ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի մեկնաբանությունը «Մեդիամաքս» գործակալությանը Եվրոպական Հանձնաժողովի և ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հար
17 Մայիսի, 2012 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը Մեդիամաքս-ին ասել է, որ ԵՄ ինստիտուտները պատշաճ գնահատական են տվել զինված ուժերի նկատմամբ քաղաքացիական և ժողովրդավարական վերահսկողության կարողությունների զարգացմանն ուղղված ՊՆ քաղաքականությանը:
Դավիթ Տոնոյանն ասել է այդ մասին, Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Եվրոպական Հանձնաժողովի և ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Գերագույն Ներկայացուցչի կողմից հրապարակած Եվրոպական Հարևանության Քաղաքականության իրականացման վերաբերյալ 2011թ.-ի համատեղ աշխատանքային փաստաթղթերը՝ Հայաստանի, ինչպես նաև այլ գործընկեր երկրների վերաբերյալ:
«Նախքան փաստաթղթերի անվտանգության և զինված ուժերի ոլորտին վերաբերող հատվածին անդրադառնալը, կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ փաստաթղթերի ձևաչափը միատեսակ չէ բոլոր դիտարկվող երկրների համար: Միևնույն ենթավերնագրի ներքո տարբեր երկրներին վերաբերող զեկույցներն անդրադառնում են տարբեր ուղղությունների: Ընդ որում, տպավորություն է ստեղծվում, որ ԵՄ գործընկերներն անդրադարձ են կատարել հիմնականում այն հարցերին, որոնցում ակնհայտ առաջընթաց է նկատվում (ինչի մասին զեկույցներում հատուկ նշվում է), կամ էլ առկա են շուտափույթ լուծման ենթակա լուրջ խնդիրներ: Ուշագրավ է, որ մեր տարածաշրջանի երկրներից միայն Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցում է անդրադարձ արվել զինված ուժերի և դրանց նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության խնդիրներին», - նկատել է Դավիթ Տոնոյանը:
«Կարծում եմ, զեկույցները բավականին օբյեկտիվ գնահատական են տալիս առկա վիճակին: ԵՄ ինստիտուտների կողմից պատշաճ գնահատական են տվել զինված ուժերի նկատմամբ քաղաքացիական և ժողովրդավարական վերահսկողության կարողությունների զարգացմանն ուղղված ՊՆ քաղաքականությանը: Այն արտահայտվում է թե ազգային անվտանգության թույլատրելի սահմաններում թափանցիկության ապահովման, թե քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների հետ բաց համագործակցության և թե մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ու դրանց վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման հարցերում:
Անշուշտ, դեռևս կան բազմաթիվ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով պայմանավորված խնդիրներ, բայց պետք է ընդունել, որ բարեփոխումն աստիճանական գործընթաց է, որի շարունակականության ապահովման համար առկա է քաղաքական կամք: Այդ խնդիրները գտնվում են ՀՀ նախագահի և պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի անմիջական ուշադրության կենտրոնում: Մոտեցումը հետևյալն է. չկա ժողովրդավարական արժեքներին այլընտրանք նաև պաշտպանության եւ անվտանգության ապահովման գործում», - Մեդիամաքս-ին ասել է Դավիթ Տոնոյանը:

Комментaрии Первого заместителя министра обороны Армении Давида Тонояна агентству Медиамакс по поводу совместных документов о выполнении политики Европейского соседства в 2011 г., опубликован
17 Мая, 2012 00:00Первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян сказал агентству Медиамакс, что институты ЕС «дали должную оценку политике минобороны Армении по укреплению гражданского и демократического контроля над вооруженными силами».
Давид Тоноян сказал об этом, комментируя по просьбе Медиамакс совместные доклады Европейской Комиссиии и Верховного Представителя ЕС по вопросам иностранных дел и безопасности о выполнении Политики Европейского соседства Арменией и другими странами-партнерами в 2011 году.
«Прежде чем обратиться к разделу документов, который касается безопасности и сферы вооруженных сил, хотел бы обратить внимание на то обстоятельство, что формат документов различается для всех рассматриваемых стран. Создается впечатление, что наши партнеры из ЕС обратились в основном к тем сферам, в которых наблюдается очевидный прогресс (о чем говорится в докладах), или же существуют серьезные вопросы, подлежащие быстрому решению. Примечательно, что из стран нашего региона только в докладе об Армении ЕС обратился к вопросам гражданского контроля над вооруженными силами», - отметил Д.Тоноян.
«Считаю, что доклады дают довольно объективную оценку нынешней ситуации. Институты ЕС дали должную оценку политике минобороны Армении по укреплению гражданского и демократического контроля над вооруженными силами. Эта политика выражается как обеспечением прозрачности, допустимой с точки зрения национальной безопасности, так и сотрудничеством с институтами гражданского общества, а также усовершенствованием механизмов защиты прав человека и повышением осведомленности о них.
Несомненно, остаются вопросы, обусловленные объективными и субъективными причинами, но следует признать, что реформирование - это поэтапный процесс, для обеспечения продолжительности которого необходима политическая воля. Эти вопросы находятся в центре внимания президента и министра обороны Армении. Подход заключается в следующем: демократическим ценностям нет альтернативы, в том числе в вопросах обороны и безопасности», - сказал агентству Медиамакс Давид Тоноян.