մայիսի, 2012 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը Մեդիամաքս-ին ասել է, որ ԵՄ ինստիտուտները պատշաճ գնահատական են տվել զինված ուժերի նկատմամբ քաղաքացիական և ժողովրդավարական վերահսկողության կարողությունների զարգացմանն ուղղված ՊՆ քաղաքականությանը:
Դավիթ Տոնոյանն ասել է այդ մասին, Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Եվրոպական Հանձնաժողովի և ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Գերագույն Ներկայացուցչի կողմից հրապարակած Եվրոպական Հարևանության Քաղաքականության իրականացման վերաբերյալ 2011թ.-ի համատեղ աշխատանքային փաստաթղթերը՝ Հայաստանի, ինչպես նաև այլ գործընկեր երկրների վերաբերյալ:
«Նախքան փաստաթղթերի անվտանգության և զինված ուժերի ոլորտին վերաբերող հատվածին անդրադառնալը, կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ փաստաթղթերի ձևաչափը միատեսակ չէ բոլոր դիտարկվող երկրների համար: Միևնույն ենթավերնագրի ներքո տարբեր երկրներին վերաբերող զեկույցներն անդրադառնում են տարբեր ուղղությունների: Ընդ որում, տպավորություն է ստեղծվում, որ ԵՄ գործընկերներն անդրադարձ են կատարել հիմնականում այն հարցերին, որոնցում ակնհայտ առաջընթաց է նկատվում (ինչի մասին զեկույցներում հատուկ նշվում է), կամ էլ առկա են շուտափույթ լուծման ենթակա լուրջ խնդիրներ: Ուշագրավ է, որ մեր տարածաշրջանի երկրներից միայն Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցում է անդրադարձ արվել զինված ուժերի և դրանց նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության խնդիրներին», - նկատել է Դավիթ Տոնոյանը:
«Կարծում եմ, զեկույցները բավականին օբյեկտիվ գնահատական են տալիս առկա վիճակին: ԵՄ ինստիտուտների կողմից պատշաճ գնահատական են տվել զինված ուժերի նկատմամբ քաղաքացիական և ժողովրդավարական վերահսկողության կարողությունների զարգացմանն ուղղված ՊՆ քաղաքականությանը: Այն արտահայտվում է թե ազգային անվտանգության թույլատրելի սահմաններում թափանցիկության ապահովման, թե քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների հետ բաց համագործակցության և թե մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ու դրանց վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման հարցերում:
Անշուշտ, դեռևս կան բազմաթիվ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով պայմանավորված խնդիրներ, բայց պետք է ընդունել, որ բարեփոխումն աստիճանական գործընթաց է, որի շարունակականության ապահովման համար առկա է քաղաքական կամք: Այդ խնդիրները գտնվում են ՀՀ նախագահի և պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի անմիջական ուշադրության կենտրոնում: Մոտեցումը հետևյալն է. չկա ժողովրդավարական արժեքներին այլընտրանք նաև պաշտպանության եւ անվտանգության ապահովման գործում», - Մեդիամաքս-ին ասել է Դավիթ Տոնոյանը:

The Comment of the ARM First Deputy Defense Minister Davit Tonoyan regarding the Joint Document of the European Commission and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy o
17 May, 2012 00:00First Deputy Defense Minister of Armenia Davit Tonoyan told Mediamax Agency that the EU institutions “have given a proper assessment to the policy of the Armenian Defense Ministry for reinforcing civilian and democratic control over Armed Forces.”
Davit Tonoyan said this commenting by Mediamax’s request on the joint Document of the European Commission and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy on the fulfilment of the European Neighbourhood Policy by Armenia and other partner states in 2011.
“I would like to draw attention to fact that the framework of the documents differs from country to country. There is an impression that our EU partners mainly referred to spheres where the progress is tangible or there are serious issues that require speedy solutions. It’s noteworthy that out of countries in our region only in case with Armenia the EU referred to issues of civilian control over Armed Forces,” the Armenian Deputy Defense Minister said.
“I think the reports offer an objective assessment of the current situation. The EU institutions gave a proper assessment to Armenian Defense Ministry’s policy for reinforcing the civilian and democratic control over Armed Forces. This policy is exercised both through provision of transparency acceptable in terms of national security and through improvement of human rights protection mechanisms and increase of awareness about them.
There are certainly remaining issues conditioned by objective and subjective reasons, but we have to admit that the reformationis a stage-by-stage process and its continuity requires political will. These issues are in the focus of attention of the Armenian President and Defense Minister. The approach is as follows: there is no alternative to democratic values, including in defence and security domain”, Davit Tonoyan told Mediamax.